O vítězi voleb se v Plzni rozhoduje mezi hnutím ANO a SPOLU

Lídr koalice SPOLU v Plzni doufá, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou členy nové koalice ve městě. SPOLU nebude jednat s SPD a KSČM, zatím s nikým nevyjednává. V Plzni bylo po 22:00 sečteno 98,4 procenta hlasů. SPOLU v závěru sčítání zhruba o dvě desetiny procentního bodu předstihlo ANO, které od začátku sčítání vedlo. SPOLU dosud nasbíralo 27,7 procenta hlasů.

Plzeň

"Je to o desetinky, vypadá to na mandáty stejně - 15 (SPOLU) ku 15 (ANO). Uvidíme, jak to bude rozdané směrem k ostatním stranám. Variant je několik, jsou otevřené. Samozřejmě bych byl rád, aby bylo SPOLU určitě členem koalice. Uvidíme, jestli se nálada z krajské koalice přenese i na Plzeň," uvedl lídr kandidátky a náměstek primátora David Šlouf (ODS).

ANO dnes ČTK naznačilo, že z jeho pohledu velmi dobře funguje od poloviny února nová krajská koalice ANO, Piráti a STAN. Podle Šloufa je půdorys krajské koalice na úrovni města dost pravděpodobný. "Ale na to musí mít mandáty, celkem 24," dodal Šlouf. Zastupitelstvo Plzně má 47 členů.

SPOLU nebude oslovovat SPD a KSČM, která ale zřejmě neuspěje. S ostatními úspěšnými uskupeními chce jednat. "Uvidíme, jak to dopadne, nepovažuji to za marný nebo ztracený boj. Stále věřím, že jsme schopni, abychom byli významným členem koalice na příští volební období," uvedl Šlouf. Neřekl, s kým a o čem plánuje hovořit, nejprve to oznámí vyjednavačům. Podle Šloufa SPOLU zatím nevyjednává. Podle toho, kolik bude mít jednotlivá strana nebo hnutí mandátů, dá dohromady nějaké varianty. Nějaké "oťukávání" už určitě začne v neděli, uvedl.

"U nás je to malinko komplikovanější v tom smyslu, že jsme tři strany, které se musí domluvit (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). A já chci, abychom nadále vystupovali jednotně. A určitě dopředu vylučuji variantu, což už jsem zaslechl, že by byla jenom ODS a TOP 09 nebo KDU by nebyla. Takže buď bude v koalici SPOLU, anebo nikdo. Určitě budeme držet dál, tak jak jsme drželi doteď," řekl Šlouf.

Nižší volební účast, dosud 38,6 procenta, považuje za smutnou. "Přitom komunální volby jsou o tom, jak tady lidé budou žít, co se postaví nepostaví, jak bude město vypadat. A myslím, že právě ke komunálním volbám by měli lidé chodit nejvíc, protože v tom městě žijí," uvedl.

U městských obvodů Šlouf ocenil výsledky na obvod Plzeň 2. "Velké poděkování patří už tradičně Lumírovi Aschenbrennerovi (starostovi obvodu a senátorovi) a jeho týmu, který pravici podržel. A finiš, kdy dotahujeme ANO, je dán tím, že Slovany jsou vždy spočtené nejdéle a dnes je to ještě složitější v tom, že počítali navíc senátora (senátní volby), takže jejich výsledky přicházejí na řadu jako poslední a díky tomu teď dotahujeme," uvedl. U ostatních velkých obvodů uznal, že ANO vítězí poměrně suverénně. "Radost z toho nemám," dodal.

Volby v Plzni vyhrálo v roce 2018 ANO s 22,19 procenta hlasů, těsně druhá ODS dostala 22,11 procenta, obě strany získaly po 13 mandátech. Třetí skončili se sedmi mandáty Piráti, po čtyřech křeslech získala TOP 09 a také KDU-ČSL s Pravou volbou pro Plzeň, tři mandáty dostaly shodně ČSSD a KSČM. Koalici vytvořily ANO, ODS, ČSSD a TOP 09.

Témata: Plzeň

Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč pro 1,18 milionu dětí

07.12.2022 17:32 Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto…

Zeman podepsal sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

07.12.2022 17:02 Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům…

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se MS ve fotbale koná v Kataru

07.12.2022 16:04 Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru.…

Prezident Zeman na Hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných…

07.12.2022 15:59 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných soudů.…

Kontroly na hranicích se Slovenskem mají pokračovat, vláda je prodloužila

07.12.2022 15:16 Aktualizováno Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27.…

Vláda zatím nestanovila termín přijetí eura

07.12.2022 14:24 Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila…

Příslušníkům bezpečnostních sborů a vojákům z povolání se od ledna zvednou…

07.12.2022 13:30 Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou…

Výbor chce po Jurečkovi a šéfovi úřadu práce, aby řešili zpožďování dávek

07.12.2022 13:25 Sociální výbor Sněmovny vyzval dnes ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a šéfa úřadu práce…

Zeman by mohl jmenovat novým předsedou ÚS Fialu, spekulují média

07.12.2022 12:37 Prezident Miloš Zeman by mohl ještě před svým odchodem z funkce jmenovat příštího předsedu…

Fiala by v příštím roce mohl navštívit Bidena v Bílém domě

07.12.2022 11:27 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) zatím nemá potvrzený termín návštěvy ve Spojených státech. Vypadá to, že…

Související:

Nejnovější