Nová studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) má pomoci zmapovat neurologické a spánkové problémy po prodělání covidu, přispět má i k vylepšení péče o pacienty. Podle prvních výsledků výzkumu má potíže téměř polovina lidí, kteří covid prodělali.
Jde například o poruchy paměti, problémy s řečí či pocit zpomaleného myšlení. Problémy mohou podle odborníků přetrvávat řadu měsíců. V ČR dosud chyběla studie, která by oblast více mapovala. Změnit to má výzkum, na němž odborníci z NUDZ právě pracují. Veřejnost se může zapojit na www.neurocovid.cz, řekl dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.
O dopadech onemocnění covid-19 na jednotlivce i celou společnost zatím podle vědců není dostatek informací. "U více než poloviny pacientů se objevují poruchy spánku. Mezi ty nejčastější patří nespavost, typicky spojená s nočním pocením, nebo naopak zvýšená potřeba spánku. Vysoké procento pacientů si rovněž stěžuje na výskyt nočních můr a velmi živých snů, které jsou někdy doprovázeny i výraznými motorickými nebo hlasovými projevy," popsala lékařka Tereza Dvořáková z Národního ústavu duševního zdraví. Uvedla, že jde o faktory, které mohou mít podstatný dopad na fungování jedince v pracovním i osobním životě. Výskyt poruch spánku potvrzují i data ze zahraničí.
Souvislost mezi spánkovými obtížemi a závažností průběhu onemocnění dosud nebyla zjištěna. Problémy mají mnohdy i lidé po bezpříznakovém nebo lehkém akutním průběhu covidu. Nastupují pozvolna, často až za několik dnů či týdnů po prodělané nemoci, proto nemusí být vždy souvislost s nákazou covid-19 na první pohled patrná. "Zatím není jasné, jak dlouho mohou spánkové (a neurologické příznaky typu "mozkové mlhy") přetrvávat. Část pacientů pozoruje pouze krátkou epizodu insomnie či nadměrné denní spavosti během nebo krátce po akutním onemocnění. U jiných trvají spánkové obtíže v řádu měsíců a s postupem času se zhoršují," doplnila Dvořáková. Podle ní je otázkou, zda stále jde o přímý důsledek onemocnění covid-19 nebo spíše o přechod do chronicity ovlivněný stresem, pokusy o samoléčbu např. alkoholem a vytvořením nesprávných návyků.
Podle odborníků je důležité vyhledat odbornou pomoc včas, a předejít tak dalším chronickým zdravotním problémům, které se s poruchami spánku pojí. "Některé spánkové příznaky, jako jsou noční můry či živé sny doprovázené pohyby končetin nebo křikem, navíc mohou být první známkou závažnějšího neurologického onemocnění,“ upozornila lékařka. Studie má pomoci i s poznáním příčin poruch spánku, které mohly vzniknout vlivem pandemie, třeba psychickou zátěží spojenou se sociální izolací, nejistotou a obavami o zdraví či živobytí.
Děti Meghan Markle a prince Harryho, Archie a Lilibet, budou podle královských expertů v dospělosti velmi rozhořčené nad tím, jak byly využívány v PR kampaních své matky. Tvrzení zazněla v nové epizodě pořadu Royal Exclusive deníku The Sun, kde komentátoři zpochybňují motivy vévodkyně ze Sussexu při zveřejňování rodinných snímků a videí na sociálních sítích.
Princezna z Walesu včera překvapivě chyběla na prestižním dostihovém festivalu Royal Ascot, kam měla podle původního programu dorazit po boku prince Williama. Ačkoli její jméno figurovalo na oficiálním seznamu hostů zveřejněném v poledne, Kensingtonský palác krátce poté potvrdil, že Kate se akce nezúčastní. Jak nyní uvádějí zdroje z královského prostředí, nešlo o dramatické rozhodnutí, ale o předem avizovanou absenci, kterou pořadatelé omylem uvedli v seznamu.
Každý listopad rozkvétá v zahradě Vicky Robaynové v severní Anglii růže. Není to jen obyčejná květina, ale živý pomník její zesnulé dcery Liz Hatton, mladé fotografky, která zemřela ve věku pouhých 17 let na vzácný druh rakoviny. Růže Ice N Roses Early Rose byla osobním darem prince a princezny z Walesu – Kate Middleton a prince Williama – jako trvalá připomínka podpory, kterou rodině nabídli během nejtěžších chvil.
Herec Al Pacino zažil jedno z nejvýznamnějších setkání svého života. V pondělí 16. června se v doprovodu italského producenta Andrey Iervolina zúčastnil soukromé audience u papeže Lva XIV ve Vatikánu. Setkání se konalo u příležitosti nadcházejícího filmu Maserati: The Brothers, v němž Pacino ztvární významného investora automobilky.
Jedna z historicky nejlepších českých tenistek Petra Kvitová sice dostala divokou kartu na Wimbledon, který v kariéře dvakrát vyhrála, ale ještě letos definitivně pověsí raketu na hřebík. Na sociálních sítích dnes oznámila, že ukončí profesionální kariéru.
V Česku se dnes oproti středě nepatrně ochladilo, ale ve výhledu meteorologů už jsou další tropy i bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Hudebníci většinou během léta koncertují, co to jde. Olda Říha z Katapultu ale nejspíš něco tušil, když na prázdniny vystoupení nedomlouval. Nakonec by je totiž ani odehrát nemohl. Na jednom z nedávných koncertů se totiž vážně zranil.
Tragický konec mělo ve středu několikadenní pátrání po devítileté Nikole z Českých Budějovic. Podle dostupných informací bylo tělo pohřešované dívky nalezeno až poměrně daleko od místa, na které se pátrací akce soustředila zejména.
Kriminalisté od středečního večera vyšetřují napadení muže v Sušici na Klatovsku. Na místě zasahoval vrtulník, který velmi vážně zraněného pacienta přepravil do nemocnice. Podezřelý člověk byl zadržen.
Velkou hvězdou historicky první StarDance Tour, která proběhne na podzim, bude Leoš Mareš, jehož pořadatelé představili o uplynulém víkendu. Oblíbený moderátor se ihned podělil o své dojmy z nabídky od České televize.
Čechoameričanka Martina Navrátilová se netají svými názory na současného amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho politiku. V nejnovějším rozhovoru prozradila, že do Trumpovské Ameriky by před půlstoletím rozhodně neemigrovala.
Halinu Pawlowskou loni sužovaly velké zdravotní potíže, dokonce musela být hospitalizována v nemocnici. Aktuálně už zase nemá problém vyrazit do společnosti, ale na jednu věc musí dbát. Po ruce je nutné mít jeden důležitý přístroj.