Za posledních sedm dní přibylo v Česku 1804 nových případů koronaviru, to je skoro o 500 víc než o týden dříve. Pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo
Dál ale klesá počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích. Současných 90 hospitalizovaných je nejméně od začátku loňského září.
Nynější nárůst pozitivních testů není podle odborníků dramatický a situace se zlepší na začátku letních prázdnin. Současně je ale nutné připravit se na zřejmě vážnější podzimní vlnu epidemie.
Zatímco předchozí týden denní počet nově nakažených ani jednou nedosáhl 400, za uplynulých sedm dní se to stalo dvakrát. V mezitýdenním srovnání počty potvrzených případů stouply nebo stagnovaly ve všech dnech. Méně se přitom testovalo.
Na 100.000 obyvatel nyní připadá 17 nakažených za poslední týden, před týdnem mělo incidenční číslo hodnotu 13. Rozdíly mezi kraji jsou značné. Nejvyšší incidence je v Praze, kde stoupla na 41, ve druhém Středočeském kraji je poloviční. Nejméně se nyní nákaza šíří v Ústeckém kraji, který eviduje za týden osm případů covidu-19 na 100.000 obyvatel. Reprodukční číslo, tedy odhadovaný počet dalších nakažených na jednoho pozitivně testovaného, také zvolna roste, podle posledních údajů činí 1,22.
S koronavirem je v nemocnicích 90 lidí, z toho šest ve vážném stavu. Od minulého týdne se počet hospitalizovaných snížil o 15 a počet pacientů s těžkým covidem klesl o dva.
Od začátku května, kdy pojišťovny hradí testy na covid jen se žádankou od lékaře, je zájem o testování malý. Laboratoře za týden provedly zhruba 28.500 antigenních a PCR testů, asi o 5000 méně než za předchozích sedm dnů. V pracovní dny je testů zhruba 4000 až 6000, pozitivní je zhruba každý desátý. Odborníci upozorňují, že počty pozitivních testů neodpovídají počtu nakažených.
Očkovat proti covidu se v posledních sedmi dnech nechalo necelých 8300 lidí. V mezitýdenním srovnání je to pokles asi o 2800 očkovaných, zpětně se ale mohou čísla ještě zvýšit. Největší zájem je dlouhodobě o posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování dorazilo 4,2 milionu z nich.
Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu. Ministerstvo eviduje téměř 265.000 podezření na opakovanou nákazu. S prokázanou nákazou v Česku dosud zemřelo 40.298 lidí. V uplynulém týdnu připadá v průměru méně než jedno úmrtí na den. Údaje se při dalších aktualizacích ale mohou ještě měnit.
Přes Česko o víkendu přejde studená fronta, za kterou se ochladí. Teploty ale neklesnou tak výrazně. Vyplývá to z předpovědi na první polovinu příštího týdne. Odpolední maxima budou téměř atakovat dvacítku.
Helena Vondráčková a její manžel řeší poměrně neobvyklou věc. V Praze dostali pokutu za parkování, o které tvrdí, že s ní nemají nic společného. Peníze proto vymáhají u lidí, kteří za ni mají být zodpovědní. Nejde to ale úplně podle představ.
Velké pátrání probíhalo od pátečního rána na Zlínsku. Pohřešovaný byl sedmnáctiletý chlapec, jehož policisté a další lidé hledali v okolí Lukovečku. Do akce se zapojili strážci zákona na koních či se služebními psy. Odpoledne se hledaného mladíka podařilo najít.
Karel Gott se toho nedožil, ale v rodné Plzni po slavném zpěvákovi více než šest let po jeho smrti pojmenovali náměstí. Zpráva se pochopitelně rozkřikla i za hranice města a dostala se i k některým jeho kolegům z hudební scény.
Monika Binias už nám mnohokrát dokázala, že neváhá naložit své dceři, protože vztahy mezi nimi opravdu nejsou ideální. Ornella Koktová dokonce otevřela toto téma v jednom pořadu. Co tomu říká její kontroverzní matka?
Největším tématem v českém šoubyznyse i hudebním průmyslu je momentálně začátek sólové pěvecké kariéry Charlotte Gottové. Názor na její první píseň si uděláme až příští týden, ale někteří lidé se k nástupu dcery Karla Gotta vyjadřují už nyní.
Dara Rolins nedávno vyhlásila uměleckou pauzu, protože se potřebuje soustředit na jiný projekt. Proto mohlo fanoušky překvapit oznámení, které se v uplynulých dnech objevilo na sociálních sítích. Slovenská zpěvačka se podle něj má představit na pódiu.
Charlotte Gottová stále ještě nevydala ani první sólovou písničku a už čelí kritice. Schytala to již za úpravu příjmení do světového formátu. Výhrady se objevily i ke žhavým fotkám, které nafotila pro jeden známý časopis. Zároveň však oceňují její odvahu i slavní lidé.
Mohlo vám to uniknout, ale Sandra Pogodová už se v poslední době nevěnuje herectví tak intenzivně, jak tomu bývalo v minulosti. Logicky se tak nabízí otázka, co vlastně teď dělá. Herečka neměla problém to prozradit.
Agáta Hanychová nedávno udělala kšeft některé z klinik, které se věnují estetické medicíně. Dcera herečky Veroniky Žilkové se za to nijak nestydí, proto o všem otevřeně promluvila a jednotlivé zákroky zhodnotila.
Předpovědím počasí momentálně dominuje změna, která se očekává uprostřed nadcházejícího dubnového víkendu. Zařídí ji studená fronta. Experti upozorňují, že pocitově bude v neděli ještě chladněji, než má ukazovat teploměr.
Ornella Koktová i nadále dráždí Agátu Hanychovou dalšími vyjádřeními o okolnostech jejich nedávného rozchodu, kdy skončil úspěšný společný podcast. Co prozradila tentokrát?