Novým prezidentem Slovenské republiky bude Peter Pellegrini

Novým prezidentem Slovenské republiky bude Peter Pellegrini. Vyplývá to z výsledků prezidentských voleb, kdy po sečtení 99 procent hlasů vyhrál se ziskem 53,38 procent nad svým soupeřem Ivanem Korčokem. Ten získal 46,62 procent.

Peter Pellegrini

Kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok strávil volební noc se svými podporovateli z řad politiků i osobností společenského a kulturního života. Do volebního štábu v Bratislavě přišel krátce před 22:00.

Nálada v centrále ale byla velkou část večera skleslá. Většina hostů debatovala a sledovala průběžně výsledky na obrazovce a do poslední chvíle měla naději, že Ivan Korčok zvítězí. On sám však mezi hosty nebyl.

Exprezident Andrej Kiska před konečným sečtením hlasů uvedl, že očekává velmi těsný výsledek druhého kola prezidentských voleb. Ve volební centrále Korčoka se objevil i předseda hnutí Slovensko (bývalé OĽaNO). "Je potřeba mu poděkovat, ať už vyhraje nebo prohraje," řekl Igor Matovič pro televizi Markíza.

Korčok později přiznal, že je zklamaný, a pogratuloval Pellegrinimu. "Chci vyjádřit přesvědčení, že Pellegrini bude prezidentem takovým, jak říká ústava Slovenské republiky: bude nezávislým a jednat podle vlastního přesvědčení."

"Na Slovensku se můžete stát prezidentem tak, že budete šířit nenávist a bičovat vášně. A z tohoto druhého uděláte kandidáta války. Toto vám nezapomenu. Rozhodla vysoká účast a strach," dodal.

V centrále Pellegriniho volebního štábu nového prezidenta podpořila sestra Eva Pellegrini. Ještě před parlamentními volbami Hlas finančně podpořila. Mezi hosty dále dominovali politici Hlasu.

Do volební centrály Pellegriniho původně neměl dorazit jeho podporovatel, premiér Robert Fico. "S panem premiérem jsme také dohodnuti, má svůj program," řekl Pellegrini. Nakone se ale objevil.

Pellegriniho také přišel osobně podpořit například místopředseda maďarské Aliance György Gyimesi. Za Pellegrinim dorazil i exprezident Ivan Gašparovič.

Pellegrini po zveřejnění výsledků poděkoval Ficovi, Gašparovičovi a dalším za podporu v kampani, a vyslovil také vděk všem jeho voličům.

"Moje kampaň nebyla postavena na žádném marketingu,“ řekl v centrále s tím, že ani nebyla postavena na boji proti někomu. Jeho straníci přitom naznačovali, že Korčok by mohl vyslat vojáky na Ukrajinu, ačkoli takové úvahy jeho protikandidát popřel.

Šéf Hlasu zároveň novinářům tvrdil, že bude plně podporovat plnění programového prohlášení vlády. Pellegrini poděkoval také voličům z národnostních menšin, a naznačil, že nebude vládu podporovat v úplně všem

""Nebudu nekritickým obdivovatelem vlády SR, ze které jsem vzešel," konstatoval Pellegrini. V centrále vystoupil také Fico, který pogratuloval Pellegrinimu a zkritizoval Korčoka, média a nevládní organizace. "Ať žije Peter Pellegrini," zakončil svůj projev Fico.

Peter Pellegrini se narodil 6. října 1975 v Banské Bystrici a od roku 2023 působí jako předseda Národní rady SR. V roce 2014 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu, mezi lety 2014 a 2016 byl poprvé předsedou Národní rady SR a v období 2016 až 2018 místopředsedou vlády a ministrem pro investice a informatizaci.

V letech 2018–2020 byl předsedou vlády SR. Po parlamentních volbách v roce 2020 působil jako místopředseda Národní rady Slovenské republiky. Od září 2020 je předsedou politické strany HLAS-SD.

WHO: Počet případů spalniček v Evropě stále prudce roste

28.05.2024 20:04 Počet případů spalniček v Evropě stále prudce roste, což ohrožuje miliony dětí, varovala na svém…

Ficův stav se neustále pomalu zlepšuje

28.05.2024 15:26 Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) se téměř dva týdny po atentátu nadále…

Kyjev by podle Borrella měl mít právo útočit i na cíle v Rusku

28.05.2024 12:15 Šéf diplomacie EU Josep Borrell v úterý požádal členské země, aby vyvážily obavy z eskalace…

OSN kvůli Rafahu svolává mimořádnou Radu bezpečnosti

28.05.2024 09:02 Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na…

Polsko omezí ruské diplomaty na svém území. Moskva hodlá reagovat

27.05.2024 21:53 Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski.…

Lékaři potvrdili, že Ficův zdravotní stav se postupně zlepšuje

27.05.2024 14:48 Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu…

Zelenskyj odmítl příměří s Ruskem. Vysvětlil, proč mu nevěří

25.05.2024 19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé poskytl rozhovor středoasijským médiím, přičemž s…

Guterres zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná

25.05.2024 14:47 Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí Mezinárodního soudního…

Borrell: EU si musí vybrat mezi institucemi a Izraelem

25.05.2024 12:28 Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady…

Ruská armáda na Ukrajině přišla o 500 000 vojáků, oznámil Kyjev

25.05.2024 10:17 Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla…

Související:

Nejnovější