Nový rektor Mendelovy univerzity před nástupem do funkce rezignoval

Nový rektor Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam, který měl funkci zastávat od února, rezignoval. Uvedl to v dnešním prohlášení pro média. Akademická obec Adama zvolila vloni. Kvůli sporným publikacím jej však k rezignaci vyzvala dosavadní rektorka Danuše Nerudová i některé vědecké autority.

Mendelova univerzita

Akademický senát bude muset volbu rektora zopakovat, dnes senátoři určili členy volební komise, která připraví další kroky.

Proces výběru nového rektora podle předsedy volebního senátu Jiřího Skládanky potrvá odhadem dva měsíce. Kdo bude školu formálně řídit v mezičase, není jasné. Nerudová dneškem končí. Senátorům řekla, že otázku vedení univerzity řeší s ministerstvem školství. Ministerstvo se dnes seznámilo se situací a o řešení rozhodne v úterý, uvedli mluvčí úřadu i vysoké školy. Jednou z možností je pověřit dočasným vedením univerzity některého z náměstků na ministerstvu.

Adam zpočátku rezignaci odmítal, pochybení podle něj nebyla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Dnes uvedl, že se rozhodl do rektorské funkce nenastoupit. "Mendelova univerzita v Brně má větší váhu než akademická kariéra jednotlivce. Pevně věřím, že využiji pomyslně řečeno druhé šance a budu pokračovat v oblasti vědy, ve které jsem - neskromně říkám - přinesl řadu užitečného," uvedl Adam v prohlášení.

Nerudová ocenila, že se Adam nakonec rozhodl pro rezignaci. Upřednostnil tak univerzitu před osobním prospěchem. "Nesmírně si jeho rozhodnutí vážím, protože vím, jak těžké pro něj bylo. Děkuji mu za něj svým jménem i jménem Mendelovy univerzity a obracím se k celé akademické obci s prosbou, aby profesoru Vojtěchovi Adamovi dala možnost očistit své jméno, protože tu šanci si zaslouží," uvedla Nerudová. Senátorům řekla, že pokud by Adam nerezignoval, hrozila škole izolace, přišla by o zástupce v pracovních skupinách České konference rektorů i grantových agenturách.

Devětatřicetiletý profesor chemie Adam patří k uznávaným vědcům, jeho výzkum směřuje například k protinádorové léčbě. Vede Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, získal prestižní grant Evropské výzkumné rady. Zároveň působil také jako vedoucí výzkumné skupiny v institutu CEITEC Vysokého učení technického, kde k 1. únoru na pozici rezignoval.

Adam má na kontě stovky samostatných i kolektivních publikací. V několika z nich našli nesrovnalosti nejprve výzkumníci na internetové platformě PubPeer, poté i expertní komise zřízená na popud Nerudové. Komise uvedla, že zjištěné problémy sahaly od "hrubé nedbalosti při kontrole kvality" až po "jasné známky manipulace s daty". U šesti článků publikovaných týmem pod vedením Adama komise doporučila stažení z časopisů. U dalších tří článků komise doporučila stažení alespoň zvážit. Adam v uplynulých týdnech zdůrazňoval, že pochybení neměla vliv na hlavní výstupy článků a že se snaží vše uvést do pořádku.

"Mým cílem bylo od začátku hledat a opravovat pochybení, i když by jednoduchou a vlastně i legitimní cestou bylo ukázat na členy mého týmu, kteří dané segmenty práce měli na starosti. Přesto jsem to neudělal a ani neudělám. Věřím v tým, a proto za pochybení přijímám svůj díl odpovědnosti," uvedl Adam. Poukázal také na to, že minulý týden onemocněl covidem-19 s vážným průběhem, neměl tedy prý prostor se aktivně bránit v médiích a pociťoval bezmoc z událostí, které nemohl ovlivnit.

"Nyní mi dovolte, abych měl čas se definitivně doléčit, načerpat i fyzické, ale především psychické síly, a vrhnout se znovu do práce. A hned prvním krokem po mé rekonvalescenci bude detailní rozbor výtek, které směřovaly k práci mého týmu," uzavřel Adam.

V Česku se chystá soud s firmou, která se snažila vyvézt díly pro jaderné…

04.10.2023 10:44 Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu.…

Česko oznámilo zavedení namátkových kontrol na hranicích se Slovenskem

03.10.2023 13:09 Česko a Polsko zavádějí kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem kvůli migraci. Tyto kroky…

Vlak srazil na Strakonicku několik lidí, dva zemřeli

03.10.2023 11:37 K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva…

Česko by se neubránilo, myslí si většina občanů v průzkumu

02.10.2023 15:26 I přes jednomyslný názor veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než…

Čeští lékaři vypovídají přesčasovou práci, jsou jich tisíce

02.10.2023 11:17 Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) informovala o tom, že svou prosincovou přesčasovou…

Pavel sledoval slovenské volby se zájmem, Klaus gratuluje vítězi

01.10.2023 20:00 Nejen současný a bývalý český premiér okomentovali výsledky sobotních předčasných parlamentních…

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Související:

Nejnovější