Obchodní centra Black Friday prodlouží na víkend či týden

Obchodní centra (OC) slevovou akci Black Friday neboli černý pátek, která letos připadá na 26. listopadu, prodlouží na víkend nebo i celý týden, aby se nakupující mohli více rozptýlit a nakupování bylo bezpečnější.

Ilustrační foto

Velký zájem očekávají především outlety, pro některé z nich je přitom tato akce z hlediska návštěvnosti i tržeb významnější než adventní období. Počet prodejců, kteří se do "nákupního svátku" zapojují každým rokem, stále roste. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Akční nabídku nebo slevu u příležitosti Black Friday podle zástupce vedoucího správy obchodních center ve společnosti CBRE Pavla Urbana chystá v nákupních centrech většina obchodů. V povědomí českých zákazníků se tato slevová akce podle něj sice stále více usazuje, nemá ale ještě stále takovou tradici jako v zahraničí. Některá outletová centra v cizině k Black Friday podle Urbana přistupují jako k nejvýznamnější akci v roce. V tuzemsku podle něj není vnímaný jako zásadnější než předvánoční období, spíše se považuje za zahájení nákupů vánočních dárků.

V souvislosti s pandemií koronaviru zatím žádné změny v nabídce Black Friday nejsou podle Urbana patrné. Nečeká ani větší zájem o nákupy kvůli obavám lidí z uzavření obchodů. "Z řad autorit opakovaně slyšíme, že lockdown obchodů již nenastane, a tak motivací lidí budou spíše slevy samotné a potřeba nakoupit co nejlevněji i pod tlakem rostoucí inflace a neustále medializovaného zdražování," uvedl Urban.

Centrum Fashion Arena Prague Outlet připravila od 22. do 29. listopadu tzv. "Super Week", do kterého se podle ředitelky centra Lenky Čapkové zapojí většina obchodů. Víkend spojený s konáním Black Friday patřil v minulých letech podle ní k nejsilnějším v roce. V posledních pěti letech tento trend podle Čapkové ještě sílil. "Nejvyšší návštěvnost se o ´Black víkendech pohybovala okolo 50.000 zákazníků," řekla ČTK.

Freeport Fashion Outlet u Znojma Black Friday rozšíří o sobotu a neděli. Obchodníci podle jeho ředitele Jana Procházky běžně zlevněné zboží nejméně o 30 procent zlevní o dalších v průměru 20 až 30 procent. "Na outlety zatím nijak negativně nedopadl problém nedostatku zboží, o kterém se začíná čím dál více diskutovat. Je to hodně dáno tím, že obchodníci budou stále vyprodávat zboží, které se nashromáždilo během doby pandemie. Celkově se v tomto roce podle analýzy centra snížila z dlouhodobého pohledu průměrná cena jedné prodané položky o více než deset procent," uvedl.

Návštěvnost a tržby centra Freeport Fashion Outlet jsou podle Procházky v průběhu slevového víkendu v průměru o 20 procent vyšší než o adventních víkendech a o 40 procent vyšší, než je dlouhodobý průměr.

Black Friday po celý víkend chystá i Premium Outlet Prague Airport. Důležitější jsou pro něj ale vánoční akce, které podle mluvčí centra Aleny Gregorové trvají výrazně delší dobu. Například u spotřebního zboží má podle ní větší význam právě černý pátek, v případě obchodů s módou zákazníci ale nejvíce utrácejí v předvánočním období, dodala.

Šéfka MMF varuje před roztříštěností globální ekonomiky kvůli Ukrajině

23.05.2022 09:29 Invaze Ruska na Ukrajinu by mohla způsobit roztříštěnost globální ekonomiky, varovala na svém blogu…

Stavbaři řeší nedostatek pracovníků, jen těžko hledají nové odborné…

22.05.2022 20:14 Stavebníci řeší vedle stoupajících cen materiálů a surovin i nedostatek kvalifikovaných pracovních…

ČNB nevylučuje další růst úrokových sazeb

22.05.2022 13:07 Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady ve stávající květnové…

Česko je e-shopová velmoc. Většina on-line prodejců ale neprosperuje

22.05.2022 09:30 Česká republika je s počtem kolem 51.000 internetových obchodů považována podle firmy Shopsys za e…

Apple plánuje zvýšit výrobu mimo Čínu, alternativou může být Indie a…

21.05.2022 21:19 Americká společnost Apple oznámila některým svým smluvním výrobcům, že chce zvýšit výrobu mimo Čínu…

Lagardeová se obává, že lidé, kteří nerozumějí riziku kryptoměn, mohou…

21.05.2022 18:20 Kryptoměny jsou založené na ničem a měly by být regulovány, aby se lidé vyhnuli spekulacím se svými…

ČNB ukázala devizovými intervencemi odhodlání snižovat inflaci

20.05.2022 09:09 Většina bankovní rady se na mimořádném zasedání ve čtvrtek 12. května shodovala, že včasný zásah…

Čína vyjednává s Ruskem o nákupu levné ruské ropy

19.05.2022 13:17 Čína vyjednává s Ruskem o nákupu levné ruské ropy do svých strategických rezerv. Rozhovory…

Janeček kvůli kandidatuře na prezidenta prodal podíl v RSJ Investments

19.05.2022 11:28 Miliardář Karel Janeček prodal podíl v investiční skupině RSJ Investments. Důvodem je kandidatura…

Benzin během týdne výrazně zdražil

19.05.2022 08:18 Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy…

Související:

Nejnovější