Od začátku října se zvýšil počet podvodných nákupních webů

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 23. listopadu 2021 13:07
Sdílej:

Od začátku října se zvýšil počet podvodných nákupních webů lákajících na slevy a výprodeje o 178 procent. Hackeři lákají například na falešné stránky kabelek Michael Kors, brýlí Ray-Ban nebo falešný web Amazon a snaží se získat osobní údaje uživatelů nebo čísla platebních karet. V souvislosti s blížící se slevovou akcí Black Friday se také ztrojnásobilo množství phishingových útoků napodobujících stránky s elektronickými platbami. Vyplývá to z údajů bezpečnostních firem Check Point a Kaspersky.

V České republice před podvodnými stránkami dlouhodobě varuje Česká obchodní inspekce, která jejich výčet zveřejňuje na svém webu. Momentálně je na něm uvedeno přes tisíc adres, včetně webů slevyadidas.cz, martenssleva.cz, hugobosssleva.cz, oblecsito.cz, edensport.cz nebo eccoobchod.cz.

Z hlediska celkového počtu pokusů o phishing s použitím názvu obchodní platformy zůstala podle analýzy Kaspersky nejčastější návnadou společnost Amazon. Po většinu letošního roku pak byla druhou nejoblíbenější platformou eBay, následovaná obchody Alibaba a Mercado Libre.

Uživatelé jsou na stránky lákáni různými e-maily nebo zprávami o slevách na sociálních sítích. V případě Amazonu uživatele láká e-mail s "naléhavým" upozorněním o chybě při obnovení účtu. "Podvodníci působí léta osvědčenými metodami při využití moderních komunikačních prostředků. Zprávy o výhodných nabídkách putují přes komunikační platformy jako WhatsApp nebo Messenger, tipy na stránky se slevovými kupony se šíří na sociálních sítích. Podvodníci se pod záminkou získání výhod snaží své oběti přimět k vyplnění identifikačních údajů nebo přímo k platbě,“ uvedl Michal Merta ze společnosti Accenture.

Letos se podle expertky Kaspersky Taťány Ščerbakové hackeři zaměřili i na systémy elektronických plateb. "Tentokrát jsme zjistili mimořádný růst počtu útoků napodobujících nejoblíbenější platební systémy. Podvodníci samozřejmě vnímají každou novou platební aplikaci jako další příležitost k oklamání uživatelů,“ dodala. Letos se v různých zemích zaváděly nové, snadno použitelné platební systémy. Lidé si tyto systémy rychle oblíbili, a proto je podvodníci začali aktivně využívat jako lákadlo k šíření škodlivé činnosti.

Pokud se uživateli něco zdá až příliš dobré, pak to podle Pavla Krejčího z Check Pointu s největší pravděpodobností bude podvod. "Dávejte si pozor na různé napodobeniny známých stránek, na drobné změny v odkazech, nakupujte vždy jen ze spolehlivých zdrojů a nenechte se rozhodit nečekanými zprávami o změně hesla nebo jinými urgentními požadavky, které souvisí s vašimi účty. Na odkazy nikdy neklikejte a vždy navštivte stránky a váš účet napřímo,“ podotkl.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Iveta Bartošová

Leona Machálková promluvila o vzpomínkách na Ivetu Bartošovou!

Na jubilejním koncertě uspořádaném k nedožitým šedesátým narozeninám Ivety Bartošové se mezi hosty objevila také zpěvačka Leona Machálková. Ta při této příležitosti sdílela své vzpomínky na společně strávené chvíle i na to, jak na svou kolegyni nahlíží s odstupem let. Podle Machálkové je velmi pozitivní, že skladby Bartošové z rádií nevymizely a stále oslovují široké spektrum posluchačů.

Domácí
Filip Turek

Policie vede trestní řízení v případu Turkovy nehody

Poslanec a vládní zmocněnec Filip Turek (Motoristé) je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli červencové dopravní nehodě v Praze. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlovou nepřesvědčili. Knihovna Václava Havla ale úplně nekončí

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Meteorologové znovu varují před silnými bouřkami

Nebezpečné jevy očekávají meteorologové i dnes a zítra. V nové výstraze varují před silnými bouřkami ve středu a ve čtvrtek ráno a odpoledne. Beze změny zůstávají výstrahy před vysokými teplotami a rizikem vzniku a šíření požárů.