O Bachmut se dál tvrdě bojuje. Rusové tvrdí, že obránce odřízli

Ve městě Bachmut na východě Ukrajiny pokračují tvrdé boje, ruské jednotky ale podle všeho za uplynulý den v oblasti nedosáhly žádných potvrzených zisků, napsala ukrajinská agentura Unian s odvoláním na analýzu amerického Institutu pro studium války (ISW).

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu podnikli Rusové za poslední den dva raketové a 32 dalších leteckých útoků a ve 40 případech útočili pomocí salvových raketometů. Rovněž dvakrát útočili protiletadlovými střelami S-300 a zasáhli civilní infrastrukturu ve městě Slovjansk na východě Ukrajiny.

Jak uvedl ukrajinský generální štáb, ruské jednotky podnikly neúspěšné útočné operace v oblasti obcí Chromovo asi tři kilometry západně od Bachmutu a Bogdanovky, která leží asi pět kilometrů severozápadně od města.

Rusové tvrdí, že se jim podařilo zajistit tři nespecifikované čtvrti města a mají kontrolu nad 80 procenty Bachmutu, včetně hlavních administrativních budov. Západní analytici ale nemohou tyto informace "vizuálně potvrdit". ISW se proto drží svého staršího odhadu a sice, že Rusové obsadili nejméně 76,5 procenta Bachmutu.

Podle Kyjeva se ruské invazní síly nadále soustředí na ofenzivy ve směrech na města Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marijinka. Na dalších místech jsou nepřátelské síly v defenzivě, tvrdí ukrajinské vojenské velení. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

V obranných operacích pokračovaly ruské jednotky za uplynulých 24 hodin také v Záporoží a okolí Chersonu. Tam Rusové ostřelovali více než 35 osad.

Ruské jednotky odřízly obránce od posil a ústupu, tvrdí Moskva

Ruské jednotky blokují cesty do Bachmutu, ukrajinské síly odřízly od posil a zbavily je možnosti ústupu, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda ale popřela, že by ruské síly obklíčily ukrajinské obránce Bachmutu, a tvrzení o obklíčení města zpochybnil i šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny. Východoukrajinské město je už dlouhé měsíce v epicentru krvavých bojů. V poslední době se zdá, že zde Rusové postupují, poznamenala agentura AFP. Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské výsadkové jednotky, které na křídlech poskytují podporu útočným oddílům Wagnerovy skupiny při vytlačování ukrajinských sil z centra města, "blokují přepravu záloh ukrajinských ozbrojených sil do města a možnost ústupu nepřátelských sil", řekl dnes novinářům podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva, generál Igor Konašenkov.

"To neodpovídá skutečnosti," řekl AFP mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Ujistil, že ukrajinská armáda má stále možnost zásobovat obránce Bachmutu potravinami, municí a léky, jakož i evakuovat z města raněné.

Tvrzení ruského ministerstva zpochybnil i jeho ruský rival, šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jehož žoldnéři nesou hlavní tíhu bojů o Bachmut. O úplném obklíčení se podle něj ještě nedá mluvit, ukrajinská armáda je s to posílat obráncům města posily. "Ukrajinská armáda pokračuje v přivádění posil a odesílá je do města. Pokračují těžké a krvavé boje, a tak je předčasné hovořit o úplném obklíčení Bachmutu," citovala AFP z vyjádření Prigožina, podle kterého Rusové dobyli čtyři pětiny města.

Ukrajinská agentura Unian dnes ráno s odvoláním na analýzu amerického Institutu pro studium války (ISW) napsala, že v Bachmutu pokračují tvrdé boje, ruské jednotky ale podle všeho za uplynulý den v oblasti nedosáhly žádných potvrzených zisků. Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu ruské jednotky podnikly neúspěšné útočné operace v oblasti obcí Chromove, která leží asi tři kilometry západně od Bachmutu, a Bohdanivka, která se nachází asi pět kilometrů severozápadně od města.

Pokračující obrana Bachmutu podle Kyjeva způsobuje ruským silám těžké ztráty před chystanou ukrajinskou protiofenzívou.

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Další květnový útok na Kyjev nepřežil muž

28.05.2023 08:46 Nejméně jeden civilista nepřežil další ze série květnových ruských útoků na ukrajinskou metropoli…

Rusko si nepřeje Ukrajinu v NATO a EU. Kyjev ihned reagoval

27.05.2023 18:11 Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje…

Vučić už bude jen v čele Srbska, strana přijala jeho rezignaci

27.05.2023 16:42 Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí…

NATO vyzvalo Kosovo k deeskalaci, srbská armáda je dál ve stavu pohotovosti

27.05.2023 14:50 NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V…

Čínská provokace Tchaj-wanu. Průlivem propluly tři vojenské lodě

27.05.2023 10:53 Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, který si ostrov nárokuje, opět roste. Tchaj-pej v sobotu…

Protiofenziva může začít, uvedl ukrajinský činitel pro BBC

27.05.2023 09:40 Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva.…

Biden reagoval extrémně negativně, když se dozvěděl o přesunu jaderných…

27.05.2023 08:32 Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko…

Související:

Nejnovější