Od začátku války na Ukrajině bylo hlášeno téměř 10.000 zabitých civilistů, uvedl podle agentury Interfax v úterý Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).
Ve zprávě OHCHR se píše, že od ruské invaze z února 2022 bylo potvrzeno 9444 civilních obětí na životech včetně 500 dětí. Počet zraněných dosáhl 16.940. Skutečná čísla jsou však pravděpodobně vyšší.
OHCHR upozornil, že bilance není úplná, protože z mnoha oblastí chybí údaje. Týká se to zejména měst jako Mariupol, Lysyčansk nebo Severodoneck, které po dlouhých bojích obsadily ruské jednotky. V Kyjevě se obávají, že počet mrtvých je v porovnání s úředními záznamy o tisíce nebo desetitisíce vyšší.
Potvrzené údaje OSN ukazují, že 7339 civilistů zemřelo v oblastech Ukrajiny ostřelovaných Ruskem a bráněných ukrajinskou armádou. V oblastech okupovaných ruskými silami zahynulo 2105 lidí.
Výrazně vyšší počet obětí na obou stranách fronty registrují v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny než v hlavním městě Kyjev a ve střední nebo západní části země.
Ruské také nedávno přiznalo, že od začátku invaze na Ukrajinu "přijalo" asi 4,8 milionu obyvatel Ukrajiny, z nichž více než 700 tisíc jsou děti, uvádí zpráva ruské komisařky pro práva dětí Marie Lvové-Belové.
Podle Rádia Svobodná Evropa přišla údajně většina ukrajinských dětí do Ruska se svými rodiči nebo jinými příbuznými. Šéf ruského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy Grigorij Karasin prostřednictvím telegramu už na začátku července přiznal, že ruské úřady evidují až sedm set tisíc dětí, které uprchly z konfliktních zón na Ukrajině.
"V posledních letech našlo v Rusku útočiště sedm set tisíc dětí, které uprchly před bombardováním a ostřelováním v konfliktních zónách na Ukrajině, včetně těch, které opustily dětské domovy se svými rodiči nebo s učiteli," uvedl.
Poslední odhady z poloviny června hovořily o 200-300 tisících deportovaných ukrajinských dětech. Karasin tehdy přiznal více než dvojnásobný počet, a ten nyní potvrdila i ruská komisařka, na níž Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal 17. března zatykač, stejně jako na ruského prezidenta Vladimira Putina. Oba jsou obviněni z odpovědnosti za nezákonné deportace dětí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska.
Podle komisařky na území Ruska "dorazilo" také asi 1500 žáků z ústavů pro sirotky nebo děti ponechané bez péče. Stovky z nich byly umístěny do pěstounské péče v ruských rodinách. Zpráva také uvádí, že v listopadu 2022 se v bezprostřední blízkosti frontové linie nacházel dětský domov v Oleshki v Chersonské oblasti, odkud bylo "dočasně" převezeno 52 žáků s těžkými patologickými problémy "na bezpečné území", na anektovaný Krym.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.