Od začátku roku zahájilo i ukončilo živnost nejvíce lidí za šest let

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 31. října 2022 10:35
Sdílej:

Od začátku roku do konce září zahájilo v ČR svou živnost 58.991 lidí, nejvíce za šest let. Zároveň svou živnost ukončilo 39.136 podnikatelů, což je také nejvíce za toto období. Čistý přírůstek podnikatelů tak činí 19.855, což je po loňském roce nejvíce od roku 2017. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Při pohledu na vývoj počtu živnostníků můžeme pozorovat velkou fluktuaci. Sektor živnostníků vykazuje velký počet nových podnikatelů a zároveň i značný počet těch zaniklých. Počet podnikatelů, kteří letos vstoupili na trh, je nejvyšší od roku 2017 a téměř totéž platí i pro počet těch, kteří trh opustili," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Dynamika růstu nových živnostníků se podle ní pozvolně snižuje. "Od začátku roku připadá na deset zaniklých živnostníků 15 nových. To je o jednu osobu méně než v letech 2021 a 2020,“ dodala. Celkově pak letos podle CRIF přibylo v Česku 19.855 živnostníků, o pět méně než za stejné období v loňském roce, který byl nejsilnější od roku 2017.

V září svou podnikatelskou činnost zahájilo 7193 živnostníků, což je nejvyšší počet ve srovnání se stejným měsícem od roku 2010. Na druhou stranu podnikání ukončilo 3824 živnostníků, tedy také nejvíce za posledních 12 let. Celkově v září přibylo 3369 živnostníků, a to je vyšší přírůstek než v srpnu.

Krajem s nejvyšším růstem počtu podnikatelů je podle CRIF stále Praha, kde připadá dvacet nových živnostníků na deset zaniklých. Je to zároveň regionem s nejvyšším (22 procent) meziročním růstem nových živnostníků. Celkem 17 nových živnostníků na deset zaniklých připadá ve Středočeském kraji, na Zlínsku a na Pardubicku. Počet živnostníků klesl na Liberecku, kde připadá šest nových živnostníků na deset zaniklých. V tomto kraji se meziročně zvýšil počet zaniklých živnostníků o 72 procent.

Nejrychleji přibývají živnostníci v informačních a komunikačních činnostech, kde od začátku roku připadá 33 nových živnostníků na deset zaniklých. Celkem 24 nových živnostníků na deset ukončených připadá také v dopravě a skladování a administrativních činnostech.

Živnostníků již delší dobu ubývá v obchodě, kde připadají pouze čtyři noví živnostníci na deset zaniklých. Meziročně se tam zvýšil počet živnostníků, kteří svou činnost ukončili, o téměř 40 procent na letošních 11.430. Dále pak v zásobování vodou, elektřinou, plynem a teplem (osm nových na deset zaniklých) a v odvětví nakládání s nemovitostmi, kde připadá devět nových živnostníků na deset zaniklých.

Celkově pak letos během prvních devíti měsíců roku v porovnání s loňskem stoupl počet nových živnostníků nejvíce ve stavebnictví (o 29 procent na 8662) a v oboru vzdělávání a zdravotní a sociální péče (o 25 procent na 1776 nových živnostníků), dodala společnost CRIF.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Catherine O'Hara

Hollywood oplakává smrt slavné herečky Catherine O'Hara

Filmový svět truchlí nad odchodem herecké legendy Catherine O’Hara, která zemřela ve věku 71 let. Představitelka nezapomenutelné matky z rodinné komedie Sám doma skonala ve svém domě v Los Angeles.  

Světové celebrity
Catherine O'Hara

Zemřela herečka Catherine O'Hara, hvězda filmu Sám doma

Svět zábavního průmyslu zasáhla smutná zpráva o úmrtí kanadsko-americké herečky Catherine O’Hara, která zemřela ve věku 71 let. Její manažer potvrdil, že držitelka dvou cen Emmy vydechla naposledy v pátek ve svém domě v Los Angeles. Podle vyjádření její zastupitelské agentury podlehla krátké nemoci.

Světové celebrity
Princ Andrew

USA uvolnily miliony Epsteinových spisů, figuruje v nich i Andrew

Americké úřady uvolnily k nahlédnutí obrovské množství materiálů souvisejících s kauzou Jeffreyho Epsteina. Tento krok, který zahrnuje miliony stran textu a tisíce multimediálních souborů, přichází s mírným zpožděním oproti původnímu plánu schválenému Donaldem Trumpem. Mezi dokumenty jsou podrobné zprávy o Epsteinově věznění i vyšetřovací spisy k jeho spolupracovnici Ghislaine Maxwellové.

Světové celebrity
Kanye West

S tímhle nepočítal. Kanye West je kvůli své omluvě terčem kritiky

Americký rapper Kanye West odmítá tvrzení, že jeho nedávná veřejná omluva za antisemitské výroky je pouze kalkulem a snahou o oživení kariéry před vydáním nového alba s názvem Bully. V rozhovoru pro časopis Vanity Fair hudebník uvedl, že se při pohledu na své minulé chování zhrozil a uvědomil si, že „takhle se nechová člověk, kterým skutečně je“. Podle jeho slov byla omluva motivována tíhou svědomí a duchovním neklidem, nikoliv komerčními zájmy.