Odborníci doporučují očkování proti chřipce hlavně starším lidem, nemocným a těhotným

Odborníci doporučují očkování proti chřipce hlavně lidem nad 50 let a chronicky nemocným, vhodné je i pro těhotné. Nejvhodnější je doba od října do prosince, uvedl na webu Státní zdravotní ústav (SZÚ). Vakcíny proti chřipce se každoročně upravují, proti loňské se mění dva ze čtyř kmenů, A/H3N2 a B/Victoria. Podávají je zejména praktičtí lékaři, vakcinační centra a zdravotní ústavy.

Očkování, ilustrační fotografie

"Očkování je určeno pro osoby, u kterých je žádoucí snížit pravděpodobnost chřipkové infekce s možnými přidruženými komplikacemi," uvedl SZÚ. "Vakcína proti chřipce samozřejmě nechrání proti onemocnění covid-19, ale přispěje k odlehčení náporu nemocných v době, kdy mohou přijít další vlny epidemie covid-19," doplnil.

Očkování je dlouhodobě doporučované seniorům. Cílem Světové zdravotnické energie (WHO) je každoroční proočkování zhruba 75 procent této populace. V Česku se jich nechává očkovat asi pětina, vakcíny mají hrazené pojišťovnou. Z celkové populace se očkuje zhruba sedm procent. Od loňského roku Česká vakcinologická společnost doporučuje očkování lidem nad 50 let, kteří často mají i některé z nemocí, jež se mohou chřipkou zhoršit či jim hrozí u chřipky horší průběh.

Mezi ně podle doporučení patří chronické nemoci dýchacího systému, srdce či cév, také onemocnění ledvin či jater. Ve větším riziku jsou i lidé s metabolickými onemocněními včetně diabetu. Jen diabetiků je v ČR podle odhadů více než milion. Také většina těchto nemocných má vakcíny po rozhodnutí lékaře hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Vakcinace je doporučená i těhotným, očkovat by se měli podle odborníků také lidé, kteří mohou některé z rizikových skupin nakazit, tedy zdravotníci a sociální pracovníci pečující o seniory, osoby žijící s nimi v domácnosti nebo o ně pečující. Doporučují je také lidem, kteří se v zaměstnání potkávají s velkým množstvím lidí jako jsou zaměstnanci pošt, obchodů, škol nebo pracující v dopravě.

Očkovat se mohou i děti od šesti měsíců věku. Dostat dvě dávky vakcíny mohou ty, které teprve začnou chodit do školky či školy a předpokládá se, že se se chřipkou zatím nesetkaly. Pro děti je od loňska dostupná také vakcíny ve formě nosního spreje.

"Vakcinace se naopak nedoporučuje osobám přecitlivělým na složky vakcíny, ani osobám, které v minulosti měly alergickou reakci na očkování proti chřipce," doplnil SZÚ. Očkovat se nemohou lidé, kteří mají aktuálně příznaky horečnatého onemocnění. Mezi nežádoucí účinky vakcíny patří otok, bolest či zčervenání v místě vpichu, objevit se může také únava, bolest hlavy, svalů či kloubů, pocení nebo trávicí problémy.

Podle odborníků by vyšší proočkovanost proti chřipce kolem třetiny populace mohla české ekonomice ušetřit až miliardy korun, zejména na ztrátě produktivity nemocných zaměstnanců. Zdravotní pojišťovny hradí očkování lidem nad 65 let, mladším přispívají řádově stovky korun. Největší zdravotní pojišťovna VZP uvedla, že z jejích 5,9 milionu klientů se nechalo loni očkovat necelých 386.000 s nárokem na vakcínu zdarma a o proplacení očkování si požádalo dalších asi 20.500. Lidem na vakcíny přispívají také někteří zaměstnavatelé.

Témata: chřipka | očkování

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Ostravu dál povede Macura, jeho ANO se dohodlo se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko na 27 hraničních přechodech

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Související:

Nejnovější