Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová

Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním na Elysejský palác o tom dnes informovala agentura AFP. Je teprve druhou ženou, která byla jmenována do této funkce. V úřadu nahradila Jeana Castexe, jenž stál v čele kabinetu od července 2020 a odpoledne podal demisi.

Élisabeth Borneová

Očekává se, že současný francouzský prezident Emmanuel Macron a Borneová jmenují svou vládu v nadcházejících dnech.

Jednašedesátiletá politička je první ženou, která bude zastávat post premiérky od dob Édith Cressonové. Ta vedla francouzskou vládu v letech 1991 až 1992 za socialistického prezidenta Françoise Mitterranda. "Chtěla bych svou nominaci věnovat všem malým holčičkám a vzkázat jim, aby si šly za svými sny," řekla Borneová ve svém inauguračním projevu.

"Bylo opravdu načase, aby na tomto postu byla jiná žena, a já vím, že Borneová je pozoruhodný člověk s mnoha zkušenostmi... Myslím, že je to velmi dobrá volba," řekla Cressonová BFM TV.

Borneová byla od roku 2020 ministryní práce v Macronově vládě. Předtím vedla resort dopravy a šéfovala také ministerstvu pro životní prostředí, kde prosazovala zákony přátelštější k cyklistům.

Na ministerstvu práce dohlížela na jednání s odbory, které vyústily ve snížení podpory v nezaměstnanosti pro některé uchazeče o zaměstnání. Za jejího působení klesla nezaměstnanost na nejnižší úroveň za posledních 15 let a nezaměstnanost mladých lidí na nejnižší úroveň za posledních 40 let.

Borneová dnes uvedla, že Francie musí v boji proti změně klimatu jednat "rychleji a důrazněji". V projevu také slíbila, že bude dále pracovat na ochraně kupní síly Francouzů, která je podle průzkumů veřejného mínění hlavní obavou voličů.

Rezignace Castexe se očekávala, jelikož ve Francii je obvyklé, že vláda podá demisi se začátkem mandátu nového prezidenta. Druhý Macronův mandát oficiálně začal o víkendu. Změna na postu předsedy vlády ale souvisí také s Macronovou snahou o změnu kurzu před červnovými parlamentními volbami.

Macron podle pozorovatelů potřebuje ukázat, že vnímá frustraci voličů vyjádřenou nízkou volební účastí a velkou podporou krajní pravice i levice. Hledal proto premiéra, který by se vyznačoval zelenou a sociální politikou.

Borneová podle agentury Reuters odpovídá tomuto profilu a mohla by čelit výzvě krajně levicového politika Jeana-Luka Mélenchona, který se v prezidentských volbách umístil na třetím místě. Mélenchon vytvořil širokou levicovou koalici, která má ambice zvítězit v nadcházejících parlamentních volbách.

Lídr levice na twitteru kritizoval Macronovu volbu nové premiérky. "Borneová je proti zvyšování minimální mzdy a pro odchod do důchodu v 65 letech. Začíná nové období sociálního týrání," napsal Mélenchon. Podle Reuters se očekává, že Borneová se pokusí Macronovi pomoci v prosazení obtížnějších reforem, jako je zvýšení věku odchodu do důchodu.

Ukrajinské jednotky údajně ztratily Lysyčansk, zničily ruskou základnu v…

03.07.2022 13:17 Aktualizováno Ruské a separatistické ozbrojené síly plně ovládly ukrajinské město Lysyčansk, přestože Kyjev ještě…

Autobus v Pákistánu se zřítil do strže, zemřelo nejméně 19 lidí

03.07.2022 11:12 Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu, dalších 14 lidí utrpělo…

Egyptské úřady po útoku žraloka uzavřely část pobřeží Rudého moře u Hurgady

03.07.2022 10:13 Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Ukrajina podle Lukašenka poslala na území Běloruska střely

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská FSB zadržela na Sibiři vědce, podezřívá ho z vlastizrady

02.07.2022 21:45 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude omezovat dodávky plynu, řekl…

02.07.2022 20:57 Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude pokračovat v omezování dodávek plynu plynovodem Nord…

Desítky hasičů nastoupily v Řecku jako záloha pro případ velkých lesních…

02.07.2022 19:11 Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové…

Seniorku v Egyptě zabil žralok. Ukousl jí ruku a nohu

02.07.2022 18:01 Rakouská občanka, 68letá Elizabeth Squierová, byla u egyptské Hurghady napadena žralokem, který jí…

Při dopravní nehodě v Rakousku zemřel 35letý český občan

02.07.2022 17:28 Při dopravní nehodě u Poysdorfu v Dolních Rakousích přišel v noci na dnešek o život 35letý český…

Lotyšsko zbourá sovětské památníky, včetně obřího pomníku sovětským vojákům

02.07.2022 16:35 Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům…

Související:

Nejnovější