Od začátku války na Ukrajině bylo hlášeno téměř 10.000 zabitých civilistů, uvedl podle agentury Interfax v úterý Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).
Ve zprávě OHCHR se píše, že od ruské invaze z února 2022 bylo potvrzeno 9444 civilních obětí na životech včetně 500 dětí. Počet zraněných dosáhl 16.940. Skutečná čísla jsou však pravděpodobně vyšší.
OHCHR upozornil, že bilance není úplná, protože z mnoha oblastí chybí údaje. Týká se to zejména měst jako Mariupol, Lysyčansk nebo Severodoneck, které po dlouhých bojích obsadily ruské jednotky. V Kyjevě se obávají, že počet mrtvých je v porovnání s úředními záznamy o tisíce nebo desetitisíce vyšší.
Potvrzené údaje OSN ukazují, že 7339 civilistů zemřelo v oblastech Ukrajiny ostřelovaných Ruskem a bráněných ukrajinskou armádou. V oblastech okupovaných ruskými silami zahynulo 2105 lidí.
Výrazně vyšší počet obětí na obou stranách fronty registrují v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny než v hlavním městě Kyjev a ve střední nebo západní části země.
Ruské také nedávno přiznalo, že od začátku invaze na Ukrajinu "přijalo" asi 4,8 milionu obyvatel Ukrajiny, z nichž více než 700 tisíc jsou děti, uvádí zpráva ruské komisařky pro práva dětí Marie Lvové-Belové.
Podle Rádia Svobodná Evropa přišla údajně většina ukrajinských dětí do Ruska se svými rodiči nebo jinými příbuznými. Šéf ruského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy Grigorij Karasin prostřednictvím telegramu už na začátku července přiznal, že ruské úřady evidují až sedm set tisíc dětí, které uprchly z konfliktních zón na Ukrajině.
"V posledních letech našlo v Rusku útočiště sedm set tisíc dětí, které uprchly před bombardováním a ostřelováním v konfliktních zónách na Ukrajině, včetně těch, které opustily dětské domovy se svými rodiči nebo s učiteli," uvedl.
Poslední odhady z poloviny června hovořily o 200-300 tisících deportovaných ukrajinských dětech. Karasin tehdy přiznal více než dvojnásobný počet, a ten nyní potvrdila i ruská komisařka, na níž Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal 17. března zatykač, stejně jako na ruského prezidenta Vladimira Putina. Oba jsou obviněni z odpovědnosti za nezákonné deportace dětí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska.
Podle komisařky na území Ruska "dorazilo" také asi 1500 žáků z ústavů pro sirotky nebo děti ponechané bez péče. Stovky z nich byly umístěny do pěstounské péče v ruských rodinách. Zpráva také uvádí, že v listopadu 2022 se v bezprostřední blízkosti frontové linie nacházel dětský domov v Oleshki v Chersonské oblasti, odkud bylo "dočasně" převezeno 52 žáků s těžkými patologickými problémy "na bezpečné území", na anektovaný Krym.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.