Norsko nechalo kvůli lavinám evakuovat oblast na severu země

Lavina
Lavina, foto: Pixabay
ČTK 1. dubna 2023 16:16
Sdílej:

Norské úřady dnes rozhodly o evakuaci obyvatel severní části země poté, co se tam utrhlo několik lavin, které zabily čtyři lidi. Rozhodnutí se zakládá na doporučení Norského geotechnického institutu a týká se provincie Troms, uvedla na twitteru policie. Informovala o tom agentura AP.

Na vzdáleném severu Norska v pátek pod třemi lavinami zemřeli čtyři lidé, z toho dva turisté z Itálie a Slovinska, jeden další člověk byl vážně zraněn. Starostka blízké obce Anita Nyvollová zřídila krizový štáb a vyslala záchranné týmy, aby se postaraly o zbytek slovinské turistické výpravy. Všem lidem v regionu kvůli hrozícímu nebezpečí úřady rozeslaly textové zprávy s varováním, aby nevycházeli.

Z provincie Troms dnes přišla další dvě hlášení o lavinách. Sesuv půdy zasáhl jednu chatu, ve které v tu chvíli nikdo nebyl. Obyvatele dalších chat v oblasti policie evakuovala, uvedla norská stanice VG.

Počasí se dnes umoudřilo a na vrcholky hor svítí slunce, riziko sesuvů půdy je ale stále velké. Dobré počasí a vysoké riziko lavin jsou nejhorší kombinací, v horách dnes budou tisíce turistů, řekl stanici NRK starosta Lyngenu Dan-Håvard Johnsen.

Témata:
Stalo se
Počasí
Jarní počasí

Počasí o víkendu závratné oteplení nepřinese. Naopak se objeví další mrazíky

Počasí o víkendu nepřinese nijak výrazné oteplení. Podle ČHMÚ.cz se ráno budou hojně objevovat mrazíky, odpoledne pak teploty vyrostou na maximálně 20 stupňů.

České celebrity
V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Jiří Bartoška (†78) měl tajný pohřeb bez kolegů a veřejnosti

Rozlučka s hercem, producentem a dlouholetým prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou (†78) v pražském Rudolfinu byla pro mnohé zúčastněné překvapivá. Namísto očekávané vystavené rakve s ostatky zesnulého na pódiu Dvořákovy síně se návštěvníkům naskytl pouze symbolický výjev: čestnou stráž tvořilo deset Křišťálových glóbů, hlavních cen festivalu, který Bartoška po desetiletí vedl.

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlová přiznala, jaké bylo poslední setkání s Bartoškou

Česko se v úterý loučilo s Jiřím Bartoškou, jehož dobrou přítelkyní z hereckého prostředí byla i Dagmar Havlová. Na kolegu zavzpomínala už po jeho smrti. Nyní oznámila, že se zúčastní i prvního ročníku karlovarského festivalu po Bartoškově odchodu. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry opět lítá v problémech. Prý se mu chtějí pomstít

Princ Harry obvinil britský bulvární deník The Sun z toho, že z pomsty zveřejnil lživý a ponižující článek, který jej spojoval s americkým rapperem Seanem „Diddym“ Combsem v rámci vysoce sledovaného případu obchodování se ženami. Informace vyplývají z nově zveřejněného soudního dokumentu, který je součástí širšího sporu mezi vévodou ze Sussexu a vydavatelstvím News Group Newspapers (NGN), patřícímu do impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha.