Ochrana zákazníků před nekalými obchodními praktikami by se měla zvýšit. Vláda dnes podle informací na svém webu schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na úpravu zákona o ochraně spotřebitele a související změny v občanském zákoníku.
Například obchodníci nabízející zboží ve slevě budou muset nově uvádět cenu, za kterou výrobek prodávali v předchozím období. Přísnější pravidla budou platit na internetu u recenzí. Lidé, kteří uzavřou smlouvu o koupi například na prodejní akci, od ní budou moci odstoupit do 30, nikoliv 14 dnů jako dosud.
Cílem změn je podle vládních materiálů především zohlednit evropské předpisy. Začlenění evropských směrnic do zákona o ochraně spotřebitele schválila už předchozí vláda, Sněmovna ale nestihla v minulém volebním období normu projednat. MPO ji tedy předložilo ministrům znovu spolu s úpravou občanského zákoníku. Změny by měly podle důvodové zprávy začít platit co nejdříve. Předchozí ministři požadovali, aby nabyly účinnosti nejpozději k 1. lednu letošního roku. Změny mají také napravit některé nesprávně převedené formulace evropských předpisů.
U slevy budou obchodníci muset nově uvádět, za jakou nejnižší cenu před prvním uplatněním akce produkt nabízeli v období ne kratším než 30 dnů.
V případě recenzí budou prodejci povinni zajistit pro spotřebitele jasnou informaci, že hodnocení udělili skutečně lidé, kteří si výrobek zakoupili nebo ho užili. Za nekalou obchodní praktiku bude považováno jednání, kdy poskytovatel on-line tržiště umístí na přední pozice seznamu výsledků vyhledávání produkt, který tam umístil za úplatu a zákazníka na placenou reklamu neupozorní.
MPO dále nad rámec unijních požadavků navrhuje změny pro uzavírání smluv ústně po telefonu. Prodávající ji bude muset zaslat v textové podobě, platná bude až ve chvíli, kdy ji spotřebitel podepíše nebo odešle svůj souhlas s ní v elektronické podobě.
MPO do roku 2030 hodlá provést analýzu předpisů na ochranu spotřebitele s ohledem na současnu dobu, vyhodnocení účinnosti dozoru nad trhem či účinnost fungování mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, řekla dříve vedoucí oddělení spotřebitelské legislativy resortu Věra Knoblochová.
Jitka Zelenková brzy oslaví již 76. narozeniny. O to větší šok jí způsobil fakt, že někteří lidé uvěřili nepravdivé zprávě o její svatbě a snad i o těhotenství. Oblíbená zpěvačka s nezaměnitelným účesem se rozhodla reagovat.
Jedna ze šoubyznysových kauz minulého týdne se týkala Lea Beránka, který v bohnické léčebně napadl jiného muže. Potvrdili to i policisté, dokonce kontroverzního muže obvinili. Není divu, že na nejnovější událost reagovala i organizace, která chtěla nechat Beránka zápasit v kleci.
Dara Rolins a Pavel Nedvěd mají důvod se těšit na léto. V Itálii, kde bývalý fotbalista strávil značnou část veleúspěšné sportovní kariéry, ho budou moci trávit ve vlastním. Zpěvačka to potvrdila, když prozradila, kdy bude hotové jejich italské sídlo.
Charlotte Gottová se rozhodla jít ve stopách slavného otce, na konci dubna odstartuje sólovou kariéru. Při té příležitosti si pozměnila příjmení, což se částečně setkalo s nelibostí. Jde přitom o logický krok.
Teprve sice začala poslední dubnová dekáda, ale meteorologové už mají tušení, jak bude do poloviny května. Úplně skvělé zprávy pro nás nemají, protože teploty nebudou šplhat moc vysoko. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jeden z nejlepších českých herců Ondřej Vetchý se po státním vyznamenání dočká dalšího významného ocenění. Za uplynulý rok získá Cenu Arnošta Lustiga, informovala Česká televize. Cena se uděluje za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.
StarDance by klidně mohla zítra začít. Česká televize v úterý představila složení tanečních párů, které se až na podzim představí v přímých přenosech na parketu. Čtrnáctá řada StarDance proběhne od října do prosince.
Bývalý prezident Miloš Zeman v uplynulých dnech vyrazil do společnosti, aby popřál ke kulatinám jedné ze známých českých hereček. Šlo o Jaroslavu Obermaierovou. Zemana mohlo mrzet snad jen to, že nakonec nedorazila Jiřina Bohdalová.
Loterie Sportka společnosti Allwyn (dříve Sazka) opět plní velké sny. Pro sázejícího ze Středočeského kraje se rok 2026 zapíše jako životní milník – v nedělním slosování totiž ve druhém sloupci uhodl všech šest čísel druhého tahu a vyhrál Jackpot ve výši 2 247 780 korun. Díky shodě koncového čísla doplňkové hry Šance s vylosovaným číslem však získal ještě bonusovou část a celkový Superjackpot v hodnotě 187 454 975 korun.
Velkým dnem je dnešek pro Spojené království. Britové si totiž připomínají královnu Alžbětu, protože na úterý připadají její nedožité sté narozeniny. Její syn a současný král Karel III. v projevu při této příležitosti připomněl, jaká jeho matka byla.
Z několika důvodů byly poslední měsíce pro Karlose Vémolu náročným a turbulentním obdobím. Jeden z našich nejznámějších zápasníků se potýkal i se zdravotními problémy. Nyní to ale vypadá, že se jich definitivně zbaví.
Je to černé na bílém. Charlotte Gottová dala o víkendu konečně za pravdu spekulacím, které se objevovaly delší čas, a oznámila začátek kariéry sólové zpěvačky. Povede se jí dosáhnout stejných úspěchů, k jakým se dopracoval její otec Karel Gott?