Ministři zahraničních věcí Polska, Turecka a Rumunska se shodli na nutnosti investovat do bezpečnosti východního křídla NATO. O tomto závěru společného setkání informoval polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, uvedla polská média.
Schůzky v Pruszkówě poblíž Varšavy se zúčastnili polský ministr Radoslaw Sikorski, rumunská ministryně Luminita-Teodora Odobescuová a turecký ministr Hakan Fidan. Výsledky jednání představili na společné tiskové konferenci.
Sikorski zdůraznil pevné spojenectví mezi těmito třemi zeměmi a jejich jednotný názor na potřebu investic do bezpečnosti východního křídla NATO. V diskusi potvrdili svůj závazek zajistit bezpečnost a stabilitu nejen pro své země, ale i pro celou euroatlantickou oblast.
Ministr také upozornil na aktuální bezpečnostní výzvy, zejména ty, které představuje ruská agrese vůči Ukrajině.
Setkání se konalo jako součást příprav na nadcházející summit NATO, který proběhne od 9. do 11. července ve Washingtonu.
Severoatlantická aliance ve středu oficiálně jmenovala svým novým generálním tajemníkem dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho, jehož kandidaturu na tento post již podpořili velvyslanci všech 32 členských zemí NATO.
Rutteho jmenování se stalo formální záležitostí poté, co jeho jediný konkurent, rumunský prezident Klaus Iohannis, odstoupil z kandidatury, protože nezískal dostatečnou podporu.
Rutte si rychle získal širokou podporu a od počátku byl preferovaným kandidátem Spojených států, nejdůležitějšího partnera v NATO.
Rutteho jako nového generálního tajemníka NATO veřejně podpořilo několik zemí, včetně Británie, Francie, Německa a Turecka. Jako poslední podporu vyjádřilo i Slovensko a Maďarsko.
Získání podpory Maďarska nebylo jednoduché. Maďarský premiér Viktor Orbán na začátku června uvedl, že by mohl podpořit Rutteho, pokud se omluví za urážlivá vyjádření o maďarské vládě a pokud Rutte souhlasí, že Maďarsko nebude muset účastnit žádné vojenské mise NATO na Ukrajině proti Rusku.
Nizozemská televize RTL ale nedávno uvedla, že Orbán na setkání nepožadoval omluvu od Rutteho za jeho kritické poznámky vůči maďarské vládě, které Orbán v květnu označil za "problematické".
Omluva byla jednou ze dvou podmínek, které Budapešť stanovila pro podporu Rutteho kandidatury na post šéfa NATO po Jensi Stoltenbergovi. Druhou podmínkou byla záruka, že Maďarsko nebude muset poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině.
Stoltenberg tuto záruku poskytl před několika dny, což vedlo Orbána k závěru, že Maďarsko nebude blokovat související rozhodnutí Aliance. Podle Orbána Mark Rutte tuto dohodu podporuje v případě svého zvolení.
I Slovensko podpoří kandidaturu Rutteho. Uvedl to prezident SR Peter Pellegrini po skončení mimořádného zasedání Evropské rady.
Funkční období současného generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga skončí 1. října 2024. Jeho mandát byl již čtyřikrát prodloužen členskými zeměmi, vzhledem k vojenské invazi Ruska na Ukrajinu.
Předseda opozičních Starostů a nezávislých Vít Rakušan se ani dnes nestal novým místopředsedou Poslanecké sněmovny. Bude tak muset proběhnout další volba. Exministr oznámil, že je připraven se o funkci ucházet znovu.
Helena Vondráčková je sice v důchodovém věku, ale neustále koncertuje a dokonce se připravuje na největší show v kariéře, která ji čeká příští rok na fotbalovém stadionu v pražském Edenu. Přesto připustila, že existuje scénář konce její kariéry.
Je to týden, co Ivana Gottová oslavila kulaté 50. narozeniny. Ještě několik dní poté bylo tajemstvím, zda jubileum opravdu nějak slavila. Nyní se konečně objevily informace, které odhalují, co se v minulém týdnu dělo.
V Česku se v pondělí opět vzpomínalo na náhle zesnulého herce Pavla Nečase, který nečekaně zemřel na Silvestra. Bosse Matějku z televizního seriálu Okresní přebor připomněla hokejová Sparta, se kterou Nečas léta spolupracoval.
Očekávání meteorologů z posledních dní se mají naplnit. V Česku bude ve čtvrtek na některých místech sněžit tak vydatně, že si to žádá výstrahu, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napadne až 10 centimetrů nového sněhu.
Českou politikou od úterního odpoledne otřásá kauza esemesek, jejichž prostřednictvím vyvíjel ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) nátlak na prezidenta Petra Pavla ve věci jmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí. Hlavy státu se veřejně zastala i první dáma Eva Pavlová.
Marta Jandová se podrobila lékařskému zákroku, který sama označila za nutný. Nejnovější operace souvisí s něčím, o čemž se zpěvačka svěřila již před časem. Lékaři totiž u dcery Petra Jandy odhalili potenciálně vážný problém.
Slovensko na začátku letošního roku zaskočila zpráva o vážných zdravotních problémech Doroty Nvotové, u které byla odhalena rakovina. Úspěšná herečka podstoupila operaci a nyní je v rekonvalescenci. Jak tato fáze léčby pokračuje?
Manželství Davida a Victorie Beckhamových čelí podle britských médií dosud nejtěžší zkoušce. Jejich nejstarší syn Brooklyn Beckham totiž na sociálních sítích zveřejnil šokující prohlášení, ve kterém své rodiče obvinil z neustálé snahy kontrolovat jeho život a ničit jeho vztah s manželkou Nicolou Peltz. Victoria Beckham je podle zdrojů z blízkého okolí těmito obviněními zdrcená a cítí se hluboce uražena, zejména popisem svého chování na synově svatbě.
Manžel britské celebrity Katie Price, podnikatel Lee Andrews, čelí skandálu poté, co byl jeho profil s nabídkou doprovodných služeb nalezen na dubajském webu pro dospělé. Andrews, který se s modelkou oženil po pouhých několika dnech známosti, veškerá obvinění rezolutně odmítá. Podle jeho vyjádření pro deník Mirror za vytvořením falešného profilu stojí „zhrzená bývalá partnerka“, která se mu tímto způsobem snaží pomstít a poškodit jeho pověst.
Britský zpěvák Sir Rod Stewart ostře zaútočil na amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho nedávným výrokům na adresu britských vojáků působících v Afghánistánu. Trump v rozhovoru pro stanici Fox News prohlásil, že jednotky NATO sice v zemi byly, ale držely se spíše v ústraní a mimo přední linie. Tato slova vyvolala vlnu pobouření mezi veterány, politiky i rodinami padlých vojáků, ke kterým se nyní přidal i jednaosmdesátiletý rockový veterán.
Rodina frontmana skupiny Rolling Stones Micka Jaggera prožívá náročné období plné nejistoty. Rodinní příslušníci legendárního zpěváka se obrátili na veřejnost s naléhavou žádostí o pomoc při pátrání po sedmatřicetiletém Alexanderu Keyovi. Ten je dlouholetým partnerem Jaggerovy vnučky Assisi Jacksonové a otcem jejích dvou dětí.