Očkovací místa, která podávají jako posilovací dávku novou vakcínu proti covidu-19, mohou lidé najít na webu ministerstva. Očkovat se lidé mohou nejméně tři měsíce od dokončení základního očkování zatím na 54 místech, postupně budou přibývat další. Česko jich bude dostávat 700.000 dávek týdně.
Od minulého týdne jsou k dispozici vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech, tento týden by měly přijít aktualizované od firmy Moderna. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).
"Postupně bude dostupná na všech očkovacích místech v ČR. Finální rozhodnutí, jakou vakcínu podat, je ale vždy na lékaři, který je na očkovacím místě," řekl náměstek. Česko by podle něj mělo dostávat asi 700.000 dávek nových vakcín týdně, vždy těch nejnovějších schválených. V současné době jsou to očkovací látky upravené na kmen omikronu BA.1, který v ČR převážil na začátku letošního roku.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden řekl, že vakcíny upravené na novější varianty koronaviru omikron BA.4 a BA.5 by mohly dorazit kolem 19. září. Zatím ale nemají schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Pavlovic na dotaz ČTK doplnil, že původních vakcín pro první a druhou dávku očkování je skladem ještě asi pět milionů.
Dosud se nechalo proti covidu-19 v Česku očkovat podle dat ministerstva více než 65 procent populace, tedy asi 6,97 milionu lidí. Proočkovanost je nejvyšší mezi lidmi nad 70 let, u mladších postupně klesá. Nejméně očkovaných dospělých je ve věkové skupině 30 až 34 let (63 procent), mladistvých 12 až 17 let se nechalo očkovat 54 procent, dětí ve věku pět až 11 let sedm procent. Jedno další posilující očkování má 38 procent lidí, druhou posilovací dávku dostala necelá dvě procenta lidí, což je téměř 199.000 osob.
Pozitivní test na covid mělo už sedm dní po sobě vždy více lidí než před týdnem. "Čísla stoupají velmi mírně," řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle ní přibývají hlavně u dětí a mladých dospělých. Odborníci se ale domnívají, že na testy chodí jen zlomek reálně nakažených lidí. Buď příznaky nemají nebo se s mírnými vyléčí doma bez návštěvy lékaře.
V nemocnicích bylo v neděli s covidem 614 pacientů. "To je ten hlavní signál, že situace je stabilizovaná a není potřeba dělat žádná jiná doporučení než používání respirátorů v zařízeních zdravotní a sociální péče," dodala Svrčinová. Jak počty nakažených ovlivnil začátek školního roku a návrat z dovolených, podle ní ukáže tento týden.
Výraznější zhoršení epidemiologické situace podle ní může nastat s výraznějším zhoršením počasí, tedy v říjnu a v listopadu.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.
Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů.
Už pět osob podezřelých v případu požáru haly v Pardubicích se podařilo zajistit policistům. U nejnověji zadrženého člověka se čeká na výsledek vazebního řízení, další čtyři lidé se momentálně nacházejí ve vazbě.
StarDance sice na televizní obrazovky dorazí až na podzim, ale už na konci března se diváci dozvídají první jména soutěžících. Po Martě Jandové následuje první muž. Pro mnoho lidí bude nejspíš velkou neznámou.
Čeští herci, kteří byli právě na jevišti, možná nevěřili svým očím, ale opravdu je sledovala jedna z největších hollywoodských hvězd. Byl to Leonardo DiCaprio, který momentálně v Česku natáčí nový film.
Česká tenisová rodina se podle dostupných informací opět rozrostla. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu Petra Kvitová je nově trojnásobnou maminkou. Prvorozený syn se v jeden okamžik dočkal dvou sourozenců.
Američtí politici formálně požádali Sarah Fergusonovou, exmanželku bývalého prince Andrewa, aby svědčili před komisí, která vyšetřuje případ finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Učinili tak prostřednictvím dopisu, Fergusonová dostala čas na odpověď.
Daniel Krejčík se v posledních dnech opět dostal do hledáčku médií. Řeší se totiž osud jeho vztahu s manželem Jiřím. Známý herec se po spekulacích rozhodl prolomit mlčení. Fanouškům toho ale zase až tolik neprozradil.