Norská vězeňská správa přeloží krajně pravicového teroristu Anderse Behringa Breivika do nové věznice. Zařízení se nachází u jezera Tyrifjorden, na kterém leží ostrov Utöya, kde Breivik v roce 2011 zastřelil 69 lidí. S odvoláním na dnešní prohlášení norských úřadů o tom informovala agentura DPA.
Hlavním důvodem dlouho zvažovaného Breivikova přesunu je změna prostředí pro odsouzeného, který si pod přísným dohledem mnoho let odpykává trest ve stejné věznici a na stejném oddělení, píše norská vězeňská správa. Dosavadní zařízení leží zhruba 100 kilometrů jihozápadně od Osla ve městě Skien. Věznice v Ringerike, kam bude Breivik převezen, se nachází zhruba 40 kilometrů severozápadně od norské metropole a leží u břehů jezera Tyrifjorden. Utöya je od ní vzdálená asi deset kilometrů.
Převoz do nového zařízení čeká Breivika v blízké budoucnosti, další podrobnosti norské úřady z důvodů bezpečnosti a ochrany soukromí nesdělily. Trestance v novém zařízení čeká stejný režim a úplná izolace jako ve věznici ve Skienu.
Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. V Breivikově případě ho však lze prodlužovat až na doživotí.
Norský soud na začátku minulého týdne zamítl Breivikovu žádost o podmínečné propuštění. Podle verdiktu je stále nebezpečný. Breivik, který tvrdí, že se zřekl násilí, se během prvního dne slyšení uvedl nacistickým pozdravem a otevřeně se hlásil k extremistickým názorům o nadřazenosti bílé rasy.
Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty.
Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.
Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.
Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.
Je to šest let, co se Libor Bouček potřetí oženil. Vzal si současnou manželku Gabrielu, která mu v uplynulých letech přivedla na svět dva potomky. Moderátor je za společně strávené roky vděčný, což dal najevo psaním, kterým dojal fanoušky.
Americký prezident Donald Trump připustil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o uzavření dohody, která by zastavila boje na Ukrajině. Rusové už se ostatně ošívají, když je řeč o formátu případného jednání s Ukrajinci v čele s jejich prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci letních prázdnin. Veronika Khek Kubařová ve středu odhalila, že je už několik dní maminkou novorozeného syna. Gratulace se k sympatické herečce jen hrnou.
Kupovali jste v posledních dnech uzená kuřecí stehna? Pokud ano, pak byste měli zkontrolovat, zdali nejde o vadnou šarži od firmy Vodňanská drůbež. Ve výrobku byly zjištěny bakterie Listeria monocytogenes, které mohou způsobit onemocnění.
V případu předloňské smrti populárního herce Matthewa Perryho nastává další zvrat. Žena, která je jednou z pětice obviněných, souhlasila s přiznáním viny. Informoval o tom web DW. Perry, jehož celosvětově proslavil sitcom Přátelé, zemřel předloni na podzim.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je kromě bezpečnostních záruk pro Ukrajinu nutné pracovat i na dalších protiruských sankcích pro případ, že Moskva nebude chtít válku ukončit. Fiala to uvedl na sociální síti po pondělních jednáních v Bílém domě.
Tropické teploty si dnes podle ČHMÚ.cz užijeme tento týden naposledy. Ve zbylých dnech mohou denní maxima klesnout i po 20 stupňů.