O zkrácení izolací a karantén nařizovaných kvůli covidu-19 by měla na dnešním zasedání jednat vláda Petra Fialy (ODS). Kabinet má na programu také návrh na zmrazení platové základny politiků, soudců a státních zástupců na loňské úrovni. V novele zákona o státní sociální podpoře by pak mohl zohlednit skokový nárůst nákladů domácností na energie u příspěvku na bydlení.
V rámci úprav koronavirových opatření by kabinet měl rozhodovat mimo jiné o zkrácení izolací a karantén na pět dní. V současnosti trvají dva týdny, přičemž karanténu lze ukončit po týdnu negativním testem. Vláda o úpravě uvažuje po vzoru některých zemí kvůli variantě covidu-19 omikron, u které nastupují příznaky rychleji, takže by měli být lidé infekční kratší dobu.
Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) bude kabinet hovořit i o další podobě testování antigenními i PCR testy. Vláda by mohla upřesnit také podmínky pro testování ve firmách, které bude vyžadovat dvakrát týdně od 17. ledna. Podrobnosti konzultovali předsedové koaličních stran v úterý na pracovním jednání s vybranými ministry a zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů.
Platové základny ústavních činitelů, soudců a žalobců se od ledna zvedly o šest procent. Plat politiků má tak od letošního ledna vycházet z částky 89.155 korun. MPSV navrhuje, aby základna zůstala stejná jako loni a předloni, měla by činit 84.060 korun. U soudců by to místo 106.986 korun mělo být 100.872 korun a u státních zástupců místo 96.287,40 koruny pro letošek 90.748,80 koruny. Ministerstvo navrhuje zrychlené projednání novely Sněmovnou.
Vláda by se mohla také zabývat posty svých zmocněnců. Kabinet jich má aktuálně devět, třeba pro informační technologie či pro lidská práva. Ministři projednají i východiska pro určení, které úřady budou mít na starosti dohled nad výskytem koronaviru v odpadních vodách kvůli mapování epidemie. Materiál vychází z doporučení Evropské komise z loňského března.
Hasičům se v noci na pátek podařilo lokalizovat požár jedné z budov v bývalém areálu Svitu ve Zlíně, která se z velké části zřítila. Požár je momentálně pod kontrolou, stupeň poplachu byl ze zvláštního snížen na třetí.
Dagmar Havlová se v poslední době objevuje často na stránkách médií. Svou roli sehrála kolem Knihovny Václava Havla, momentálně je pracovně na karlovarském filmovém festivalu. Přes léto se ale bývalá první dáma samozřejmě chystá i na dovolenou.
Cesta Meghan Markle a dětí Archieho a Lilibet do Londýna zůstává pro nadcházející dny nejistá. Podle informací z blízkého okolí rodiny stojí za zvažováním jejich neúčasti především obavy bezpečnostního týmu vévody ze Sussexu. Hlavním problémem je chybějící aktualizace ze strany britského úřadu pro řízení rizik, jehož plánované březnové zasedání bylo bez vysvětlení odloženo.
Trenér týmu Kansas City Chiefs Andy Reid prozradil jednoduchou, ale dojemnou manželskou radu, kterou novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi udělil komik Adam Sandler během jejich svatebního obřadu. Sandler, který celou svatbu v newyorské hale Madison Square Garden v pátek osobně oddával, doporučil slavnému páru, aby se líbali při každé možné příležitosti.
Důchody slavných jsou v Česku vděčným tématem, protože lidé mají občas tendenci závidět celebritám. Mnohé osobnosti tuzemského šoubyznysu ale do důchodu vlastně ani nejdou. Příkladem je například legendární rocker Petr Janda z kapely Olympic.
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zveřejnil aktuální lékařskou zprávu, podle které nemá žádné zdravotní potíže. Ošetřující lékař konstatoval, že Pavel je zdravotně plně způsobilý k vykonávání jedné z nejvyšších politických funkcí v zemi.
Napětí mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou se rozhodně nevytrácí. V červnu proběhlo další soudní stání, kde byl osobně přítomen pouze podnikatel. Soukup se ale nepotřebuje vidět s bývalou partnerkou z očí do očí. Slovně útočit totiž umí i přes internet.
Světovou popmusic zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřela legendární velšská zpěvačka Bonnie Tyler. Naposledy vydechla v nemocnici v Portugalsku, kde byla hospitalizována kvůli zdravotním problémům, s nimiž se potýkala v závěru života.
Hasiči od čtvrtečního dopoledne zasahují u požáru výškové budovy ve Zlíně. Hoří jedna z budov v bývalém areálu Svitu, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Podle záchranných složek se očekávají značné materiální škody.
I po sedmi letech se řeší neslavný rozhovor bývalého prince Andrewa pro pořad Newsnight. BBC se rozhodla zjistit, zda syn zesnulé královny Alžběty II. mluvil v interview pravdu. Nově získané informace naznačují, že nikoliv.
Charlotte Gottová sice úspěšně zahájila sólovou pěveckou kariéru, ale v létě stále tráví čas tím, co rádi dělají i její vrstevníci. Fanouškům se tak v neděli opět přihlásila z jednoho ze svých výletů do zahraničí.
Počasí v Česku má vliv i na sucho. Experti očekávají, že v následujících dnech, kdy se počítá s oteplením a úbytkem srážek, se situaci v zemi opět zhorší. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).