NP České Švýcarsko shání dobrovolné hasiče

Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro dohled nad místy, kde hasiči už ukončili hašení požáru. Původně se předpokládalo, že na předaná místa budou dohlížet dobrovolní hasiči zejména z Ústeckého kraje, ti jsou ale často vyčerpaní.

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova by pomohlo, kdyby se obce jako zřizovatelé dobrovolných hasičů hlásily s nabídkami samy. Správa potřebuje nasmlouvat nejméně 15 jednotek, po předání celého požářiště jich bude v jednu chvíli potřeba pět až sedm denně, muži se však musí střídat.

"Obvoláváme různé zřizovatele a ptáme se jich na jejich možnosti. Většinou je to i ve vzdálenějších částech Česka, protože ti lokální hasiči jsou tím hasebním zásahem často velmi vyčerpaní," uvedl Salov.

Hasiči správě parku v pondělí předali první ze čtyř oblastí, kde práce ukončili. Plochu o 430 hektarech hlídají dvě dobrovolné jednotky, tedy osm hasičů. Oblast nedaleko obce Růžová má od pondělí na starost jedna jednotka z Křešic v Děčíně. Dnes ráno ji měl vystřídat další tým hasičů. Nečekaně se tak nestalo a dorazit má až večer dobrovolná jednotka ze Středočeského kraje.

Každá jednotka, která dohlíží na uhašená místa, má k dispozici svou cisternu, která pojme 4000 litrů vody. Správa parku požářiště dvakrát denně monitoruje dronem s termovizí, přístroj zatím ohnisko neobjevil. Samotní hasiči pak každé dvě hodiny chodí oblast kontrolovat s termokamerou.

"Oblast procházíme ve dvoučlenných pravidelných hlídkách a zjišťujeme, jestli se to náhodou nerozhořelo," řekl dnes novinářům velitel družstva hasičů Křešice Petr Tobiáš. Dobrovolníci mají provizorní stanoviště asi 200 metrů od místa, kde se požár zastavil. U cisterny mají lehátka, aby si mohli odpočinout a přes noc se i vyspat. Podle velitele se v noci na hlídku vypraví vždy jeden člen jednotky a ten po návratu vzbudí dalšího muže, aby hlídku převzal.

Kromě cisterny jsou v oblasti rozmístěné i sudy, každý pojme 200 litrů vody. Hasiči je mají k dispozici pro případ, že by se někde objevilo ohnisko. Ze sudu mohou nabrat vodu do speciálního vaku, který nosí na zádech a oheň tak mohou okamžitě začít likvidovat.

Jednotka z Křešic přijela na místo v pondělí ráno, dnes ráno ji měli vystřídat další hasiči. Podle velitele jsou místní hasiči vyčerpaní, někteří jsou navíc stále zapojeni do zásahu. "Kvůli tomu, že nebyli v práci 14 dní, tak není úplně na místě říct zaměstnavateli, že si berou dovolenou kvůli brigádě, protože tohle je v podstatě placená brigáda," uvedl Tobiáš. Jeho slova potvrdil dobrovolný hasič Tomáš Belica. Řekl, že má štěstí, protože je zaměstnaný u svého otce i tak jde podle něj o komplikaci, protože počítal s tím, že bude mít dnes volno. "Každopádně už nás chtějí zase na zítra (středu), to už nebude tak jednoduché zkombinovat," dodal.

V Českém Švýcarsku vypukl ničivý lesní požár 24. července. Na místo se sjeli hasiči ze všech krajů ČR. Požár zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů, teď zbývá záchranářům uhasit méně než desetinu plochy. Dnes ráno hasiči předali správě národního parku další uhašené území, jde o část jejich třetího sektoru, který se nachází severozápadně od Vysoké Lípy.

Volby: Hnutí ANO ve většině krajských měst triumfuje. V prvním kole se…

24.09.2022 23:59 Aktualizováno Lidovci vedli ze stran kandidujících samostatně před ODS a STAN v obecních volbách i po sečtení…

Volby v Praze vyhrává Spolu před hnutím ANO. Primátorem může být Svoboda

24.09.2022 23:53 Aktualizováno Piráti budou usilovat o místo ve vedení hlavního města Prahy. Zda získají křeslo primátora, bude…

V Hradci Králové vyhrálo hnutí ANO, chce koalici s ODS

24.09.2022 23:47 Aktualizováno Hnutí ANO, které v komunálních volbách v Hradci Králové jasně zvítězilo, by chtělo vytvořit koalici…

Vítězné hnutí ANO chce v Ústí nad Labem vyjednávat o koalici se všemi

24.09.2022 22:58 Aktualizováno Komunální volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má…

Ve Zlíně vyhrálo volby hnutí ANO. Jednání o koalici začnou ještě dnes

24.09.2022 22:56 Komunální volby ve Zlíně vyhrálo stejně jako v minulých volbách hnutí ANO, získalo 14 mandátů v…

O vítězi voleb se v Plzni rozhoduje mezi hnutím ANO a SPOLU

24.09.2022 22:54 Lídr koalice SPOLU v Plzni doufá, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou členy nové koalice ve městě. SPOLU…

Ve volbách v Liberci vyhrají Starostové pro Liberecký kraj před ANO

24.09.2022 22:46 Komunální volby v Liberci vyhraje podle propočtu ČTK kandidátka SLK, tedy Starostové pro Liberecký…

Komunální volby v Pardubicích vyhrává ANO, SPOLU je druhé

24.09.2022 22:44 Komunální volby v Pardubicích podle propočtu ČTK vyhrálo ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně…

V Ostravě zvítězilo hnutí ANO, osloví stávající partnery i Ostravaka

24.09.2022 22:36 Aktualizováno Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) je s výsledkem voleb spokojen. V krajské metropoli už začala…

V Olomouci vyhrálo hnutí ANO, zahájí povolební jednání

24.09.2022 22:34 Aktualizováno Vítězné ANO zahájí v Olomouci povolební jednání v neděli, kdy se jeho tým plánuje postupně sejít se…

Související:

Nejnovější