Nová vláda musí v pátek rozhodnout, zda požádá o prodloužení nouzového stavu

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Twitter Petr Fiala
Pavel Dratva , ČTK 16. prosince 2021 20:29
Sdílej:

Nová vláda musí v pátek na svém prvním zasedání rozhodnout, zda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. České televizi (ČT) to řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jak bude rozhodnutí vypadat, nechtěl předjímat. Nynější nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru má skončit 25. prosince. Bez jeho prodloužení by přestala platit některá opatření proti šíření nákazy.

Kabinet koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s koalicí Pirátů a STAN poprvé zasedne v pátek odpoledne poté, co jeho členy jmenuje prezident Miloš Zeman. "Zítra (v pátek) na vládě se musíme dohodnout a jasně rozhodnout, to je jednoznačné, tam není od toho jak ustoupit," řekl v ČT Válek. "Nebudu předjímat. Tak, jak se dohodneme na vládě, tak to bude," dodal.

Vláda ANO a ČSSD v demisi vyhlásila nouzový stav kvůli vývoji epidemie 25. listopadu s účinností od půlnoci na 30 dní. Pokud nový kabinet Sněmovnu o prodloužení požádá, museli by poslanci návrh projednat během příštího týdne.

Na nouzový stav je navázané mimo jiné omezení otevírací doby v restauracích a nočních klubech nebo zákaz pořádání vánočních trhů. Předseda Pirátů a budoucí ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš i šéf lidovců a budoucí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ČT řekli, že zásadní pro rozhodování o nouzovém stavu bude doporučení od Válka a jeho odborného týmu.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová bude navrhovat prodloužení nouzového stavu, uvedla ČT. Ve vyjádření pro televizi Svrčinová zmínila rizika spojená s koronavirovou variantou omikron.

Vláda může nouzový stav vyhlásit na 30 dní, jak to udělala končící vláda Andreje Babiše (ANO), pro prodloužení už je nutný souhlas Sněmovny. Nová vládní koalice pěti stran má ve Sněmovně většinu 108 poslanců.

Žádosti končící menšinové vlády ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu při předchozích vlnách epidemie provázela většinou kritika stran, které vytvoří budoucí kabinet. Z iniciativy opozice se kvůli tomu začátkem roku sněmovní strany shodly na podobě pandemického zákona, který umožňuje řadu opatření proti covidu-19 provádět bez nouzového stavu. Strany se nyní shodují na nutnosti prodloužení účinnosti předpisu i po konci února, ale i na tom, že potřebuje úpravy.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Před vyhlášením nynějšího nouzového stavu platily oba předchozí dohromady 254 dní.

Stalo se
Světové celebrity
Thomas Markle

Schůzka s králem Karlem v Británii údajně tvrdě dopadla na otce Meghan!

Král Karel III. a královna Kamila se v pátek soukromě setkali na svém sídle Highgrove House s princem Harrym, Meghan Markle a jejich dětmi, sedmiletým Archiem a pětiletou Lilibet. Pro britského panovníka to byla první příležitost strávit čas se svými vnoučaty žijícími v Americe od roku 2022 a s jejich matkou Meghan se setkal dokonce po čtyřech letech. 

Světové celebrity
Victoria Beckham

Victoria Beckham stojí před zásadní právní otázkou!

Britský úřad pro duševní vlastnictví zaslal Victorii Beckham výzvu s dotazem, zda si přeje obnovit ochrannou známku na jméno svého nejstaršího syna Brooklyna. Rodiče toto jméno nechali zaregistrovat již před deseti lety, kdy byl jejich potomek ještě nezletilý, a platnost práva nyní po dekádě vypršela. Celá situace přichází v době, kdy sedmadvacetiletý Brooklyn již více než rok neudržuje se svými rodiči ani sourozenci žádný kontakt.

Světové celebrity
Jennifer Finch

Zemřela rocková hvězda Jennifer Finch! Podlehla rakovině mozku!

Ve věku 59 let zemřela rocková hvězda 90. let Jennifer Finch, která působila jako baskytaristka a zpěvačka v dívčí grungeové skupině L7. Její rodina a blízcí oznámili smutnou zprávu jen několik dní poté, co veřejnost informovali o její diagnóze agresivní formy rakoviny mozku. Hudebnice podstoupila chirurgický zákrok, při kterém však nastaly vážné komplikace vyžadující rozsáhlou lékařskou péči.

Světové celebrity
Andrew a Tristan Tateovi

Influenceři Andrew a Tristan Tateovi byli zatčeni!

Bratři Andrew a Tristan Tateovi, známí jako kontroverzní internetoví influenceři, byli v Miami zatčeni federálními úřady USA na základě britského zatykače. Podle dostupných informací zasáhl úřad US Marshals Service na základě žádosti Velké Británie o jejich vydání. Samotný zatykač je v současné době úřady veden jako tajný.