Odborníci nedoporučují uznávat protilátky jako důkaz bezinfekčnosti

Odborníci nedoporučují uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti. Člověk, který má protilátky, podle nich může onemocnět. Naopak negativní test na protilátky neznamená, že se člověk nedokáže před infekcí covidem chránit. Novinářům to dnes řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, která je zároveň předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Ilustrační foto

Nejvyšší správní soud koncem června rozhodl, že ministerstvo zdravotnictví diskriminovalo lidi s laboratorně potvrzenými protilátkami proti nemoci covid-19.

Podle Vašákové není imunita jednoznačně zobrazitelná pouze protilátkami. I když člověk má pozitivní protilátky, může podle ní onemocnět a jsou i známy případy, kdy se to stalo. Naopak negativní výsledek testování na protilátky neznamená, že se organismus nedokáže chránit. Imunitní systém je podle Vašákové chytrý a u mladého jedince protilátky "uklidí". Aktivuje je až tehdy, když je virus nablízku. Proto závěrem je, že přítomnost protilátek nelze využít jako prokázání bezinfekčnosti.

Vašáková také řekla, že na tomto stanovisku se shodli členové klinické skupiny, která je pracovní a poradní skupinou ministerstva. Ministerstvo podle ní názor skupiny akceptuje a nebude vydávat žádné opatření, které by přítomnost protilátek zohledňovalo.

Jako doklad o bezinfekčnosti, který je potřeba například k návštěvě kulturních akcí a cestování, nyní platí dokončené očkování, potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo negativní test na covid. V Rakousku uznávají i protilátky, podle odborníků k tomu ale jiné země nepřistoupily.

Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Chlíbka také nejsou protilátky důvodem, proč by se člověk neměl nechat očkovat. Po očkování podle něj klesají hodnoty protilátek pomaleji než po prodělání nemoci. Chlíbek také dnes řekl, že zatím nejsou k dispozici data o tom, zda bude potřeba některým skupinám populace podat třetí posilující dávku očkování, případně kterým.

Zatím není jasné ani to, zda se na devět měsíců prodlouží doba po prodělání covidu-19, po kterou je člověk považován za bezinfekčního. Podle Vašákové je možné, že se tak stane, ale některé odborné práce ukazují, že u části lidí po pátém měsíci imunita výrazně slábne.

Test na protilátky je podle Vašákové v současnosti důležitý jen ve dvou případech. První je, pokud má člověk příznaky covidu, ale test na covid má negativní. Protilátky se vyšetřují také u dárců krevní plazmy, která se experimentálně používá k léčbě covidu.

Stanovisko k detekci protilátek proti covidu-19 dnes zveřejnila také Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Plošné zjišťování hladiny protilátek se podle skupiny jeví jako neefektivní a zbytečné. "Cena standardizovaných testů neutralizačních protilátek výrazně převyšuje cenu vakcín," uvedl MeSES v tiskové zprávě. S ohledem na náklady a přínosy má podle MeSES zjišťování protilátek potenciálně význam u pacientů s potlačenou imunitou, u kterých by bylo možné uvažovat o podání dodatečné dávky vakcíny.

Skupina také upozorňuje na to, že metodika měření neutralizačních protilátek není ve většině laboratoří standardizována, takže absolutní hodnoty nejsou vzájemně porovnatelné. "Tato měření sloužila zatím spíš pro výzkumné účely," vysvětlil důvody vedoucí skupiny Petr Smejkal. Řešením by bylo sjednocení metodiky podle standardu Světové zdravotnické organizace (WHO) a následným stanovením hranice, jaké množství protilátek je s vysokou pravděpodobností dostatečnou ochranou proti onemocnění.

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější