Novým šéfem Českých drah se stal Michal Krapinec

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD-Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Novinářům to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika. Krapinec je za tři a půl roku pátým šéfem státního dopravce.

České dráhy

"Volba dává Českým drahám jistotu dobrého vedení s patřičným nadhledem," řekl Kupka. Připomněl, že dráhy zaznamenaly během covidové krize ztráty až kolem sedmi miliard korun. "Jsem přesvědčený, že kvalifikace pana Krapince pomůže společnosti se vyrovnat s velkým výpadkem tržeb a České dráhy se přes toto těžké období pod jeho vedením přenesou," dodal ministr.

Po novém šéfovi drah chce přehlednější strukturu společnosti, zajištění kvalitních služeb pro cestující či vyřešení některých vleklých problémů. Jedním z prvních úkolů nového vedení bude podle ministra do dvou měsíců vypracovat aktualizovaný obchodní plán.

Podle předsedy dozorčí rady Miroslava Zámečníka byl Krapinec jednoznačně nejlepší volbou. Zdůraznil, že je nový šéf drah pro ně pracuje deset let a v rámci společnosti se vypracoval.

"Sám jsem jeho volbu podpořil, protože v jeho osobě bude zachována kontinuita a přitom jde o mladého manažera s moderním přístupem a jasnou představou o tom, co je potřeba dělat, aby firma dál úspěšně fungovala," konstatoval Zámečník v tiskové zprávě

Pětatřicetiletý Krapinec se funkce ujme 4. dubna. Po zvolení uvedl, že jeho mise v čele státního dopravce bude těžká, nepovažuje ji však za sebevražednou. Připomněl, že dráhy na tom nyní kvůli výpadkům tržeb během koronavirové krize nejsou finančně nejlépe. Loňské hospodaření však podle něj dopadlo významně lépe než o rok dříve, kdy měla celá skupina ztrátu přes 4,1 miliardy Kč. Konkrétní čísla za loňský rok ovšem neuvedl, výsledky firma představí po auditu na konci dubna. Klíčový pro další finanční vývoj společnosti bude podle Krapince také hodnocení ratingové agentury, které nastaví výši úroků, za něž si budou moci dráhy půjčovat peníze.

Ke svým cílům ve vedení ČD dále poznamenal, že se potřebuje nejprve seznámit s detaily chodu firmy, jedním z jnich bude zlepšení kvality služeb. "Udělám vše pro to, aby České dráhy byly pro zákazníky první volbou, a nikoli volbou jedinou," zdůraznil.

Nový šéf drah uspěl ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Ty posuzovala výběrová komise, která dozorčí radě nakonec doporučila Krapince. 

Krapinec v Českých drahách už v minulosti skoro čtyři roky působil, byl například ředitelem odboru strategie a správy majetkových činností nebo odboru projektové kanceláře. Ještě předtím byl také v dceřiné firmě drah ČD Cargo. Od června 2020 byl ve vedení další firmy ze skupiny státního dopravce ČD-Telematika, od loňského podzimu pak byl v jejím čele.

V čele společnosti nahradil Ivana Bednárika, který v polovině února rezignoval. Ten měl například výhrady vůči úsporám, které vláda při podnikovém hospodaření žádala. Bednárik byl šéfem ČD od prosince 2020, kdy v čele společnosti nahradil Václava Nebeského. Předtím Bednárik vedl ČD Cargo. Do oficiálního nástupu Krapince do funkce vede ČD z pozice místopředsedy představenstva Michal Kraus.

Dráhy zároveň dále hledají člena představenstva, který bude zodpovídat hlavně za finance. Zámečník dnes ČTK řekl, že ve výběrovém řízení byl jeden uchazeč, který by podle komise na tuto pozici vyhovoval. Podnik však podle Zámečníka bude ještě hledat i mezi dalšími možnými kandidáty. Jasno by mělo být v řádu týdnů.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku skončila ve ztrátě 217 milionů korun. Skupina zaměstnává kolem 23.500 lidí.

Experti: Krapinec musí řešit hlavně finance, firmu zná

Nový šéf Českých drah Michal Krapinec bude muset především finanční stabilitu společnosti a pokračovat v investicích kvůli zlepšování kvality služeb. Důležitá bude také stabilizace struktury vedení firmy, shodují se dopravní experti a zástupci odborů a opozice. Výběr Krapince vesměs schvalují, výhodou podle nich bude jeho znalost prostředí z dřívějšího působení v Českých drahách.

Krapince dnes zvolila na post předsedy představenstva a generálního ředitele dozorčí rada ČD. V minulosti ve společnosti už působil například na pozicích ředitele odborů. Od loňského podzimu pak vedl dceřinou firmu drah ČD-Telematika. Ve funkci nahradil Ivana Bednárika, který v únoru rezignoval.

"Je to velmi dobrá volba," řekl ČTK šéf dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp, jenž v 90. letech České dráhy také vedl. Podle Šípa je výhodou Krapince jeho zkušenosti z oblasti informačních technologií, protože to je podle něj nyní jedná z klíčových oblastí pro řízení tak velké firmy.

Hlavním úkolem nového šéfa bude podle Šípa řešení současné hospodářské situace dopravce, který se potýká s miliardovými výpadky tržeb kvůli covidové krizi. Mezi další složité úkoly Šíp zařadil například jednání kolem kauzy pozemků drah pod kolejemi. Zároveň by však Krapinec podle něj měl pokračovat v nutných investicích do vozového parku a zvyšování kvality služeb pro cestující.

Jeden z členů dozorčí rady podniku a zástupce odborů Vladislav Vokoun ČTK řekl, že Krapinec z poznatků, které radě dnes přednesla výběrová komise, obstál ze všech kandidátů nejlépe. "Měl by tedy dostat šanci, potenciál má," podotkl Vokoun. České dráhy podle něj nyní potřebují finanční i strukturální stabilitu.

Krapinec by tak podle Vokouna měl zejména pohlídat ekonomiku firmy, snažit se o obhajobu ratingu a zároveň uklidnit dění uvnitř společnosti. Krapinec je za tři a půl roku pátým šéfem státního dopravce. Ke stabilizaci by podle Vokouna mohla pomoci i znalost prostředí, kterou by Krapinec měl z dosavadního působení v rámci skupiny.

Jako nejrozumnější volbu z dostupných kandidátů označil volbu nového šéfa drah i bývalý ministr dopravy Karel Havlíček (ANO). "Pan Krapinec je mladý a perspektivní manažer, zdravě nabušený," řekl ČTK dnes Havlíček, který ocenil, že Krapinec už České dráhy zná i z působení ve společnosti.

"Musí dotáhnout finanční restrukturalizaci a hodně bude záležet na tom, jak vyjde s odbory, které jsou na drahách silné," dodal Havlíček, jenž zároveň varoval před možnými tlaky kmotrů kolem zakázek Českých drah. Zároveň ovšem zopakoval, že podle něj byla změna ve vedení drah chybou. Bývalý šéf společnosti Ivan Bednárik, který do čela drah nastoupil právě v době, kdy byl Havlíček ministrem dopravy, byl podle něj úspěšný manažer s dobrými výsledky.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku pak skončila ve ztrátě 217 milionů korun.

Témata: České dráhy

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější