Za první tři čtvrtletí letošního roku se počet obyvatel ČR zvýšil o 10.200 na 10,527 milionu. Za nárůstem stála migrace, více lidí se do republiky přistěhovalo. Údaj ale nezahrnuje Ukrajince, kterým Česko po únorovém napadení jejich země Ruskem udělilo dočasnou ochranu. Ke konci září jich bylo podle údajů Cizineckého informačního systému téměř 409.000.
Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, který je dnes zveřejnil na svém webu.
Přirozeným způsobem obyvatel ČR od ledna do konce září ubylo, když zemřelých bylo o 11.200 více než narozených. "V letošním roce nerostla populace Česka přirozenou měnou ani v jednom z prvních tří čtvrtletí. Oproti tomu v letech 2014 až 2020 byl vyšší počet narozených dětí než zemřelých obyvatel zaznamenáván vždy jak ve druhém, tak ve třetím čtvrtletí. A v roce 2021 alespoň ve třetím čtvrtletí," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.
Proti loňskému roku, který výrazně ovlivnila epidemie covidu-19, ale zemřelo méně lidí, nicméně méně dětí také přišlo na svět. Za devět měsíců letošního roku zemřelo 88.100 Čechů, meziročně o 15.100 méně. Podle statistiků ubylo zemřelých hlavně ve věkových skupinách 60 až 64 až 70 až 74 let. Počet narozených dětí meziročně klesl o 8400 na 76.900.
O veškerý přírůstek obyvatel Česka se tedy postaralo kladné saldo zahraničního stěhování, konstatovali statistici. Podle nich se od počátku roku do konce září přistěhovalo do České republiky ze zahraničí na 44.900 lidí, naopak u 23.500 obyvatel bylo evidováno ukončení pobytu v Česku. Migrací tak ČR získala 21.400 obyvatel.
Ve srovnání s covidovým rokem 2021 v letošních prvních třech čtvrtletích podle statistiků výrazně přibylo sňatků, rozvodů bylo naopak méně. ČSÚ uvedl, že manželství uzavřelo 47.100 párů snoubenců, což bylo meziročně o 17 procent více. Počet uzavřených manželství v letošních prvních třech kvartálech zároveň už překonal počet sňatků za celý rok 2021. Rozvodem v období od ledna do konce září skončilo 14.700 manželství, meziročně o 1300 méně.
Není žádným tajemstvím, že Dominika Gottová a její manžel si nemohou vyskakovat. Nyní se to opět potvrdilo. Timo Tolkki sice vymyslel nový projekt, ale peníze na jeho tvorbu nemá. Pomoci mu mohou fanoušci z celého světa.
Pro Čechy ani Slováky není žádným tajemstvím, že Dara Rolins je šťastně zamilovaná. Pokud byste to nevěděli, tak vám to sama v uplynulých hodinách náležitě připomněla. Kde si v těchto dnech užívá s Pavlem Nedvědem?
Helena Vondráčková toho v životě dokázala spoustu, o tom není pochyb. Jeden sen už si ale nesplní. Jde o záležitost týkající se jejího osobního života. Slavná zpěvačka je sice šťastně vdaná, ale dětí se nikdy nedočkala.
Policie si v týdnu převzala další osobu, která je podezřelá v případu březnového teroristického útoku v Pardubicích. Jde o člověka, jehož dříve zadrželi policisté na sousedním Slovensku. Bližší podrobnosti nejsou známé.
Andrew Mountbatten-Windsor, tedy bývalý princ Andrew, obdržel pozvání od radních ze spolku Freedom of the City of London. Informovala o tom BBC. Radní budou chtít, aby se mladší bratr současného britského krále Karla III. sám vzdal pocty, které se mu dostalo před více než deseti lety.
Nové a oficiální informace se objevily o incidentu v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích, kdy jedním z hlavních aktérů měl být Leo Beránek. Policie potvrdila, že byla k události přivolána a zadržela jednu osobu.
Roman Červenka je nepochybně jedním z nejlepších českých hokejistů posledních let. I to z něj dělá atraktivní partii, podle nejnovějších informací ale pardubický a reprezentační útočník už není nezadaný. Pár má tvořit se známou herečkou.
Praha se dočkala nového mostu přes Vltavu. Dvorecký most se slavnostně otevřel v pátek, dnes poprvé slouží i běžnému provozu. Most slouží městské hromadné dopravě, pěším, cyklistům a složkám IZS. Pro osobní automobilovou dopravu není určen.
Celebrity se mnohdy nebrání velkým estetickým zákrokům, až si některé z nich přestanou být podobné. Simonu Krainovou stále bez problémů poznáme. Modelka ostatně tvrdí, že její zkušenosti s plastickou chirurgií nejsou velké.
Ve věku 28 let zemřel herec Finnian Garbutt, kterého diváci znali především jako policistu Ryana Powera ze seriálu Hope Street z produkce BBC Northern Ireland. Herec rodák z Bangor, skonal podle prohlášení rodiny v poklidu domova. Garbutt byl pevnou součástí posledních tří řad tohoto kriminálního dramatu, které se natáčí v severoirském městečku Donaghadee.
Princ Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, se po osmi letech vrátili do Austrálie na cestu, kterou média i veřejnost jen obtížně definují. Přestože se dvojice již před lety oficiálně odloučila od britské královské rodiny, jejich nynější návštěva nese prvky královského turné, celebritního PR i charitativní činnosti. Právě tato nejasná role vyvolává v Austrálii, kde je Harryho otec stále králem, značné kontroverze.
Debata v britské televizi Channel 5 o princi Harrym a Meghan Markle se změnila v ostrou slovní přestřelku. V pořadu Storm and Alexis se diskutovalo o tom, zda královská rodina potřebuje návrat uprchlého páru, přičemž nejvíce emocí vyvolala slova veteránky britské žurnalistiky Niny Myskow. Ta se prince Harryho rázně zastala a prohlásila, že byl vlastní rodinou „hozen pod autobus“.