Obyvatelé Šanghaje se kvůli pandemickému opatření střetli s policií

V čínské finanční metropoli Šanghaji, která je více než dva týdny pod přísnou uzávěrou, se s policií střetli obyvatelé bytového komplexu, kam úřady chtějí umístit nakažené koronavirem. Informovala o tom dnes agentura AFP na základě záběrů, které se objevily na čínských sociálních sítích.

Šanghaj

Majitel bytů později uvedl, že se situace uklidnila. Demonstrace nájemníků nicméně ukazuje rostoucí nespokojenost lidí s přísnou uzávěrou. Novou uzávěru dnes ohlásilo město Si-an, kde žije 13 milionů lidí.

Na nahrávkách ze Šanghaje, které kolovaly po čínském internetu, než je smazala státní cenzura, byla vidět skupina lidí demonstrujících před rezidenčním komplexem. Jeho vchod střežil kordón policistů, na které demonstranti křičeli. Podle AFP šlo o nájemníky, kterým úřady zabavily byty, aby je poskytly nakaženým, kteří musí do izolace. Na záběrech policie několik demonstrujících zadržela.

K napětí před rezidenčním areálem se vyjádřil čínský developer, který objekt nechal vybudovat. Podle něj se situace uklidnila. Firma uvedla, že úřady nařídily 39 domácnostem, aby se vystěhovaly a poskytly své byty pro izolaci nakažených koronavirem. Společnost dodala, že "někteří nájemníci kladli odpor" proti rozhodnutí úřadům.

Demonstrace jsou v Číně méně časté než na Západě. Oficiální média o nich obvykle neinformují a prakticky jediný způsob, jak se o nich mohou Číňané dozvědět, představují internet a jeho sociální sítě. Na nich však příspěvky kontroluje a případně odstraňuje státní cenzura.

Nová uzávěra začne od soboty do úterý platit ve městě Si-an, které je významným průmyslovým centrem ve střední části Číny a které jeden lockdown zažilo již v prosinci. Obyvatelé města, kde se prokázalo několik desítek případů nákazy, mají nařízeno omezit pohyb mimo domov a firmy mají zavést home office, pokud je to možné. Restaurace a bary nesmí ve svých prostorách obsluhovat zákazníky a některé podnikatelské aktivity budou zcela pozastavené.

Lidé, u kterých se prokáže covid-19, musí v Číně do izolace. Úřady je posílají do speciálních center. Kvůli velkému růstu počtu případů v Šanghaji v posledních týdnech ale kapacity stávajících středisek přestávají stačit a úřady musí hledat nové ubytovací kapacity. V pátek se v Šanghaji prokázalo 23.000 nových případů koronaviru a podobně silné byly přírůstky i v uplynulých dnech.

Podle agentury AFP je střet v Šanghaji mezi policií a nájemníky dalším signálem, že obyvatelé čínské megalopole jsou přísnými pandemickými opatřeními vyčerpáni; mimo jiné jim život komplikuje stále složitější obstarávání základního zboží včetně potravin.

Přísná uzávěra jednoho z center čínského finančního a průmyslového sektoru má i rozsáhlé ekonomické dopady. Podle agentury Reuters čínské ministerstvo průmyslu a obchodu pomůže šesti stovkám klíčových průmyslových firem, aby obnovily svou výrobu. Do závodů poslalo ministerstvo své týmy. "Pokud by se dodavatelům v Šanghaji a okolí nepodařilo obnovit výrobu, tak je možné, že by v květnu čínští výrobci aut museli zastavit produkci," řekl šéf automobilky Xpeng Che Siao-pcheng.

Kvůli přísnému lockdownu většina obyvatel Šanghaje, kde žije na 26 milionů lidí, nesmí opustit svůj domov. Úřady pohrozily přísnými tresty těm, jež nařízení poruší.

Témata: Čína

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější