Norsko nominovalo UNRWA na Nobelovu cenu za mír, navzdory skandálu s Hamásem

Norský politik Asmund Aukrust oznámil, že nominoval Agenturu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na Nobelovu cenu za mír. Financování UNRWA bylo pozastaveno několika zeměmi včetně Spojených států, Německa, Velké Británie a Švédska po podezření, že někteří zaměstnanci UNRWA se podíleli na teroristickém útoku na Izrael 7. října.

Nobelova cena

Poslanec levicové Strany práce a místopředseda výboru norského parlamentu pro zahraniční záležitosti uvedl, že UNRWA byla nominována na cenu za její dlouhodobou práci v poskytování životně důležité pomoci Palestině a regionu obecně. "Tato práce byla důležitá přes 70 let a je ještě důležitější poslední tři měsíce," prohlásil.

Financování UNRWA bylo zastaveno poté, co několik zaměstnanců UNRWA bylo obviněno, že se podíleli na útoku Hamásu na Izrael, který si vyžádal přibližně 1140 obětí a přes 250 rukojmí v Pásmu Gazy. Izrael tvrdí, že stále zadržuje 132 z těchto rukojmích, a že nejméně 29 z nich už pravděpodobně nežije.

Nominace na Nobelovu cenu za mír mohly podávat tisíce lidí do 31. ledna, včetně členů parlamentů a vlád, laureátů ceny a některých akademiků. Média také zveřejnila jména dalších nominovaných, včetně bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), papeže Františka, kolumbijského prezidenta Gustava Petra a nevládní organizace Report.

Norský Nobelův výbor oznámí vítěze v říjnu, a udělení ceny proběhne tradičně v Oslu 10. prosince, v den výročí smrti zakladatele Nobelových cen Alfreda Nobela (1896). Loni byla Nobelova cena za mír udělena vězněné aktivistce Narges Mohammadíové za boj proti utlačování žen v Íránu.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky vznikla v roce 1949 po první arabsko-izraelské válce. Původní cíl UNRWA, snížení počtu uprchlíků a jejich úspěšná integrace, se v průběhu let nerealizoval.

S ročním rozpočtem přesahujícím jeden a půl miliardy dolarů a více než 30 000 zaměstnanci se UNRWA stala cílem kritiky kvůli nedostatečné kontrole financí a rozšiřování kategorií osob, které mohou čerpat její služby.

Spor se zhoršil v úterý poté, co Izrael obvinil UNRWA, že umožnila palestinskému militantnímu hnutí Hamás využívat agenturní infrastrukturu v pásmu Gazy pro vojenské účely." Generální tajemník OSN António Guterres se ve stejný den setkal s hlavními dárcovskými zeměmi.

UNRWA uvedla, že ve spojitosti s obviněními vůči jejímu personálu reagovala promptně. Snížení financování však podle jejího vyjádření ovlivní běžné Palestince.

Řada zemí světa, včetně USA, EU, Austrálie, Kanady, Itálie, Velké Británie, Německa, Finska, Francie a Švýcarska, v minulém a tomto týdnu pozastavily financování Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) po obviněních, že někteří její pracovníci se podíleli na masivním útoku militantního palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.

Guterres už v sobotu vyzval dárcovské země, aby zaručily pokračování činnosti UNRWA. Upozornil na to server France24. "Ačkoli mám pochopení pro jejich obavy a sám jsem byl těmito obviněními zděšen, důrazně žádám vlády, které pozastavily své příspěvky, aby přinejmenším zaručily kontinuitu operací UNRWA," uvedl Guterres v prohlášení.

UNRWA v pátek oznámila, že propustila více zaměstnanců obviněných Izraelem a začala je vyšetřovat. Urychlené nezávislé vyšetřování přislíbil i Guterres. "Ohavné údajné činy těchto zaměstnanců musí mít následky," řekl.

"Desetitisíce mužů a žen, kteří pracují pro UNRWA, mnozí z nich v nejnebezpečnějších situacích pro humanitární pracovníky, by neměly být trestáni," dodal Guterres s tím, že je třeba uspokojit základní potřeby obyvatel, kterým tito zaměstnanci poskytují služby.

Šéf OSN potvrdil, že z 12 obviněných zaměstnanců bylo devět propuštěno, jeden je mrtvý a "identita dvou dalších se objasňuje." Více než 30 000 pracovníků organizace poskytuje služby včetně vzdělávání, základní zdravotní péče a humanitární pomoci palestinským uprchlíkům v pásmu Gazy, Předjordánsku, Jordánsku, Sýrii a Libanonu.

Server Wall Street Journal s odkazem na izraelské zpravodajské služby ale uvedi, že nejméně 1200 zaměstnanců agentury OSN jsou členy teroristických skupin Hamás nebo Islámský džihád. Toto číslo představuje asi 10 procent zaměstnanců UNRWA v Gaze.

Pracovníci agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) se také pravděpodobně podíleli na únosu Izraelky, převáželi munici či tělo mrtvého izraelského vojáka a zapojili se i do loňského útoku na jih země. Vyplývá to z dokumentu americké vlády, jehož podrobnosti v pondělí zveřejnil portál The Times of Israel.

Izrael už v sobotu oznámil, že po skončení války v Pásmu Gazy bude usilovat o zastavení činnosti UNRWA v této oblasti. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac zdůraznil, že UNRWA nebude v enklávě hrát žádnou roli po skončení války.

Hnutí Hamás reagovalo na izraelská vyjádření kritikou vůči UNRWA. V tiskové zprávě na sociální síti Telegram Hamás vyzval OSN a mezinárodní organizace, aby odolaly hrozbám a vydírání ze strany Izraele.

Témata: Norsko | nobelova cena

Putin popřel tvrzení, že Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou…

20.02.2024 21:02 Šéf Kremlu Vladimir Putin v úterý popřel tvrzení Spojených států, podle nichž Moskva vyvíjí…

Kreml poprvé reagoval na obvinění, že Putin může za smrt Navalného

20.02.2024 14:27 Kreml odsoudil v úterý prohlášení vdovy po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalnému, podle níž je…

Izrael nemusí vstoupit do Rafahu, pokud Hamás včas propustí rukojmí

19.02.2024 21:26 Izrael ozřejmil, za jakých okolností zahájí ofenzivu v Rafahu na jihu Pásma Gazy. Počítá s ní v…

EU chystá nové protiruské sankce kvůli smrti Navalného

19.02.2024 18:39 Evropská unie plánuje přijmout nové protiruské sankce kvůli pátečnímu úmrtí opozičního politika…

Ukrajince čeká vybudování nových obranných linií u Avdijivky

19.02.2024 17:03 Ukrajinci pravděpodobně zvládnou vytvořit nové obranné linie u Avdijivky a zabrání tak pokračování…

Pozůstalí se nedostali do márnice k Navalnému. Příčina smrti není známá

19.02.2024 10:58 Ruské úřady v pondělí nepustily matku Alexeje Navalného a jeho právní zástupce do márnice v…

Vance prozradil, co čeká NATO, když volby vyhraje Trump

18.02.2024 21:39 Obhájce bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v americkém Kongresu ujistil v neděli členské země…

Netanjahu označil požadavky Hamásu za odtržené od reality

18.02.2024 19:40 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil své dřívější stanovisko ohledně vývoje konfliktu v…

Izraelská armáda vtrhla do poslední nemocnice na jihu Pásma Gazy

18.02.2024 17:32 Násirova nemocnice ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy je mimo provoz v důsledku týden…

Na těle Navalného byly nalezeny modřiny

18.02.2024 15:58 Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je…

Související:

Nejnovější