Nový Zéland i OSN vyjádřily znepokojení nad následky sobotní erupce podmořské sopky

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a generální tajemník OSN António Guterres vyjádřili velké znepokojení nad následky sobotní erupce podmořské sopky u souostroví Tonga.

OSN

Wellington se snaží obnovit plnou komunikaci s tímto tichomořským státem, uvedla dnes Ardernová, podle které zatím úřady Tongy oficiálně neohlásily žádné škody ani oběti na životech. OSN i Nový Zéland situaci sledují a jsou připraveny pomoci, informují tiskové agentury.

Podmořský vulkán Hunga Tonga - Hunga Ha’apai, který leží asi 65 kilometrů od metropole souostroví, vybuchl v sobotu brzy ráno SEČ. Satelitní snímky ukázaly, jak se nad mořskou hladinou zvedl obrovský oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů.

Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži. Sonický třesk zaslechly podle agentury AP také obyvatelé Aljašky. Vlna cunami způsobená výbuchem zasáhla pobřeží Tongy, Fidži nebo Americké Samoy, ale i Japonska, Chile nebo Spojených států. Na mnoha místech způsobila lokální záplavy.

Výbuch sopky zároveň přerušil internetové i telefonické spojení v celé Tonze, a nelze proto jednoduše vyhodnotit škody, které mohla erupce na souostroví napáchat, uvedla Ardernová. "Komunikace s Tongou zůstává velice omezená... (Město) Nuku'alofa zakryla oblaka sopečného prachu, ale jinak je situace klidná a stabilní," řekla. Poškozené jsou podle premiérky zejména lodě a budovy bezprostředně u pobřeží, kvůli spadu sopečného popílku jsou i problémy s pitnou vodou.

O situaci na některých dalších ostrovech se podle Ardernové zatím nic neví, protože se tam nelze s nikým spojit. Kvůli sopečnému prachu zatím nemohlo vzlétnout ani novozélandské monitorovací letadlo, které by mohlo stav posoudit ze vzduchu.

Komunikace se nedaří kvůli nefunkčnímu podmořskému kabelu, webové stránky vládních úřadů jsou stále neaktualizované. Mluvčí australského ministra pro mezinárodní rozvoj a tichomořskou oblast Zeda Seselji agentuře Reuters řekla, že vláda na Tonze dnes zasedla k mimořádnému jednání a kontaktuje své partnery.

"Se znepokojením sleduji situaci na Tonze. Úřady OSN v Tichomoří situaci pozorně sledují a jsou připraveny poskytnout pomoc, pokud o to budou požádány," napsal na twitteru Gutteres.

Souostroví Tonga leží zhruba 1900 kilometrů severně od Nového Zélandu v tektonicky aktivní oblasti na rozmezí dvou litosférických desek. Tvoří je zhruba 170 ostrovů, obydlených je pouze 36 z nich. Tonga má celkem zhruba 107.000 obyvatel.

Putinova mobilizace má zatím větší dopad v Rusku než na Ukrajině

05.10.2022 08:05 Částečná mobilizace, kterou před dvěma týdny v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin, má prozatím…

Ukrajinci údajně osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Na Haiti se objevila cholera. WHO se obává epidemie a požaduje vakcíny

04.10.2022 21:16 Aktualizováno Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, v nejchudší americké zemi jde o první úmrtí na tuto…

Do ruských ozbrojených sil vstoupilo už 200.000 mobilizovaných, řekl Šojgu

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Dva bloky Záporožské jaderné elektrárny mají být zaminované

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor plynovodu Nord Stream 1 čeká na inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za 625 milionů dolarů

04.10.2022 19:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých…

Německý kancléř Scholz hájil fond na stabilizaci cen energií

04.10.2022 18:31 Německý kancléř Olaf Scholz dnes na tiskové konferenci po jednání s nizozemským premiérem Markem…

Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie zůstanou zajištěné

04.10.2022 18:18 Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie v největší evropské ekonomice zůstanou na podzim a…

Dnes vychází nová kniha o Trumpovi. Exprezident podle ní splachoval…

04.10.2022 18:04 Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval…

Související:

Nejnovější