NÚKIB vydal doporučení k posuzování důvěryhodnosti dodavatelských firem 5G sítí

Soubor doporučení, podle nichž je třeba posuzovat důvěryhodnost dodavatelských firem v oboru technologií pro 5G sítě, vydal dnes Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

5G síť

Operátoři by podle doporučení měli například sledovat, zda je dohledatelná vlastnická struktura dodavatelské firmy, zda má sídlo ve státě s demokraticky volenou vládou a nezávislým soudním systémem, který dlouhodobě nebo systematicky neporušuje mezinárodní právo. NÚKIB o tom informoval v tiskové zprávě.

Na vypracování doporučení se podílela také ministerstva průmyslu a obchodu, zahraničních věcí, Bezpečnostní a informační služba, Úřad pro zahraniční styky a informace a Vojenské zpravodajství.

"Doporučení poskytuje vodítko zejména pro dodávky do informačních a komunikačních systémů kritické infrastruktury České republiky. Při tvorbě kritérií byl kladen důraz na jejich vyhodnotitelnost a měřitelnost, zároveň se jedná o obecně přijímané bezpečnostní zásady a lze je obdobně aplikovat i v dalších oblastech při zavádění jiných než telekomunikačních technologií," uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Úřad na 11 stranách doporučuje v jednotlivých bodech i konkrétní kritéria, která dělí na strategická, obchodní a technicko-bezpečnostní. Úřad upozornil, že výstavba 5G sítí v Česku už probíhá a v některých částech jsou sítě dokonce v provozu. „Stále ale nejsou uvedeny do provozu všechny funkcionality, které mají tyto sítě potenciál přinést. Do doby přijetí legislativy, která státu umožní poskytnout operátorům při budování těchto sítí zákonný rámec, chceme pomoci telekomunikačnímu sektoru formou zveřejnění bezpečnostních vodítek alespoň v podobě doporučení, které operátorům nabízí nezávazná bezpečnostní kritéria,“ uvedl úřad ve zprávě.

Zdůraznil také, že ač jsou doporučení nezávazným materiálem, stále je v platnosti varování NÚKIB z roku 2018, které musí firmy podléhající zákonu o kybernetické bezpečnosti zohledňovat. Toto varování se vztahovalo k výrobkům i programům společností Huawei Technologies a ZTE Corporation.

Narušení kybernetické bezpečnosti 5G sítí, a to zejména jeho nejzávažnější případy, jako je narušení dostupnosti sítě ve velkém rozsahu či kybernetická špionáž, představuje podle NÚKIB podstatný problém jak pro významné ekonomické zájmy a bezpečnost státu, tak pro operátory a jejich uživatele. Vzhledem k roli, jakou budou 5G sítě v následujících letech hrát, by mělo naplnění takových hrozeb dalekosáhlé celospolečenské důsledky, uvedl NÚKIB.

Rychlé sítě 5G zahrnují různé prvky síťové infrastruktury pro mobilní komunikační technologie, sloužící k připojení koncového účastníka nebo zařízení. Zpravidla využívají i prvky předchozích generací mobilních sítí, jako jsou 4G nebo 3G sítě. Mobilní sítě 5G umožňují desetinásobnou rychlost připojení proti LTE. Kmitočty v pásmu 700 MHz potřebné pro 5G vydražili před rokem stávající operátoři. Nejdále je v pokrývání signálem 5G Vodafone, který eviduje 60 procent populace v dosahu 5G. T-Mobile měl na konci loňského roku asi 25 procent populace.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější