NSS: Část loňského opatření o uznávání antigenů byla v rozporu se zákonem

Část opatření ministerstva zdravotnictví z loňského září, která stanovovala rozdílnou délku uznávání negativních antigenních testů, byla v rozporu se zákonem. Test provedený přímo zdravotnickým pracovníkem se uznával 72 hodin, samotest pod on-line dohledem zdravotnického pracovníka platil 24 hodin.

Nejvyšší správní soud, ilustrační foto.

Podle dnešního rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ministerstvo odlišnost dostatečně jasně nezdůvodnilo, například není zřejmé, jaký rozdíl ve spolehlivosti a validitě je u testu ze slin provedeného na odběrném místě a doma při on-line kontrole. Pro podrobnou argumentaci odkázal soudce Milan Podhrázký na písemné odůvodnění rozsudku.

Opatření platilo po většinu loňského září, kdy negativní antigenní test znamenal jednu z podmínek pro přístup na některé hromadné akce a do vnitřních prostor. Návrh na zrušení části opatření podal Michal Wantulok, podle kterého bylo pravidlo diskriminační. Vzhledem k tomu, že opatření už není v platnosti, soud nemohl spornou část zrušit. Mohl však zpětně konstatovat rozpor se zákonem.

Podle Wantulokova právního zástupce Vladislava Jirky postrádalo opatření logické a přezkoumatelné odůvodnění, neslo znaky svévole a zasahovalo do práv lidí, kteří si vybrali on-line variantu. Jirka navíc poukázal na to, že on-line služby jsou pro období pandemie vhodné, protože odpadá nutnost dostavit se osobně na odběrové místo. Právě na odběrových místech je riziko přenosu infekce vysoké, uvedl právník.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková řekla, že samotest za on-line kontroly není podle jejího názoru zdravotní služba a existuje u něj vyšší riziko falešné negativity. "Jedná se jednoznačně o kvalitu odběru," uvedla Koziar Vašáková. Doplnila, že člověk, který si sám odebírá vzorek z nosohltanu, často neprovede stěr natolik kvalitně a důsledně jako zdravotnický pracovník.

Členové soudního senátu upozornili Koziar Vašákovou, že existují také antigenní testy ze sputa a ze slin. Náměstkyně sdělila, že testy z vykašlávaného sputa jsou relevantní jen u lidí s příznaky a trvala na tom, že ani test ze slin, pokud není proveden pod přímým dohledem zdravotníka, nemusí být dostatečně spolehlivý.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 22:09 Aktualizováno Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Vláda ve středu rozhodne o vyhlášce o povinném očkování

18.01.2022 18:28 Vláda se chystá ve středu rozhodnout o vyhlášce, která nařizuje povinné očkování proti koronaviru…

Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory

18.01.2022 16:55 Prezident Miloš Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory. Předá také šek…

Na doučování získají školy na každého žáka s problémy přes 650 korun

18.01.2022 16:30 Podpora doučování po výuce na dálku by se ve zbytku školního roku měla zaměřit zejména na školy ze…

STAN vrátí všechny dary od firem od voleb, porušení zákona odmítá

18.01.2022 16:16 Aktualizováno Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od…

Ředitelé škol by mohli vyhlašovat delší volno, nebo distanční studium,…

18.01.2022 16:10 Ředitelé škol by měli mít možnost v případě velkého počtu nakažených učitelů vyhlásit delší…

Farského bude STAN řešit s lídry pětikoalice i Piráty

18.01.2022 15:39 O odjezdu poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž do Spojených států budou v…

Česká armáda se zapojí do největšího cvičení protivzdušné obrany NATO

18.01.2022 15:05 Vojáci protiletadlového oddílu ze Strakonic se zapojí do největšího cvičení pozemní protivzdušné…

Hasiči opět rozvezou miliony testů do škol

18.01.2022 14:43 Hasiči v následujících dvou dnech rozvezou více než 3,5 milionu antigenních testů na koronavirus do…

Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4509 pozitivních samotestů

18.01.2022 13:54 Aktualizováno Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4509 pozitivních samotestů na covid-19 svých pracovníků. Na…

Související:

Nejnovější

reklama