Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude třeba proti šíření koronaviru nasadit nové očkovací látky. Ty dosavadní sice zachránily miliony životů, ale rozhodujícím způsobem neomezily šíření viru. Organizace dnes proto vědce vyzvala k vyvinutí nových vakcín, které by omezily roznášení infekce. Jinak bude přetrvávat riziko vzniku virových variant, vůči nimž budou vakcíny méně účinné, upozornila WHO.
Nutné je, aby byly k dispozici i očkovací látky, jejichž aplikace bude jednodušší než dosud, například v podobě nosního spreje. WHO aktualizovala i své očkovací cíle. Dvakrát očkovaný tak má být veškerý zdravotnický personál na světě a všichni lidé starší 60 let a zvlášť silně ohrožené osoby s jinými chorobami. Dosavadního cíle naočkovat do poloviny tohoto roku 70 procent všech lidí ve všech zemích přitom nebylo dosaženo. Do konce června to dokázalo jen 58 zemí.
Podle studie londýnské Královské univerzity (Imperial College), kterou v červnu zveřejnil odborný časopis The Lancet, zachránilo očkování proti covidu-19 téměř 20 milionů lidských životů. V chudších zemích však je naočkováno teprve 28 procent starších lidí a 37 procent zdravotního personálu.
"I když bude naočkováno 70 procent obyvatel, lidé budou nadále umírat, zdravotní systémy budou pod tlakem a zotavení světového hospodářství bude nadále ohroženo, pokud nebude naočkováno mnoho pracovníků ve zdravotnictví, starší lidé a nemocní," řekl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Francouzské zdravotní úřady dnes mezitím uvedly, že sedmá vlna covidové epidemie ve velkých městech v zemi opadá, ale počet hospitalizovaných zůstává na vysoké úrovni a počet zemřelých nadále roste. V týdnu od 11. do 17. července přibývalo zhruba 90.000 nakažených denně a v nemocnicích zemřelo dohromady 590 nakažených pacientů.
Například v Británii byl počet nakažených podle tamních úřadů v týdnu, který končil 13. červencem, nadále vysoký. V Anglii se nakazilo zhruba šest procent obyvatel, ve Skotsku to bylo dokonce 6,7 procenta.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.