Povinné nošení respirátorů v hromadné dopravě bylo v souladu se zákonem. I na jaře letošního roku, tedy po dvou letech pandemie, stále šlo o přiměřené opatření v boji proti šíření koronaviru. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh ženy z Prahy na zrušení části opatření, které bylo účinné od poloviny března. Nyní už v platnosti není, soud by tedy maximálně mohl zpětně konstatovat nezákonnost opatření ministerstva zdravotnictví.
Žena tvrdila, že ji povinnost zakrývat si nos a ústa omezuje, že riziko spojené s infekčními chorobami je v podstatě přirozená věc a že není úkolem státu, aby ji chránil proti její vůli.
NSS připomněl, že účelem povinného nošení respirátorů byla ochrana ohrožených skupin lidí, a to i za cenu určitého omezení práv ostatních. "Povinnost nošení respirátoru tam, kde v důsledku kumulace osob na jednom místě a ve stejném čase hrozí zvýšené riziko šíření koronaviru, se jevila být účinným, potřebným a přiměřeným nástrojem potlačování a předcházení epidemie onemocnění covid-19," stojí v rozhodnutí NSS.
"Povinná prevence při ochraně před nákazou měla s přibývajícím časem ustupovat ve prospěch svobody volby a s tím spojené nutnosti unést důsledky s touto volbou spojené; v rozhodné době však ještě existovaly důvody k zachování povinnosti nosit respirátor," konstatoval soud.
Nošení roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním se symbolů boje proti nemoci covid-19. Jejich zavedení v půlce března 2020 přijímala veřejnost různě. Roušky se nosily do konce června 2020, po letním uvolnění se v září vrátily. Od února 2021 je pak převážně nahradily respirátory. Nošení roušek po jejich zavedení část populace nejen v ČR odmítala - někteří argumentovali nepříznivými zdravotními důsledky, část lidí nenosila roušky na znamení odporu proti vládním nařízením. Většina Čechů ale povinnost dodržovala.
Od letošního 14. března skončila po rozhodnutí vlády Petra Fialy (ODS) povinnost nosit respirátory ve většině vnitřních prostor s výjimkou hromadné dopravy, zdravotnických a sociálních zařízení. V hromadné dopravě se pak respirátory přestaly vyžadovat od 14. dubna.
Jiřina Bohdalová udivuje svou vitalitou v 93 letech. Zatímco její žijící vrstevníci si většinou užívají zaslouženého důchodu, slavná herečka učinila rozhodnutí, které znamená, že bude pracovat i v den svých 94. narozenin.
Na Pražském hradě se ve čtvrtek sešli nejvyšší ústavní činitelé. Šlo o čtvrté setkání prezidenta, předsedy vlády, ministra zahraničí a předsedů obou parlamentních komor od inaugurace Petra Pavla. Politici řešili válku na Ukrajině, probíhající převrat v Sýrii či nástup administrativy Donalda Trumpa.
Policie ve čtvrtek prozradila, jaká nová zjištění učinila v případu tragicky zesnulého muže z Prahy, po kterém se pátralo během uplynulého víkendu. Podle vyšetřovatelů nic nenasvědčuje tomu, že by na smrti manažera známého obchodu s hudebními nástroji měla podíl další osoba.
Řada herců se v posledních dnech či týdnech zdravotně rozsypala. Problémy přiznala i Dagmar Havlová. Bývalá první dáma vyrazila na procházku, během které fanouškům prozradila, jak na tom momentálně je.
Čechů cestujících vlaky v posledních letech opět přibývá. Všichni z nich by měli vzít na vědomí novinku, která vstoupí v platnost během nadcházejícího víkendu. Dopravci na ni upozorňují své klienty už s několikadenním předstihem.
Jaromír Soukup letos ztratil veškerý vliv na dění na TV Barrandov, takže zmizel i z televizní obrazovky. Televize ale před časem přiznala, že i bez kontroverzního muže hodlá pokračovat v některých formátech, které Soukup na stanici rozjel.
V Česku bude týden před Štědrým dnem panovat počasí, které vůbec nebude přát představě o bílých Vánocích. Po nadcházejícím víkendu se totiž výrazně oteplí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.