Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes potvrdil slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), že nákup nových léků proti koronaviru neblokují opatření spojená s rozpočtovým provizoriem. Jednání o nákupu za 1,8 miliardy korun vede Válek s firmou Pfizer, podle Stanjury firma požaduje, aby smlouvu uzavřel stát. Ministr financí to dnes řekl novinářům.
"Našli jsme řešení s panem ministrem, žádný problém to není," uvedl Stanjura k financování nákupu s tím, že požaduje, aby lék doputoval do Česka v reálném čase. Válek ve středu uvedl, že léky chce obdržet v březnu.
Válek uvažuje také o nákupu více antivirotik molnupiravir od firmy Merck, jejichž první dodávka dorazila do Česka v první polovině prosince. Podle odborníků bude léčba pacientů s covidem-19 založená do budoucna kvůli omikronu spíše právě na protivirových lécích, protože na něj nezabírají současné monoklonální protilátky.
Problém s antivirovým lékem paxlovid od Pfizeru je podle Válka v tom, že firma nedokáže říct, kdy ho dodá. Média v posledních dnech informovala, že jen záloha má být 250 milionů korun, což by mohl být v rozpočtovém provizoriu problém. Válek to ve středu odmítl.
Lék paxlovid má podle Pfizeru až 90procentní účinnost při prevenci hospitalizace a úmrtí u vysoce rizikových pacientů. Paxlovid i molnupiravir mají formu tobolek, což je výhoda proti monoklonálním protilátkám. Ty se musejí podávat formou infuzí v nemocnicích.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v prosinci udělil paxlovidu mimořádné povolení. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) tak zatím neučinila, ale uvedla, že členské státy mohou používat paxlovid brzy po diagnostikování infekce, i když agentura ještě nedokončila úplné přezkoumání za účelem schválení regulačními orgány. Stejné doporučení vydala i pro molnupiravir.
Nová řada televizní reality show Survivor Česko & Slovensko 2026 je oficiálně tady. Diváci se v pondělí dočkali první epizody letošního vydání boje o přežití. Vítěz si tentokrát přijde nejen na peněžitou výhru.
Povodňová hrozba by dnes měla pominout, ale meteorologové ještě naposledy aktualizovali výstrahu před povodňovými jevy. Na některých místech totiž bude ještě hladina stoupat, ale večer už vyprší platnost varování.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se poprvé vyjádřil k pondělní dopravní nehodě, kterou měl v Praze po cestě na ministerstvo. Politik odhalil, že nemocniční vyšetření neodhalilo žádný závažný problém. Klempíř tak dnes opět pracuje.
Druhým dnem pokračuje pátrání po nezvěstném policejním potápěči na dalešické vodní nádrži na Vysočině. Zásahu se účastní všechny složky integrovaného záchranného systému.
Bývalý princ Andrew měl v minulosti nařídit příslušníkům metropolitní policie, aby zajistili bezpečnost při večeři v newyorském sídle sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Podle BBC to vyplývá z emailů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti.
Rozhodnutí Meghan Markle sdílet na sociálních sítích fotografii tváře její dcery Lilibet vyvolalo vlnu kritiky. Podle královské autorky Ingrid Seward je tento krok silně pokrytecký a jde přímo proti deklarovanému přání prince Harryho chránit soukromí své rodiny. Autorka připomíná, že právě touha po klidném životě bez neustálého dohledu fotografů byla jedním z hlavních důvodů, proč pár opustil královskou rodinu.
Vyšetřovatelé z Thames Valley Police i během pátku pokračují v prohlídkách Royal Lodge, někdejšího sídla Andrewa Mountbatten-Windsora ve Windsor Great Parku. Andrew byl ve čtvrtek večer propuštěn z vazby na stanici v Norfolku, kde byl vyslýchán kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Bývalý princ veškerá obvinění z jakéhokoli pochybení i nadále důrazně odmítá.
Policie s největší pravděpodobností překvalifikuje případ ze Šumperku z pokusu o vraždu na obvinění z vraždy. Taxikářka, kterou muž bodl nožem, totiž zemřela v nemocnici. Obviněný navíc s jejím autem narazil do jiného vozidla a zranil další dva lidi.
Lucii Vondráčkové už se po boku vystřídalo několik sportovců. Naposledy to byl zápasník Zdeněk Polívka, ale i vztah s ním už je nějaký čas minulostí. Osobní život herečky a zpěvačky se stejně řeší. Co Vondráčková vzkazuje lidem, kteří to dělají?
Třetím dnem v řadě za sebou varují meteorologové před povodňovými jevy. Podle nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se na některých místech očekávají další vzestupy hladin vodních toků.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v pondělí ráno boural v Praze. Při nehodě se vůz se členem vlády srazil s jiným vozidlem. Klempíř, který jel do budovy ministerstva, se podle stranických kolegů po havárii necítí nejlépe.
Značné napětí zavládlo tento týden mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou, když druhá jmenovaná oznámila rozvod a odhalila nový projekt ve formě dokumentu. Hanychové vadí zejména to druhé.