Obchodní centra Black Friday prodlouží na víkend či týden

Obchodní centra (OC) slevovou akci Black Friday neboli černý pátek, která letos připadá na 26. listopadu, prodlouží na víkend nebo i celý týden, aby se nakupující mohli více rozptýlit a nakupování bylo bezpečnější.

Ilustrační foto

Velký zájem očekávají především outlety, pro některé z nich je přitom tato akce z hlediska návštěvnosti i tržeb významnější než adventní období. Počet prodejců, kteří se do "nákupního svátku" zapojují každým rokem, stále roste. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Akční nabídku nebo slevu u příležitosti Black Friday podle zástupce vedoucího správy obchodních center ve společnosti CBRE Pavla Urbana chystá v nákupních centrech většina obchodů. V povědomí českých zákazníků se tato slevová akce podle něj sice stále více usazuje, nemá ale ještě stále takovou tradici jako v zahraničí. Některá outletová centra v cizině k Black Friday podle Urbana přistupují jako k nejvýznamnější akci v roce. V tuzemsku podle něj není vnímaný jako zásadnější než předvánoční období, spíše se považuje za zahájení nákupů vánočních dárků.

V souvislosti s pandemií koronaviru zatím žádné změny v nabídce Black Friday nejsou podle Urbana patrné. Nečeká ani větší zájem o nákupy kvůli obavám lidí z uzavření obchodů. "Z řad autorit opakovaně slyšíme, že lockdown obchodů již nenastane, a tak motivací lidí budou spíše slevy samotné a potřeba nakoupit co nejlevněji i pod tlakem rostoucí inflace a neustále medializovaného zdražování," uvedl Urban.

Centrum Fashion Arena Prague Outlet připravila od 22. do 29. listopadu tzv. "Super Week", do kterého se podle ředitelky centra Lenky Čapkové zapojí většina obchodů. Víkend spojený s konáním Black Friday patřil v minulých letech podle ní k nejsilnějším v roce. V posledních pěti letech tento trend podle Čapkové ještě sílil. "Nejvyšší návštěvnost se o ´Black víkendech pohybovala okolo 50.000 zákazníků," řekla ČTK.

Freeport Fashion Outlet u Znojma Black Friday rozšíří o sobotu a neděli. Obchodníci podle jeho ředitele Jana Procházky běžně zlevněné zboží nejméně o 30 procent zlevní o dalších v průměru 20 až 30 procent. "Na outlety zatím nijak negativně nedopadl problém nedostatku zboží, o kterém se začíná čím dál více diskutovat. Je to hodně dáno tím, že obchodníci budou stále vyprodávat zboží, které se nashromáždilo během doby pandemie. Celkově se v tomto roce podle analýzy centra snížila z dlouhodobého pohledu průměrná cena jedné prodané položky o více než deset procent," uvedl.

Návštěvnost a tržby centra Freeport Fashion Outlet jsou podle Procházky v průběhu slevového víkendu v průměru o 20 procent vyšší než o adventních víkendech a o 40 procent vyšší, než je dlouhodobý průměr.

Black Friday po celý víkend chystá i Premium Outlet Prague Airport. Důležitější jsou pro něj ale vánoční akce, které podle mluvčí centra Aleny Gregorové trvají výrazně delší dobu. Například u spotřebního zboží má podle ní větší význam právě černý pátek, v případě obchodů s módou zákazníci ale nejvíce utrácejí v předvánočním období, dodala.

Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly

26.11.2021 21:46 Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly zhruba o deset dolarů za barel,…

Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června

26.11.2021 20:05 Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli…

Rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték experty…

25.11.2021 18:11 Aktualizováno Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se…

ČNB zpřísnila limity pro hypotéky. Banky budou odvádět více do rezerv

25.11.2021 17:21 Aktualizováno Česká národní banka dnes zpřísnila s platností od dubna 2022 limity pro poskytování hypoték. Poměr…

Benzin v Česku od minulého týdne opět zdražil

25.11.2021 08:12 Ceny pohonných hmot v ČR se od minulého týdne změnily jen minimálně. Litr nejprodávanějšího benzinu…

Zaměstnanci Amazonu plánují na slevovou akci Black Friday koordinované…

24.11.2021 20:00 Zaměstnanci americké společnosti Amazon plánují na slevovou akci Black Friday koordinované stávky…

Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila

24.11.2021 11:38 Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před…

Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí

23.11.2021 12:00 Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí na 3,5 procenta. Vyplývá to…

Internet k nakupování používá 57 procent Čechů, o skoro polovinu víc než…

23.11.2021 11:43 Internet k nakupování používá 57 procent Čechů, což je o 18 procentních bodů více než v roce 2019…

Emisní povolenky v EU zdražily na rekordních více než 70 eur za tunu

22.11.2021 16:51 Aktualizováno Cena emisních povolenek dnes poprvé překročila hranici 70 eur (zhruba 1780 Kč) za tunu, ukazují…

Související:

Nejnovější

reklama