Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se po Jensu Stoltenbergovi stane odcházející nizozemský premiér Mark Rutte. Informoval o tom v úterý nizozemský zpravodajský portál NOS.
Podle NOS se Rutteho jediný protikandidát, rumunský prezident Klaus Iohannis, brzy vzdá své kandidatury. Tuto informaci poskytly pro nizozemské veřejnoprávní médium nejmenované zdroje obeznámené se situací.
Stávající generální tajemník NATO Stoltenberg označil Rutteho za velmi silného kandidáta a uvedl, že výběr nového generálního tajemníka je téměř u konce.
Rutte si rychle získal širokou podporu a od počátku byl preferovaným kandidátem Spojených států, nejdůležitějšího partnera v NATO, připomíná NOS.
Rutteho jako nového generálního tajemníka NATO veřejně podpořilo několik zemí, včetně Británie, Francie, Německa a Turecka. V úterý svou podporu vyjádřilo i Slovensko a Maďarsko.
Získání podpory Maďarska nebylo jednoduché. Maďarský premiér Viktor Orbán na začátku června uvedl, že by mohl podpořit Rutteho, pokud se omluví za urážlivá vyjádření o maďarské vládě a pokud Rutte souhlasí, že Maďarsko nebude muset účastnit žádné vojenské mise NATO na Ukrajině proti Rusku.
Nizozemská televize RTL ale dnes uvedla, že Orbán na setkání nepožadoval omluvu od Rutteho za jeho kritické poznámky vůči maďarské vládě, které Orbán v květnu označil za "problematické".
Omluva byla jednou ze dvou podmínek, které Budapešť stanovila pro podporu Rutteho kandidatury na post šéfa NATO po Jensi Stoltenbergovi. Druhou podmínkou byla záruka, že Maďarsko nebude muset poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině.
Stoltenberg tuto záruku poskytl minulý týden, což vedlo Orbána k závěru, že Maďarsko nebude blokovat související rozhodnutí Aliance. Podle Orbána Mark Rutte tuto dohodu podporuje v případě svého zvolení.
I Slovensko podpoří kandidaturu Rutteho. Uvedl to prezident SR Peter Pellegrini v úterý po skončení mimořádného zasedání Evropské rady.
Slovensko chce za tuto podporu pomoc od Nizozemska při zabezpečení své protivzdušné obrany, informuje agentura TASR. Pellegrini připomněl, že dosud byli na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance dva kandidáti, kromě Rutteho také Iohannis.
Podle Pellegriniho bylo pochopitelné, že Slovensko by si umělo představit na této pozici reprezentanta střední a východní Evropy. "Po konzultacích s oběma kandidáty i po konzultacích s premiérem Robertem Ficem a slovenskou vládou si Slovenská republika umí představit podporu nizozemského premiéra Marka Ruttehho za šéfa Aliance," prohlásil Pellegrini.
Funkční období současného generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga skončí 1. října 2024. Jeho mandát byl již čtyřikrát prodloužen členskými zeměmi, vzhledem k vojenské invazi Ruska na Ukrajinu.
Rutte si již dříve získal podporu silných zemí v NATO, jako jsou USA, Británie, Francie a Německo, avšak chyběla mu podpora zemí východního křídla Aliance, tedy Maďarska, Rumunska a Slovenska.
Šéf české diplomacie Jan Lipavský vyjádřil podporu Ruttemu, stejně jako Litva a Estonsko. Estonská premiérka Kaja Kallasová už dříve vyvrátila spekulace o své kandidatuře a vyjádřila podporu Ruttemu.
V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Anna Geislerová se nedávno stala terčem kritiky, protože zavítala na Čapí hnízdo, kde Leoš Mareš slavil kulatiny. Populární herečka dala nyní najevo, že své přítomnosti na oslavě rozhodně nelituje. Jak se na celou věc dívá?
Sobotní teplotní rekord nevydržel ani den, neděle přinesla nové historické maximum. Znovu bylo nejtepleji v Doksanech, kde na místní stanici naměřili teplotu 41,9 °C. Na sociální síti o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Daniel Krejčík se stále vzpamatovává z nedávného rozchodu. Není to v jeho životě poprvé, už v minulosti se rozešel s Matějem Stropnickým. Nebylo to ale ve zlém, což se ukazuje i v těchto dnech. Stropnický totiž potvrdil velký návrat.
Jiřina Bohdalová nepřestává udivovat spoluobčany. I mnohem mladší lidé mají v těchto dnech problém s jakoukoliv aktivitou, ale čerstvě pětapadesátiletá herečka obráží knižní křty. Autorům totiž dala slovo, takže ho musí dodržet.
Karlos Vémola sice nedávno popřel zvěsti o možném návratu k manželce Lele, přesto u ní sbírá plusové body. Vyplývá to z nejnovějšího vyjádření trojnásobné maminky, která komentovala to, jak si zápasník momentálně vede jako otec.
Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.
Tropická vedra, která v Česku vyvrcholí o víkendu, si vybírají svou daň. Lucie Bílá skončila na kapačkách a nemohla odzpívat plánovaný koncert na slavnostech ve Šluknově.
Norsko s napětím sleduje vývoj zdravotního stavu korunní princezny Mette-Marit, která v červnu podstoupila vážnou operaci, konkrétně transplantaci plic. Nejnovější informace o jejím případu prozradil jeden ze členů královské rodiny.
Česko má za sebou další velmi teplou a na mnoha místech i rekordní tropickou noc. Na sedmi místech neklesla teplota pod 25 stupňů. Meteorologové nicméně očekávají, že nadcházející noc bude ještě teplejší.
V Praze proběhla ve čtvrtek zádušní mše za Kateřinu Niklovou, zesnulou asistentku Leoše Mareše. Rozloučit se s ní přišli blízcí a přátelé, populární moderátor chyběl. Niklová náhle zemřela v předchozím průběhu června, bylo jí 42 let.
Letošní výroční ročník karlovarského filmového festivalu začne příští týden. Lidé se až v uplynulých dnech dozvěděli jméno hlavní hvězdy, kterou bude legendární oscarový herec Dustin Hoffman. Jak složité bylo jej do Karlových Varů dostat?