O zákazu dovozu ruského zlata podle Scholze rozhodne EU

O zákazu dovozu zlata z Ruska, který v neděli oznámil na okraj summitu velkých světových ekonomik G7 americký prezident Joe Biden, bude Evropská unie jednat. Dnes to v rozhovoru s televizí ZDF řekl německý kancléř Olaf Scholz.

Olaf Scholz

Řekl rovněž, že nadcházející summit největších světových ekonomik G20 je důležité fórum, které nelze kvůli ruské agresi bojkotovat, o své účasti na tomto vrcholném setkání chce proto rozhodnout až později. Varoval rovněž před pádem do pasti ruského prezidenta Vladimira Putina, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní.

USA, Británie, Japonsko a Kanada v neděli oznámily, že zakážou dovoz zlata z Ruska. Biden uvedl, že tuto sankci oznámí společně skupina G7, ke které patří ještě Německo, Itálie a Francie. Jednání G7 se tradičně účastní i Evropská unie. Předpokládalo se, že se embargo bude ohlášeno v úterý na závěr summitu G7. Ten se od neděle koná v bavorském alpském zámku Elmau. Podle Scholze ale takové rozhodnutí v Elmau nepadne. "Jednáme o tom a musíme o tom jednat také v Evropské unii," řekl.

Kancléř v ZDF hovořil také o významu skupiny G20, ke kterým vedle členů G7 patří ještě Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko s EU. Summit G20 se uskuteční v druhé polovině letošního roku. Budoucí jednání ale vyvolává kontroverze kvůli Rusku, které v únoru zaútočilo na Ukrajinu.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v neděli večer v ZDF řekla, že nelze odstavit celou G20 kvůli možné účasti ruského prezidenta Vladimira Putina. "Podle mého názoru je G20 příliš důležitá, a to i pro rozvojové a rozvíjející se země, než abychom si nechali Putinem tento orgán zničit," řekla.

Také Scholz dnes zdůraznil význam G20. "Není pochyb o tom, že G20 musí dál hrát svou důležitou roli," řekl. Na dotaz moderátorky, zda by usedl za jeden stůl s Putinem, odpověděl, že rozhodnutí padne krátce před summitem. Poznamenal také, že otázka účasti je otevřená, neboť pozvání dostal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země přes čtyři měsíce čelí ruské invazi.

Scholz rovněž hovořil o tom, že Putin se snaží vyvolat zdání, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní. "Do této pasti se nesmíme chytit," řekl. Doplnil, že je proto obzvláště důležité, že na nynější summit G7 pozval i zástupce Indonésie, Indie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Senegalu.

"Žádná z těchto zemí Rusko výslovně nepodpořila," řekl Scholz o hlasování v OSN po ruském útoku na Ukrajinu. "Některé z těchto zemí útok odsoudily, ale žádná ho nepodpořila," uvedl. Scholz chce nynějším summitem G7 vyslat signál jednoty a odhodlanosti demokratického světa.

Scholz v ZDF prohlásil, že nadále chce, aby skupina G7 byla jádrem zemí chránících globální klima. "Máme rozdílné cesty, ale cíl máme stejný. Chceme být do poloviny století klimaticky neutrálními zeměmi. Německo toho chce dosáhnout do roku 2045," řekl kancléř.

Témata: Rusko | Olaf Scholz

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Související:

Nejnovější