Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš neuspěl s dovoláním, které podal ve sporu se svou kritičkou a účastnicí protibabišovských demonstrací Janou Filipovou, uvedly dnes Seznam Zprávy. Babiš se musel Filipové podle pravomocného verdiktu omluvit za výroky, že demonstranti byli za účast na protestech proti němu zaplaceni. Pokusil se verdikt zvrátit mimořádným opravným prostředkem, Nejvyšší soud (NS) však dovolání odmítl.
"Pronesené výroky jsou tak neoprávněným zásahem do osobnosti těch, jichž se dotýkaly, neboť byly nepochybně objektivně způsobilé přivodit újmu na jejich osobní i mravní integritě, snížit jejich vážnost a čest a případně i ohrozit jejich postavení," citovaly Seznam Zprávy z odůvodnění.
NS podle databáze InfoSoud rozhodl neveřejně v lednu, během února pak spis vracel k Okresnímu soudu Praha-západ, který pak doručoval rozhodnutí účastníkům řízení. NS zatím na svém webu plné odůvodnění nezpřístupnil.
Omluvit se za výroky o zaplacených demonstrantech nařídil Babišovi pravomocně pražský krajský soud loni v červenci. Filipové, která se demonstrací účastnila, pak poslal šéf ANO dopis se soudem nařízenou omluvou, kterou ale doprovázel další text. V něm Babiš napsal, že neměl v úmyslu ženu urazit, protože ji před začátkem sporu neznal. Uvedl také, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí.
Podle advokáta Filipové takovým komentářem Babiš omluvu devalvoval. Filipová proto podala na expremiéra návrh na exekuci. Babiš se pak omluvil podruhé, tentokrát už bez komentáře.
Filipová se zúčastnila demonstrace 11. července 2018, kdy poslanci rozhodovali o tom, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru. Babiš v reportáži následně uvedl, že je o zaplacení demonstrantů přesvědčený, protože protestující jsou "stále stejní lidi", a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže "nějaká motivace tam bude".
Babiš později mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. V TV Barrandov premiér na konci srpna 2018 řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení, a že jde o politické odpůrce na objednávku. Odkazoval se přitom na vyjádření poslance ANO Pavla Růžičky, který po červencovém protestu zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. Účastníci demonstrace jeho tvrzení odmítli, podle nich mluvili o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován.
Zpěvačka Selena Gomez se rozhodla jednou provždy vyjasnit spekulace ohledně svého hlasu, který v posledních letech zní výrazně jinak, než jak si ho lidé pamatují z jejího mládí. Během prosincového živého vysílání na Instagramu otevřeně odpovídala na dotazy fanoušků, kteří si všimli nápadné změny v jejím projevu.
Módní ikona a bývalá členka skupiny Spice Girls Victoria Beckham se konečně veřejně přihlásila ke svému novému titulu „Lady Beckham“. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co byl její manžel, fotbalová legenda David Beckham, oficiálně pasován na rytíře králem Karlem III.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se vrací do světa streamování s novým a poněkud překvapivým tématem. Meghan Markle a princ Harry prostřednictvím své společnosti Archewell Productions připravují pro Netflix filmovou adaptaci populárního románu „The Wedding Date“ (v češtině vyšlo jako Záskok) od spisovatelky Jasmine Guillory. Tato zpráva přichází jen pár měsíců poté, co pár oficiálně prodloužil svou lukrativní spolupráci s tímto streamovacím gigantem.
Australská popová hvězda Kylie Minogue vyjádřila hlubokou soustrast po nedělním teroristickém útoku, který se odehrál na pláži Bondi v Sydney. Atentát, k němuž došlo v Archer Parku, kde se konala oslava židovského svátku Chanuka, si podle policejních zpráv vyžádal nejméně 15 obětí a 40 zraněných.
Česko se v uplynulém týdnu rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, jehož odchodem je zásadně ovlivněna budoucnost populární ranní show na Evropě 2. Podle nejnovějších informací již v rádiu padlo rozhodnutí ohledně jejího pokračování.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i v dalších týdnech. Již nějaký čas například víme, že Kamila Nývltová je v očekávání. Se snoubencem se těší rovnou na dvojčata. Nejnověji fanouškům prozradila, jakého pohlaví děti budou.
Jen stěží uvěřitelným případem se zabývají polští kriminalisté. Od pondělí vyšetřují vraždu teenagerky v Jelení Hoře, za kterou má být podle dosavadních závěrů zodpovědná jiná nezletilá dívka. Tragická událost městem v podhůří Krkonoš velice otřásla, informuje stanice TVP.
I ve středu nastal další vývoj v případu únosu chlapce ze Zlínska, ke kterému došlo v minulém týdnu. Soud vyslyšel žádost policistů a poslal pětadvacetiletého muže do vazby. Obviněný je podezřelý z pokusu o vraždu a zbavení osobní svobody. Hrozí mu až 20 let za mřížemi, případně výjimečný trest.
Vánoce ťukají na dveře, ale Václav Neckář - i když by s ohledem na věk mohl - si je stále neužívá jako plnohodnotný důchodce. Přitom je mu již 82 let. Legendárního zpěváka čeká do Štědrého dne ještě několik koncertů. Neckář odhalil i své sváteční plány.
Počasí působí ve středu ráno nečekané problémy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před silnou námrazou, jejíž vrstva může být i větší než třícentimetrová. Největší potíže nastaly v oblasti Českomoravské vrchoviny.
Nový český premiér Andrej Babiš (ANO) se v uplynulých hodinách dočkal asi nejcennější možné gratulace k tomu, že se opět stal předsedou vlády. Přišla z Bílého domu. Americký prezident Donald Trump, který poblahopřál Babišovi, věří v úspěšné pokračování jejich spolupráce z předchozích let.
Právě dnes zbývá týden do Štědrého dne, takže meteorologické modely již nabízejí výhled na 24. prosinec. Na Bílé Vánoce to každopádně nevypadá. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).