Obrana udělila vysoká vyznamenání, oceněni byli třeba odbojáři

Odbojáři z druhé světové války, vojáci i lidé pomáhající s propagací armády a jejích tradic dnes na ministerstvu obrany obdrželi vysoká vyznamenání. Udělila jim je ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ocenění dostaly téměř dvě desítky osobností.

Ministerstvo obrany

Vyznamenávání osobností, které se zasloužily o stát, jeho obranu nebo o rozvoj armády, u příležitosti Dne vítězství (8. května) označila Černochová za zavedenou tradici. Česko má podle ní mnoho hrdinů, na které se nesmí nikdy zapomínat. "Ti, kteří se zasloužili o naši zemi, bojovali za její svobodu a demokracii, si zaslouží náš velký respekt," řekla. Zmínila zejména účastníky protinacistického odboje. "Právě tito vlastenci neváhali položit svůj život za naši zemi," řekla.

Ocenění dnes dostalo in memoriam osm mužů a žen, kteří se zapojili za druhé světové války do odboje proti nacistické okupaci. Vyznamenán byl například Jaroslav Dobrovolský, člen odbojové organizace Obrana národa, který byl po zatčení gestapem poslán do koncentračního tábora Mauthausen, kde v dubnu 1942 zemřel.

V Mauthausenu zemřeli i někteří další dnes ocenění odboráři jako František Hieke nebo manželé Miroslav a Anna Moravcovi a Vladimír a Anna Vyhnisovi. Za Moravcovy a Vyhnisovy ocenění převzaly jejich dcery Anna Kuželová a Alena Staňková, které byly v době vraždy rodičů velmi malé a většinu zbývajícího válečného času strávily v internaci v dětském domově v areálu Jenerálky v Praze.

Moravcovi i Vyhnisovi byli zatčeni gestapem a následně popraveni za pomoc parašutistům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, kteří úspěšně před 80 lety zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kuželová dnes novinářům řekla, že její otec odbojářům pomáhal například finančně nebo obstaráváním potravin. Odbojáři podle ní vítali to, že jako obchodník měl možnost ušetřit potravinové lístky. "Ty byly v Praze velice nutné pro nepřihlášené osoby, jako byli parašutisti," poznamenala. Znal se podle ní například s Novákovými, jejichž dcera Jindřiška odvezla Kubišovo kolo z místa atentátu.

Ocenění označila za zadostiučinění pro své rodiče, protože v době komunismu nebyl útok na Heydricha oceňován. "Myslela jsem, že se už ničeho takového nedožiju," podotkla. Ocenění se rozhodla kvůli rodičům přijet osobně převzít, i když má zdravotní potíže.

Otec Staňkové se do odbojové skupiny pomáhající parašutistům dostal na Benešovsku. "Údajně měl pomáhat mimo jiné v té skupině shánět ubytování pro doktora Lyčku," řekla novinářům. Břetislav Lyčka byl lékař, který po atentátu léčil Kubiše s Gabčíkem. Před zatčením gestapem se zastřelil. Podle Staňkové ocenění pro rodiče trvalo příliš dlouho.

Oceněn byl také Rastislav Váhala, který se zúčastnil protinacistického odboje a po únoru 1948 se stal obhájcem generála Heliodora Píky, a Vladislav Perutka, který bojoval v domácím i zahraničním odboji.

U příležitosti 77. výročí ukončení 2. světové války se také v neděli odpoledne uskuteční tradiční slavnostní pietní akt v Praze na Vítkově. Za ministerstvo obrany se jej zúčastní ministryně Černochová a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata. Očekává se také účast prezidenta České republiky a dalších nejvyšších představitelů státu.

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější