Obětí hurikánu Ian v USA je nejméně 27

Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co úřady na Floridě potvrdily několik utonulých a dalších mrtvých. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP. Předchozí bilance hovořila o 17 obětech. Některá média uvádějí ještě horší bilanci, například zpravodajská televize CNN 45 mrtvých.

Hurikán Ian

Při postupu státem Jižní Karolína bouře zeslábla na posttropickou cyklónu. Přesto tam ničila mola na pobřeží a zaplavila ulice.

Floridské úřady uvedly, že mezi oběťmi je 22letá žena, která byla v pátek vymrštěna z motorové čtyřkolky na vodou vymleté silnici v okrese Manatee. Jedenasedmdesátiletý muž podlehl zraněním hlavy, když spadl ze střechy. U mnoha dalších obětí jde o utonulé, včetně 68leté ženy, kterou spláchla vlna do oceánu.

Podle analytické společnosti CoreLogic citované CNN způsobil Ian na Floridě škody ve výši 47 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu korun) na pojištěném majetku. Pokud se číslo potvrdí, stane se bouře z tohoto pohledu nejničivější v historii Floridy.

Americký prezident Joe Biden oznámil, že lidem, kteří majetek neměli dostatečně pojištěný a přišli o něj, poskytne federální vláda podporu ve výši 37.900 USD (asi 950.000 korun) na jednotlivé opravy a dalších 37.900 USD za ztrátu jakéhokoliv majetku, "ať už je to auto nebo snubní prsten".

Na Kubě, odkud se bouře tento týden posouvala dále na sever, si Ian vyžádal tři mrtvé. Dá se očekávat, že počet potvrzených obětí poroste poté, co se záchranné složky dostanou k prohledávání nejhůře zasažených oblastí. Když ve středu hurikán procházel Floridou, byl označen za jednu z nejsilnějších bouří, jaká kdy zasáhla USA.

Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) se kubánská vláda obrátila s nezvyklou žádostí o pomoc v nouzi na Bidenovu administrativu poté, co hurikán na celém ostrově s 11 miliony obyvateli přerušil dodávky elektřiny. Kubu zasáhl hurikán v úterý a ničil i domy a úrodu. Kubánci mnohde vyšli do ulic na protest proti vládě kvůli přerušení dodávek proudu. Panují obavy z nedostatku potravin, paliv a léků. Podle informací WSJ kubánské úřady po USA chtějí mimo jiné pomoc pro nemocnice či vodní čerpadla.

Několik stovek lidí podle agentury AP protestovalo v Havaně a v pátek bylo na ostrově opět přerušeno internetové připojení, patrně s cílem zabránit šíření informací o demonstracích. "Chceme světlo, chceme světlo," provolávali podle AP demonstranti v havanské čtvrti Cerro.

Ian, nyní slabší posttropická cyklóna, stále představuje riziko pro části Jižní i Severní Karolíny, Virginii a Západní Virginii, uvedlo dnes americké Národní centrum pro hurikány.

Čína po víkendových protestech zavádí mimořádnou cenzuru

02.12.2022 16:50 Čínské úřady po víkendových protestech tvrdě zasáhly proti používání virtuálních privátních sítí …

Více než 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu

02.12.2022 16:29 Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v…

Biden sdělil Macronovi, že bude podporovat průmysl v USA, ale ne na úkor…

02.12.2022 15:26 Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon…

V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17…

02.12.2022 14:51 Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu…

Rusko odmítá požadavek, kterým Biden podmínil jednání s Putinem

02.12.2022 14:36 Moskva odmítá provést kroky, kterými americký prezident Joe Biden podmínil jednání se svým ruským…

Putin řekl Scholzovi, že útoky na ukrajinskou energetiku jsou vynucené

02.12.2022 13:30 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem, že…

Ruský raketový útok na Záporoží se obešel bez obětí, lidé umírali v…

02.12.2022 12:42 Aktualizováno Při čtvrtečním ruském ostřelování Chersonské oblasti zahynuli další tři civilisté, sdělil dnes na…

Počet padlých ukrajinských vojáků od ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje…

02.12.2022 10:09 Počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13.000, uvedl…

Litevské ministerstvo zahraničí vyhošťuje ruského diplomata

01.12.2022 22:00 Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve…

Vatikánu nefunguje hlavní webový portál, podle velvyslance za to mohou …

01.12.2022 21:19 atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují…

Související:

Nejnovější