Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

Norsko, ilustrační fotografie.
Norsko, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 8. srpna 2022 20:29
Sdílej:

Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby zabránilo vyčerpání vodních nádrží. Uvedl to dnes norský ministr pro energetiku Terje Aasland. Norsko je jedním z největších vývozců elektřiny v Evropě a posílá asi pětinu své produkce sousedům.

Norsko spoléhá na výrobu elektřiny z vody, která má na celkové produkci elektřiny v zemi podíl zhruba 90 procent. Po suché zimě s relativně malým množstvím sněhu mají ale vodní nádrže v jižní části země mnohem méně vody než v průměrných letech. Vláda tak musí jednat, aby tuto zimu zabránila nedostatku elektřiny na domácím trhu.

Aasland dnes uvedl, že pokud hladiny nádrží klesnou pod sezonní průměry, bude jejich doplňování upřednostněno před výrobou elektřiny. "V praxi to bude zahrnovat kontrolní mechanismy, které omezí možnost vývozu v případě nízkého naplnění nádrží," řekl ministr. Nařízení je ale zatím ve fázi návrhu a není jasné, kdy budou stanoveny dolní hranice kapacity nádrží, ani jak se budou případná omezení vývozu řídit.

Producenti elektřiny v jižním Norsku již letos snížili produkci, aby ušetřili vodu na zimu a vyhnuli se tak výpadku dodávek.

Vzhledem k tomu, že se energetická krize v Evropě zhoršuje, bylo by jakékoli omezení další ranou pro státy na kontinentu, které spoléhají na levnou norskou vodní energii. K zemím nejvíce závislým na norském vývozu patří Británie.

Norsko není členem Evropské unie, ale je součástí jednotného evropského trhu s energií. Jeho pravidla stanoví, že země nesmějí na delší dobu omezovat toky elektřiny sousedům. Omezení by bylo povoleno pouze v případě vyhlášení mimořádné situace.

Norsko získává téměř veškerou elektřinu ze svých rozsáhlých vodních zdrojů a dlouhodobě bylo schopno vyvážet velké přebytky a mít jedny z nejnižších cen v Evropě. Po suchém jaru jsou však vodní nádrže v nejhůře postižené oblasti naplněné ze 49,3 procenta. Medián pro období let 2000 až 2019 činí 74,9 procenta, uvedla agentura Bloomberg.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Liam Gallagher z Oasis.

Comeback Oasis doprovázely kamery. Nový film brzy vtrhne do kin

Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.

České celebrity
Martin Dejdar

Přiznání Martina Dejdara. Málem jsem to po..., svěřil se herec

Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.  

České celebrity
Helena Vondráčková

Vondráčková vytáhla těžký kalibr. O zrušeném koncertu promluvil její manžel

Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla? 

Světové celebrity
Sandra Bullocková

Sandra Bullock poprvé po třech letech promluvila o smrti partnera!

Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.