Čeští sportovci podpořili Ukrajinu, šéf hokeje Král navrhne zrušit zápasy s Rusy

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 26. února 2022 14:19 | akt. 26. února 2022 22:43
Sdílej:

České fotbalové kluby dnes v prvoligových zápasech podpořily Ukrajinu a za invazi chce Rusko potrestat například šéf hokeje Tomáš Král nebo Národní sportovní agentura. Ta nebude ruským sportovcům vydávat povolení ke vstupu do Česka a předseda NSA Filip Neusser se kvůli jednotnému postupu v otázce zápasů s ruskými reprezentanty v neděli sejde s šéfy největších domácích sportovních svazů.

Neusser by měl svazy vyzvat, aby jejich sportovci nestartovali v žádných soutěžích a zápasech s ruskou účastí. Pověřil jej tím ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík. S Rusy nechce hrát ani fotbalová reprezentace v kvalifikaci o mistrovství světa. Podle předsedy FAČR Petra Fouska je téměř nemožné si představit, že by fotbalisté případně v březnu s ruským týmem hráli. Situaci bude řešit výkonný výbor asociace.

Na stadionu v Liberci se dnes před ligovým šlágrem se sousedním Jabloncem držela minuta ticha, hráči Bohemians 1905, Pardubic a Plzně zase vyběhli před zápasy ve speciálních trikách a Západočeši dokonce odehráli utkání v dresu s anglickým nápisem "Ne válku, prosím". Ukrajinu povzbudili i fanoušci při utkání Slovácka proti Mladé Boleslavi, kteří rovněž skandovali proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Prezident hokejového svazu Král chce zrušit všechny zápasy reprezentačních výběrů proti ruským týmům a ten seniorský zřejmě nepozve ani na České hokejové hry, které mají být na přelomu dubna a května třetím z celkem čtyř turnajů série Euro Hockey Tour. V pondělí o tom bude jednat mimořádně výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

Basketbalová reprezentace vyjádří podporu napadené Ukrajině v neděli při kvalifikačním zápase o MS v Pardubicích proti Bulharům. Při hymně před zápasem nastoupí tým s modrožlutými stužkami, plánuje držet minutu ticha za oběti konfliktu a v hledišti by se měly objevit ukrajinské vlajky. Výtěžek ze vstupného poputuje Ukrajině.

Proti účasti ruských sportovců se postavila například Norská lyžařská federace, která bude v příštích týdnech hostit řadu Světových pohárů. Za šílenou označila invazi trojnásobná olympijská medailistka Ester Ledecká, jež dnes vyhrála sjezd lyžařek na Světovém poháru v Crans Montaně.

"Moc bych si přála, aby boje probíhaly jen na sportovištích a na sjezdovkách. Tohle je úplně šílené, co se děje," komentoval Ledecká situaci v nahrávce pro média. "Nicméně doufám, že lidi, kteří to ovlivnit dokážou, to udělají a bude..., jsem pro mír," řekla sjezdařka a snowboardistka.

Stejně jako čeští fotbalisté odmítají proti Rusům nastoupit v play off o MS Poláci či případně Švédové, kteří jsou stejně jako český tým potenciálním dalším soupeřem ruského výběru. Biatlonová unie IBU či lyžařská federace FIS už rozhodly, že sportovci Ruska i spojeneckého Běloruska musejí ve zbývajících závodech SP startovat jako neutrální sportovci.

Již v pátek Rusko kvůli válce na Ukrajině přišlo o pořadatelství řady mezinárodních sportovních akcí.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry může skončit jako Andrew, tvrdí jeho expartnerka

Britským královským dvorem otřásla nová svědectví, která zazněla u Vrchního soudu v Londýně během ostře sledovaného procesu prince Harryho proti vydavateli novin. Podle výpovědi novinářky Barbary Jonesové měla Harryho první vážná známost, Chelsy Davyová, vyjádřit obavy o princovu budoucnost. Davyová údajně v roce 2004 varovala, že by Harry mohl skončit „přesně jako princ Andrew“, tehdejší vévoda z Yorku.

Kultura
Ilustrační fotografie.

Filmové ceny Oscar jsou tady. Kdo je favorit na vítězství?

Filmový svět se připravuje na největší událost roku. Již v neděli večer vypukne 98. ročník udílení cen Akademie, a přestože jsou někteří favorité jasní, v hlavních kategoriích nás čeká napínavý souboj, který experti označují za jeden z nejvyrovnanějších v poslední dekádě.

Světové celebrity
princezna Eugenie

Princezny Beatrice a Eugenie čelí kvůli Andrewovi dalšímu problému

Princezny Beatrice a Eugenie čelí dalšímu závažnému problému, který ohrožuje jejich postavení i zázemí v rámci královské rodiny. Poté, co byli jejich rodiče, princ Andrew a Sarah Fergusonová, v posledních týdnech vystěhováni z luxusního sídla Royal Lodge, začíná se otřásat i pozice obou sester. Hlavní příčinou neutuchajícího tlaku je stín skandálu spojeného s Jeffreym Epsteinem, do kterého byly obě princezny svými rodiči nedobrovolně zataženy.

Světové celebrity
Cameron Diaz

Cameron Diaz se naplno vrací před filmové kamery

Cameron Diaz se naplno vrací před filmové kamery a její návrat do Hollywoodu nabývá na obrátkách. Třiapadesátiletá herečka byla v pátek 13. března spatřena v newyorské čtvrti West Village, kde natáčela scény pro svůj nejnovější projekt. Po desetileté pauze, kterou si od hraní dopřála, se tak Diaz opět stává středem pozornosti filmových štábů i fanoušků.