Norský politik Asmund Aukrust oznámil, že nominoval Agenturu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na Nobelovu cenu za mír. Financování UNRWA bylo pozastaveno několika zeměmi včetně Spojených států, Německa, Velké Británie a Švédska po podezření, že někteří zaměstnanci UNRWA se podíleli na teroristickém útoku na Izrael 7. října.
Poslanec levicové Strany práce a místopředseda výboru norského parlamentu pro zahraniční záležitosti uvedl, že UNRWA byla nominována na cenu za její dlouhodobou práci v poskytování životně důležité pomoci Palestině a regionu obecně. "Tato práce byla důležitá přes 70 let a je ještě důležitější poslední tři měsíce," prohlásil.
Financování UNRWA bylo zastaveno poté, co několik zaměstnanců UNRWA bylo obviněno, že se podíleli na útoku Hamásu na Izrael, který si vyžádal přibližně 1140 obětí a přes 250 rukojmí v Pásmu Gazy. Izrael tvrdí, že stále zadržuje 132 z těchto rukojmích, a že nejméně 29 z nich už pravděpodobně nežije.
Nominace na Nobelovu cenu za mír mohly podávat tisíce lidí do 31. ledna, včetně členů parlamentů a vlád, laureátů ceny a některých akademiků. Média také zveřejnila jména dalších nominovaných, včetně bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), papeže Františka, kolumbijského prezidenta Gustava Petra a nevládní organizace Report.
Norský Nobelův výbor oznámí vítěze v říjnu, a udělení ceny proběhne tradičně v Oslu 10. prosince, v den výročí smrti zakladatele Nobelových cen Alfreda Nobela (1896). Loni byla Nobelova cena za mír udělena vězněné aktivistce Narges Mohammadíové za boj proti utlačování žen v Íránu.
Agentura OSN pro palestinské uprchlíky vznikla v roce 1949 po první arabsko-izraelské válce. Původní cíl UNRWA, snížení počtu uprchlíků a jejich úspěšná integrace, se v průběhu let nerealizoval.
S ročním rozpočtem přesahujícím jeden a půl miliardy dolarů a více než 30 000 zaměstnanci se UNRWA stala cílem kritiky kvůli nedostatečné kontrole financí a rozšiřování kategorií osob, které mohou čerpat její služby.
Spor se zhoršil v úterý poté, co Izrael obvinil UNRWA, že umožnila palestinskému militantnímu hnutí Hamás využívat agenturní infrastrukturu v pásmu Gazy pro vojenské účely." Generální tajemník OSN António Guterres se ve stejný den setkal s hlavními dárcovskými zeměmi.
UNRWA uvedla, že ve spojitosti s obviněními vůči jejímu personálu reagovala promptně. Snížení financování však podle jejího vyjádření ovlivní běžné Palestince.
Řada zemí světa, včetně USA, EU, Austrálie, Kanady, Itálie, Velké Británie, Německa, Finska, Francie a Švýcarska, v minulém a tomto týdnu pozastavily financování Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) po obviněních, že někteří její pracovníci se podíleli na masivním útoku militantního palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.
Guterres už v sobotu vyzval dárcovské země, aby zaručily pokračování činnosti UNRWA. Upozornil na to server France24. "Ačkoli mám pochopení pro jejich obavy a sám jsem byl těmito obviněními zděšen, důrazně žádám vlády, které pozastavily své příspěvky, aby přinejmenším zaručily kontinuitu operací UNRWA," uvedl Guterres v prohlášení.
UNRWA v pátek oznámila, že propustila více zaměstnanců obviněných Izraelem a začala je vyšetřovat. Urychlené nezávislé vyšetřování přislíbil i Guterres. "Ohavné údajné činy těchto zaměstnanců musí mít následky," řekl.
"Desetitisíce mužů a žen, kteří pracují pro UNRWA, mnozí z nich v nejnebezpečnějších situacích pro humanitární pracovníky, by neměly být trestáni," dodal Guterres s tím, že je třeba uspokojit základní potřeby obyvatel, kterým tito zaměstnanci poskytují služby.
