O vítězi voleb se v Plzni rozhoduje mezi hnutím ANO a SPOLU

Lídr koalice SPOLU v Plzni doufá, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou členy nové koalice ve městě. SPOLU nebude jednat s SPD a KSČM, zatím s nikým nevyjednává. V Plzni bylo po 22:00 sečteno 98,4 procenta hlasů. SPOLU v závěru sčítání zhruba o dvě desetiny procentního bodu předstihlo ANO, které od začátku sčítání vedlo. SPOLU dosud nasbíralo 27,7 procenta hlasů.

Plzeň

"Je to o desetinky, vypadá to na mandáty stejně - 15 (SPOLU) ku 15 (ANO). Uvidíme, jak to bude rozdané směrem k ostatním stranám. Variant je několik, jsou otevřené. Samozřejmě bych byl rád, aby bylo SPOLU určitě členem koalice. Uvidíme, jestli se nálada z krajské koalice přenese i na Plzeň," uvedl lídr kandidátky a náměstek primátora David Šlouf (ODS).

ANO dnes ČTK naznačilo, že z jeho pohledu velmi dobře funguje od poloviny února nová krajská koalice ANO, Piráti a STAN. Podle Šloufa je půdorys krajské koalice na úrovni města dost pravděpodobný. "Ale na to musí mít mandáty, celkem 24," dodal Šlouf. Zastupitelstvo Plzně má 47 členů.

SPOLU nebude oslovovat SPD a KSČM, která ale zřejmě neuspěje. S ostatními úspěšnými uskupeními chce jednat. "Uvidíme, jak to dopadne, nepovažuji to za marný nebo ztracený boj. Stále věřím, že jsme schopni, abychom byli významným členem koalice na příští volební období," uvedl Šlouf. Neřekl, s kým a o čem plánuje hovořit, nejprve to oznámí vyjednavačům. Podle Šloufa SPOLU zatím nevyjednává. Podle toho, kolik bude mít jednotlivá strana nebo hnutí mandátů, dá dohromady nějaké varianty. Nějaké "oťukávání" už určitě začne v neděli, uvedl.

"U nás je to malinko komplikovanější v tom smyslu, že jsme tři strany, které se musí domluvit (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). A já chci, abychom nadále vystupovali jednotně. A určitě dopředu vylučuji variantu, což už jsem zaslechl, že by byla jenom ODS a TOP 09 nebo KDU by nebyla. Takže buď bude v koalici SPOLU, anebo nikdo. Určitě budeme držet dál, tak jak jsme drželi doteď," řekl Šlouf.

Nižší volební účast, dosud 38,6 procenta, považuje za smutnou. "Přitom komunální volby jsou o tom, jak tady lidé budou žít, co se postaví nepostaví, jak bude město vypadat. A myslím, že právě ke komunálním volbám by měli lidé chodit nejvíc, protože v tom městě žijí," uvedl.

U městských obvodů Šlouf ocenil výsledky na obvod Plzeň 2. "Velké poděkování patří už tradičně Lumírovi Aschenbrennerovi (starostovi obvodu a senátorovi) a jeho týmu, který pravici podržel. A finiš, kdy dotahujeme ANO, je dán tím, že Slovany jsou vždy spočtené nejdéle a dnes je to ještě složitější v tom, že počítali navíc senátora (senátní volby), takže jejich výsledky přicházejí na řadu jako poslední a díky tomu teď dotahujeme," uvedl. U ostatních velkých obvodů uznal, že ANO vítězí poměrně suverénně. "Radost z toho nemám," dodal.

Volby v Plzni vyhrálo v roce 2018 ANO s 22,19 procenta hlasů, těsně druhá ODS dostala 22,11 procenta, obě strany získaly po 13 mandátech. Třetí skončili se sedmi mandáty Piráti, po čtyřech křeslech získala TOP 09 a také KDU-ČSL s Pravou volbou pro Plzeň, tři mandáty dostaly shodně ČSSD a KSČM. Koalici vytvořily ANO, ODS, ČSSD a TOP 09.

Témata: Plzeň

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku probíhalo pomaleji

08.06.2024 19:09 Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v…

Eurovolby skončily, Češi si zvolili europoslance. Výsledky se dozví až…

08.06.2024 14:45 Úderem druhé hodiny odpolední dnes skončil druhý den voleb do europarlamentu, v nichž Češi vybírali…

Druhý den voleb odstartoval. Češi si dnes vyberou europoslance

08.06.2024 08:00 Dnes v 8 hodin ráno se podruhé otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Eurovolby v Česku začaly. Lidé pošlou do Bruselu 21 politiků

07.06.2024 14:11 Úderem druhé hodiny odpolední se otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Související:

Nejnovější