Do výběrového řízení na nového ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko se do dneška přihlásilo šest lidí. ČTK to dnes sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Definitivní počet kandidátů však podle ní bude znám až příští týden. Některé včas odeslané písemné přihlášky mohou být stále na cestě. Lhůta pro přihlášení skončila ve středu.
"V běžícím výběrovém řízení na ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko obdrželo ministerstvo životního prostředí do dnešního dopoledne celkem šest přihlášek splňujících veškeré náležitosti, požadavky a předpoklady," uvedla Pospíšilová. "Počet kandidátů ale nemusí být v tuto chvíli definitivní, do začátku příštího týdne ještě mohou přijít poštou případné přihlášky s datem odeslání do 19.10," dodala.
Jedním z přihlášených do výběrového řízení je nynější ředitel odboru veřejných vztahů správy národního parku Richard Nagel. Potvrdil to dnes ČTK. Řekl, že v případě úspěchu v konkurzu chce více komunikovat s obcemi v okolí národního parku. V první řadě však podle něj musí být zachována ochrana přírody.
Dosavadního ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu odvolala končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podle ministryně Benda nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. V Českém Švýcarsku vypukl koncem července rozsáhlý lesní požár, který zasáhl přes 1000 hektarů. Hasiči bojovali s plameny v těžko přístupném terénu 20 dní. Starostové některých obcí v Českém Švýcarsku si na nedostatečnou komunikaci se správou parku stěžovali opakovaně a už před vypuknutím požáru. Benda vedl národní park od července 2008, skončil 30. září.
Národní park České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, přičemž na německé straně je už o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko.
Českou hereckou obec zasáhla před víkendem velmi smutná zpráva. Ve věku 60 let zemřel herec Jan Potměšil, který byl od svých 23 let na invalidním vozíku.
Princ Harry zakončil třetí den své cesty po Austrálii mimořádně upřímným a emotivním vystoupením na summitu InterEdge v Melbourne. Jako hlavní řečník se zaměřil na téma duševního zdraví na pracovišti, ale ve svém devatenáctiminutovém projevu zašel mnohem dál do hloubky svého soukromí. Přiznal, že se v různých fázích svého života cítil ztracený, zrazený a naprosto bezmocný, zatímco se snažil vyrovnat s tíhou svého postavení a osobní tragédií.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan v doprovodu svého manžela, prince Harryho, vystoupila v australském Melbourne s emotivním projevem zaměřeným na nebezpečí digitálního prostoru. Během diskuse se studenty na Swinburne University of Technology se podělila o svou osobní zkušenost a prohlásila, že po dobu deseti let byla „nejvíce trolenou osobou na celém světě“. Podle jejích slov čelila šikaně na sociálních sítích prakticky každý den.
Australská policie zahájila vyšetřování závažného obvinění, které vznesla herečka Ruby Rose proti americké popové hvězdě Katy Perry. Podle tvrzení Rose měla zpěvačka herečku sexuálně napadnout v jednom z melbournských nočních klubů před více než deseti lety. Katy Perry veškerá obvinění důrazně odmítá a označuje je za nebezpečné a lehkomyslné lži.
Nejmladší syn Michaela Jacksona, čtyřiadvacetiletý Bigi, známý pod přezdívkou „Blanket“, se po delší době objevil na veřejnosti. V pátek se v Berlíně zúčastnil světové premiéry nového životopisného snímku Michael, který mapuje životní příběh jeho slavného otce. Na červeném koberci ho doprovodil starší bratr Prince a strýcové Marlon a Jackie.
Český hokej čeká po této sezóně zásadní změna. Realizační tým mužské reprezentace dostane nové složení, protože Radim Rulík u nároďáku skončí. Už dnes by se lidé mohli dozvědět, kdo ho nahradí.
Další z osvědčených tváří z řad profesionálních tanečníků se vrací do StarDance. Televizní diváci se i letos mohou těšit na Adrianu Maškovou, účastnici čtyř ročníků a vítězku z roku 2021, kdy tančila s hercem Janem Cinou.
Leo Beránek nemá po událostech posledních let zrovna nejlepší pověst. Pravdou je, že na jejím vylepšení moc nepracuje. Aktuálně se řeší další vážný incident, v němž měl sehrát jednu z hlavních rolí.
Americký prezident Donald Trump dělá v posledních dnech všechno možné, aby proti sobě poštval katolíky. Po slovním výpadu vůči papeži Lvovi XIV. dokonce zveřejnil obrázek, na němž se připodobnil ke Kristovi. Později ho smazal a přišel s poměrně nevěrohodným vysvětlením.
Rozvod československého manželství už možná bereme za hotovou věc. V minulosti už se ale dvojice rozešla a poté se k sobě vrátila. Někteří lidé z okolí páru naznačují, že by se takový scénář mohl opakovat i tentokrát.
Známou pranostikou "duben, ještě tam budem" uvedli meteorologové předpověď, ve které se věnují nadcházejícímu ochlazení. Do Česka má dorazit v příštím týdnu. Na horách dokonce opět může sněžit.
Karel Šíp je tváří jedné z populárních televizních talk show, kde se střídají známí i méně známí hosté. Tentokrát za ním dorazila slavná herečka, která moderátora předběhla a prozradila tajemství. Diváci tak už vědí, na co se mohou těšit.