Od smrti Petra Kellnera uplynul rok. Jakým vývojem prošla PPF?

Skupina PPF rok po smrti svého zakladatele Petra Kellnera podle některých expertů pomalu opouští východní trhy, soustředit se chce na Evropu a Spojené státy. Dědické řízení stále běží, správcem pozůstalosti je vdova Renáta Kellnerová. Oficiální akce k výročí se konat nebudou, zaměstnanci si jej podle vyjádření zdrojů z PPF připomenou v práci, zjistila ČTK.

PPF

Investiční skupinu PPF vede nyní čtyřčlenný Řídicí výbor, který vznikl loni v dubnu. Členy jsou oba minoritní podílníci skupiny Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, finanční ředitelka Kateřina Jirásková a právník Tomáš Brzobohatý. Jednání se pravidelně účastní i Kellnerová.

Dlouholetý Kellnerův blízký spolupracovník Brzobohatý ale vedení PPF koncem března opustí. Do nejužšího vedení nastoupil, aby skupinu pomohl 'stabilizovat', což v praxi znamenalo hlavně dotáhnout obchod s Monetou, jejíž cílem je vytvořit velkou domácí banku kontrolovanou českým kapitálem. "Obchod byl hlavní událostí tohoto období," shodli se analytici. Akcionáři Monety loni v prosinci souhlasili se spojením s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky).

Kellner směroval svoji skupinu také na rizikovější a méně rozvinuté trhy světa, ale teď (skupina) patrně hledá bezpečnější vody, uvedl server Deutsche Welle (DW). PPF má nyní aktiva za 40 miliard eur (zhruba 975 miliard Kč), základ tvoří středoevropské bankovnictví, telekomunikace a média. V předchozích zhruba deseti letech byla hlavní hnací silou zisku dceřiná společnost Home Credit, a to mimo jiné díky spotřebitelským úvěrům poskytovaným v Číně a Rusku. Téměř rok po Kellnerově smrti se zdá, že se PPF z některých rizikových trhů stahuje a soustředí se na Evropu a USA, míní experti.

Podle některých informací se PPF chystá prodat ruskou divizi Home Credit místní společnosti Sistema. PPF odmítla tyto spekulace vyvrátit, nebo potvrdit. Agentura Bloomberg uvedla, že firma zvažuje i prodej Home Creditu v Indii, Vietnamu, Indonésii a na Filipínách, a otázka visí i nad aktivitami v Číně.

"PPF vždy byla a stále je oportunistická, ale je zde nyní hlubší koncentrace na zavedené trhy," řekl ČTK mluvčí PPF Leoš Rousek. "Posilujeme v Evropě a v USA v bankovnictví, telekomunikacích, biotechnologii, průmyslu a realitách," dodal.

"Na některých asijských trzích, kde Home Credit působí, roste konkurence. Home Credit čelí nyní i geopolitickým problémům v Rusku. Uprostřed zvýšeného napětí jsou dobré politické konexe stále důležitější, pokud chce někdo pracovat na trzích, jako je Rusko a Čína," upozornil nedávno hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

"Za posledních 12 měsíců prošla PPF celkem turbulentním vývojem, který jejich velmi cyklické, a politicky provázané podniky závažně a zásadně poškodil," řekl ČTK analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Předpokládá, že stratégové skupiny museli velmi dobře vědět, jak Rusko a ruská politika funguje, takže je současná situace zřejmě mrzí, ale nemůže překvapit. Podnikání v telekomunikací a čistém bankovnictví naopak podle něj prošlo pozitivním vývojem. "Tyto dva obory se zřejmě stanou, ne-li staly, zlatými vejci v portfoliu PPF," uvedl Dohnal.

"Během posledního roku PPF naplňovala plány Petra Kellnera posílit svůj byznys v různých oborech od bankovnictví přes telekomunikace, biotechnologie a reality na zavedených trzích v Evropě a USA. Odkaz zakladatele PPF se také dál promítá do dobročinných aktivit, včetně současné pomoci rodinám uprchlíků před válkou na Ukrajině," řekl ČTK Rousek.

PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Celosvětově v pololetí roku 2021 zaměstnávala 80.000 lidí. PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku. Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. byl až do své smrti nejbohatší Čech Petr Kellner, který podle výroční zprávy společnosti ovládal 98,93 procenta PPF.

Témata: Petr Kellner | ppf group

Související:

Nejnovější