Novinářka protestovala v ruské TV, teď vyzvala k odsouzení invaze na Ukrajině

Žena se objevila s protiválečným vzkazem v živém vysílání ruské televize.
Žena se objevila s protiválečným vzkazem v živém vysílání ruské televize., foto: Reprofoto
ČTK 20. března 2022 18:18
Sdílej:

Ruská novinářka a televizní produkční Marina Ovsjannikovová, která v pondělí s protiválečným transparentem vtrhla do hlavního vysílání ruské státní televize, vyzvala své spoluobčany, aby odsoudili ruskou invazi na Ukrajině. Ovsjannikovová to uvedla v rozhovoru s americkou televizní stanicí ABC News. Rusové podle ní chování ruských bezpečnostních složek na Ukrajině nepodporují.

"Je to Putinova válka, není to válka ruského lidu," prohlásila novinářka. Rusko se podle ní nyní nachází ve velmi "temném a obtížném období". "Každý, kdo má nějaký názor a chce. aby byl vyslyšen, to ale musí udělat. To je velmi důležité," vyzvala spoluobčany.

Již před pár dny se Ovsjannikovová nechala slyšet, že se obává o svou bezpečnost. Francie jí kvůli hrozícímu postihu nabídla konzulární pomoc. Novinářka nicméně nemá v plánu utéct z Ruska, doufá ale, že nebude obviněna z trestného činu. Ruský soud jí v úterý udělil pokutu 30.000 rublů (6000 korun), podle agentury RIA Novosti trest padl za porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. Zatím není zcela jasné, zda bude čelit ještě nějakému dalšímu, závažnějšímu obvinění. V zemi byl nedávno přijatý zákon, podle kterého lidem označujícím operaci Moskvy na Ukrajině za "válku" či "invazi" hrozí až 15 let vězení.

Novinářka v pondělí v hlavním vysílacím čase narušila vysílání nejsledovanější ruské televizní stanice První kanál. Objevila se za zády moderátorky a roztáhla plakát s nápisem: „Zastavte válku, nevěřte propagandě, tady vám lžou“.

Jak nyní řekla americké televizi, chtěla udělat něco, co by "mělo větší dopad a přilákalo více pozornost" než pouliční demonstrace, které jsou ihned rozehnány policií. "Když začala válka, nemohla jsem jíst ani spát. To, co jsme ukazovali na našich kanálech, bylo naprosto odlišné od toho, co se dělo ve skutečnosti," řekla ruská novinářka.

Stalo se
Počasí
Letní noc

Předpověď počasí na první víkend meteorologického léta

První červnový a tím pádem i ryze letní víkend klepe na dveře. Rozhodně ale nebude tropický. Nejtepleji bude v neděli na jihu Moravy, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I ve volných dnech ale může zapršet. 

Světové celebrity
Princ Andrew

Epsteinova oběť to paláci vytmavila. Má jasno, že monarchie chránila Andrewa

Buckinghamský palác je v úzkých. Podle zjištění novinářů již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Odhalení vyvolalo reakce, včetně vyjádření jedné z obětí finančníka Jeffreyho Epsteina. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Pražská kriminálka vyšetřuje vraždu cizince. Má jít o izraelského podnikatele

Pražské oddělení vražd od středy vyšetřuje případ s přesahem do zahraničí. V hlavním městě byl totiž zavražděn úspěšný izraelský podnikatel. Kriminalisté už mají potvrzeno, že se na úmrtí byznysmena z oblasti hazardu podílela jiná osoba, po které se pátrá. 

České celebrity
Zdeněk Pohlreich

Pohlreich znovu natáčí Ano, šéfe. Kuchař to vysvětlil svérázně

Zdeněk Pohlreich si svou osobitostí i tím, jak kultivoval tuzemský trh s restauracemi, získal mnoho fanoušků. Ti se domnívali, že oblíbený pořad Ano, šéfe se loni vrátil jen na jednu řadu. Podle nejnovějších informací se však pracuje na dalších epizodách.