Šéf OSN potvrdil, že z 12 obviněných zaměstnanců bylo devět propuštěno, jeden je mrtvý a "identita dvou dalších se objasňuje." Více než 30 000 pracovníků organizace poskytuje služby včetně vzdělávání, základní zdravotní péče a humanitární pomoci palestinským uprchlíkům v pásmu Gazy, Předjordánsku, Jordánsku, Sýrii a Libanonu.
Server Wall Street Journal s odkazem na izraelské zpravodajské služby ale uvedi, že nejméně 1200 zaměstnanců agentury OSN jsou členy teroristických skupin Hamás nebo Islámský džihád. Toto číslo představuje asi 10 procent zaměstnanců UNRWA v Gaze.
Pracovníci agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) se také pravděpodobně podíleli na únosu Izraelky, převáželi munici či tělo mrtvého izraelského vojáka a zapojili se i do loňského útoku na jih země. Vyplývá to z dokumentu americké vlády, jehož podrobnosti v pondělí zveřejnil portál The Times of Israel.
Izrael už v sobotu oznámil, že po skončení války v Pásmu Gazy bude usilovat o zastavení činnosti UNRWA v této oblasti. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac zdůraznil, že UNRWA nebude v enklávě hrát žádnou roli po skončení války.
Hnutí Hamás reagovalo na izraelská vyjádření kritikou vůči UNRWA. V tiskové zprávě na sociální síti Telegram Hamás vyzval OSN a mezinárodní organizace, aby odolaly hrozbám a vydírání ze strany Izraele.
Počasí nepřinese do konce týdne pouze bouřky. Podle ČHMÚ.cz hrozí i déšť a o víkendu dokonce i mrazíky.
Vatikán se připravuje na mimořádnou událost – poslední rozloučení s papežem Františkem, které proběhne v sobotu 26. dubna 2025 na Svatopetrském náměstí. Pohřeb bude veden děkanem kardinálského kolegia, přičemž ceremoniál se bude lišit od předchozích papežských pohřbů. Na akci přijedou státníci, monarchové i představitelé církve z celého světa.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, sdílela na Instagramu roztomilé velikonoční video, na kterém sleduje, jak kachna s mláďaty přechází cestu poblíž jejího domu v Montecitu.
Česko ve čtvrtek opět zasáhnou bouřky, které mají být silné a doprovázené přívalovým deštěm, varovali meteorologové. Zároveň podotkli, že zítřejší bouřky budou jiné než ty pondělní. Důležitým faktorem bude střih větru.
Jakub Štáfek se v těchto dnech snaží dostat lidi do kina na svůj nový film z fotbalového prostředí. V Ostravě ale na stadionu poněkud narazil. Fanoušci místního Baníku mu připravili pořádně ostré přivítání.
Naštěstí jen desítky zraněných si vyžádalo středeční zemětřesení v největším tureckém městě Istanbulu. Mělo sílu přes šest stupňů a epicentrum v Marmarském moři. Událost se obešla i bez výraznějších materiálních škod.
Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu slaví narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup.
Eva Burešová slovenskou obdobu StarDance nevyhraje. Její pouť televizní taneční show, která přinesla zajímavé momenty i mimo parket a zorné pole kamer, je totiž u konce. Jakými slovy se česká herečka a zpěvačka rozloučila?
Jaromír Soukup se o uplynulém víkendu měl postavit do ringu, ale blíže nespecifikované osobní důvody mu v tom zabránily. Organizace Fight Night Challenge k tomu uvedla, že zápas by měl proběhnout na jejím příštím turnaji. Jiná organizace pak tvrdí, že Soukup má znovu zápasit i pod její hlavičkou.
Tisíce věřících dnes zaplnily Svatopetrské náměstí, aby se naposledy rozloučily s papežem Františkem. V tichosti, přerušované jen zpěvem liturgických hymnů a zvukem zvonů baziliky sv. Petra, dorazil papežův pohřební průvod z jeho rezidence v Domě sv. Marty až na prostranství před nejvýznamnějším katolickým chrámem.
Na východě Česka budou hrozit ve čtvrtek odpoledne a večer silné bouřky s přívalovým deštěm. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výjimečně může spadnout i kolem 50 milimetrů srážek.
Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.