Úřady práce se potýkají s náporem uprchlíků z Ukrajiny, tvořily se fronty. Počet žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP), která má pomoci uprchlíkům zajistit základní potřeby, se proti běžným dnům zvedl o 2000 procent. ČTK to sdělil generální ředitel úřadu Viktor Najmon. Podle něj úřad přijímá opatření ke zrychlení vyřizování a zabránění čekání.
Mluvčí úřadu Kateřina Beránková dnes ČTK řekla, že o mimořádnou dávku požádalo zatím přes 66.000 uprchlíků z Ukrajiny. V pátek bylo žádostí 40.000.
"Současná situace je výjimečná a nepředpokladatelná. Počet přijatých žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc je o 2000 procent vyšší než v normálu. Veškeré kroky činíme v úzké spolupráci s dalšími resorty," uvedl Najmon. Podle něj úřady po republice potýkají s "obrovským náporem" a dělají maximum, aby poskytování všech svých služeb kolem agendy zaměstnanosti a vyplácení dávek zajistily.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Od té doby do Česka kvůli válce uprchlo přes 200.000 lidí. Ministerstvo vnitra dosud vydalo více než 161.000 víz ke strpění. Uprchlíci zůstávají v Česku často úplně bez peněz, protože ukrajinské hřivny směnárny nevyměňují. Lidé mohou požádat o dávku MOP. Úřady ji poskytují ve stanovené výši pro případ vážné újmy na zdraví. Dospělý může dostat částku k doplnění příjmu do existenčního minima, tedy 2490 korun. U nezaopatřených dětí se počítá s životním minimem, které se pohybuje podle věku od 1970 do 2770 korun. "Dosud úřad práce přijal přes 66.000 žádostí," uvedla Beránková. V pátek bylo žádostí necelých 40.000. Náměstkyně ministra práce pro dávky Iva Merhautová minulý týden sněmovnímu sociálnímu výboru řekla, že minulou středu úřady evidovaly žádostí 29.000.
MOP patří mezi dávky hmotné nouze. Vyplácí se jednorázově. Nahradit by ji měla chystaná humanitární dávka 5000 korun. Zákon schválila vláda a Sněmovna, ve čtvrtek by o něm měl rozhodovat Senát a poté by měl normu dostat k podpisu prezident. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že by nová pravidla mohla začít platit od příštího týdne.
Uprchlíci by humanitární dávku mohli získat po doložení pasu a víza ke strpění. V případě potřeby by ji mohli pobírat pak ještě pět dalších měsíců, museli by o ni už ale pravidelně žádat. Ministerstvo se na poskytování podpory už připravuje, uvedla mluvčí resortu Eva Davidová. Podle ní resortní experti pracují na tom, aby vyřizování bylo jednoduché a rychlé a vyplácení bezpečné.
Jurečka minulý týden řekl, že by v regionech mohla vzniknout nová místa, kam by si uprchlíci mohli chodit podporu vyřizovat. Zabránilo by to frontám na úřadech práce či v krajských přijímacích centrech. Podle informací ČTK resort ale od zřízení těchto středisek zřejmě upustí. Jak bude ministerstvo postupovat, jeho mluvčí zatím neupřesnila. Zmínila pouze dohodu s bankovní asociací. Podle Davidové osm bank nabízí uprchlíkům zřízení účtu.
"Snažíme se motivovat příchozí z Ukrajiny, aby si co nejrychleji zřídili účet u české banky. Na základě toho by jim úřad práce mohl vyplácet humanitární dávku bezhotovostně, tedy bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. V praxi by se tak celý proces urychlil a především by se zamezilo dlouhému čekání ve frontě," uvedl Najmon.
Náměstkyně Merhautová minulý týden sněmovnímu sociálnímu výboru řekla, že s agendou úřadům práce vypomáhají ministerští úředníci či pracovníci sociální správy a inspekce práce, nabírají se pracovníci na dohodu. Upravují se také resortní informační systémy.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z této země uprchly do zahraničí tři miliony lidí, uvedla dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Do Česka od začátku ruské invaze zatím přicestovalo podle odhadů 220.000 Ukrajinců. Už dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že ČR je schopna poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba 250.000 lidí.
Kvůli přílivu uprchlíků se objevují také dezinformace týkající se Ukrajinců. "Mezi lidmi prchajícími před válkou na Ukrajině jsou údajně amnestovaní zločinci. Je to lež a jde o strašení s cílem vyvolat paniku. Prezident Zelenskyj 28. 2. jasně řekl, že propuštěni budou pouze ti, kdo zůstanou a budou bojovat proti ruské agresi," vyvrací jednu z nich Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.
Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.
Dnes odpoledne proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou a herečkou Annou Slováčkovou. Obřad, který si sama předem naplánovala, se konal v úzkém kruhu nejbližších.
Česko v posledních hodinách řeší sebevraždu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou na konci předloňského roku nepřežilo 14 lidí. K tématu se vyjádřil i známý televizní moderátor Jakub Železný.
O víkendu si vzala život Lenka Šimůnková, matka jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK v Praze. Známá byla i tím, že po útoku kritizovala policisty a politiky. Terčem pro ni byl i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Dagmar Patrasová a Felix Slováček se již za několik minut rozloučí s milovanou dcerou Annou, která zemřela ve věku 29 let během předminulého víkendu po dlouhém boji s vážnou nemocí. Ztrátou stále zdrcení manželé dorazili do kostela svatého Tomáše na Malé Straně po 14. hodině.
Jiří Krampol si užívá zaslouženého důchodu, když mu ho tedy zrovna nekomplikují nejrůznější zdravotní potíže. Aktuálně je herec a bavič zase v dobré kondici, ale o jednu věc už ve svém životě nestojí.
Teplé dubnové počasí si žádá výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů hrozí od středy na většině území republiky požáry. Nebezpečí bude větší kvůli síle větru.
Rodina a pozvaní hosté se dnes v Praze loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Uctít její památku tak chtějí i takové persony jako Helena Vondráčková.
Česko se v úterý rozloučí s Annou Slováčkovou, ale veřejnost nebude mít tu možnost se zúčastnit smutečního obřadu. Rodina respektuje přání zesnulé, poslední rozloučení bude mít formu neveřejného pohřbu. Co se ví o detailech smutečního obřadu?
Až za květnové svátky vidí meteorologové v nejnovějším dlouhodobém výhledu. Nejteplejší počasí se v Česku očekává v polovině probíhajícího týdne, kdy se teploty poprvé v letošním roce mají dostat nad letních 25 °C.
Eva Burešová o uplynulém víkendu zažila jednu ze specialit "slovenské StarDance". Netančila totiž s tanečním partnerem, s nímž absolvovala předchozí průběh taneční soutěže Let's Dance. Jak se jí vedlo s jiným tanečníkem?