Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin.

Ilustrační foto

Ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL poté novinářům sdělil, že je spokojený s tímto slibem a věří, že snížení DPH o tři procentní body od prvního ledna bude viditelné na cenovkách potravin.

Navrhované přesunutí potravin ze současné 15procentní sazby DPH na 12procentní je součástí konsolidačního balíčku, který momentálně projednává Poslanecká sněmovna ve druhém čtení.

Premiér Fiala na tiskové konferenci zdůraznil, že vláda se nesnaží stát se soudcem v otázce, kdo nese větší odpovědnost za vysoké ceny potravin v posledním roce. Místo toho se snaží najít cestu, jak zajištěním cen potravin umožnit českým spotřebitelům přístup k potravinám s odpovídající kvalitou, jak tomu je v okolních zemích.

Dodal, že vláda nepředepisuje ceny potravin, ale bude komunikovat se zemědělci a obchodníky, aby zajistila uspokojivé ceny a kvalitu.

Témata: obchody

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

24.08.2023 12:55 V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se…

Související:

Nejnovější