Odbory: Bez zavedení stálých kontrol na hranici s Českem se proud migrantů nezastaví

Bez zavedení stálých německých kontrol na hranici s Českou republikou prakticky nebude možné zastavit proud migrantů, kteří nyní právě touto cestou míří do Německa. Dnes to ČTK řekl šéf německých policejních odborů (DPolG) Heiko Teggatz. Uvedl, že nejlepším řešením by byla spolupráce s Prahou, která by obdobné hraniční kontroly zavedla se Slovenskem.

Kontroly na českých hranicích

Teggatz v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Bild řekl, že drastický nárůst případů vstupu migrantů do Německa bez potřebných dokladů je nejvyšší od roku 2015. Tehdy Evropa čelila bezprecedentnímu přívalu běženců a migrantů, především ze Sýrie a Iráku, ale také ze severu Afriky či Afghánistánu.

Policejní odbory uvádějí, že letos v červnu spolková policie zaznamenala 2000 takových případů nedovoleného překročení hranic z Česka do Německa a že to byl v meziročním srovnání nárůst o 140 procent. DPolG v tiskovém prohlášení poznamenaly, že v srpnu už to bylo 3000 případů, a to jen na sasko-české hranici.

Teggatz dnes ČTK řekl, že převáděči si vytvořili nové pašerácké trasy z Balkánu, které nyní vedou do Německa přes Slovensko a Česko. "To souvisí s tím, že Rakousko zpřísnilo hraniční kontroly s Maďarskem, protože dosud vedl migrační proud přes Rakousko a Maďarsko," řekl. Přesun trasy na Slovensko a Česko je podle něj očividný.

Ministryně vnitra Nancy Faeserová by podle Teggatze měla okamžitě nařídit stacionární hraniční kontroly s Českem, jaké dlouhodobě kvůli migrační krizi Německo provádí na pomezí s Rakouskem. "S pevnými kontrolami na německo-českých hranicích a v nejvýhodnějším případě i zavedení kontrol na česko-slovenských hranicích Českou republikou by se tento proud do Evropy mohl zastavit tak, jak to děláme již roky na rakouské hranici," řekl šéf německých policejních odborů. Doplnil, že právě proto po Faeserové stálé kontroly žádá.

Na dotaz, zda by Česko mohlo podniknout nějaká opatření, aby se kontrolám na německo-české hranici předešlo, Teggatz odpověděl, že by to podle jeho názoru by bylo obtížné. "Těžko," řekl. "Šlo by to těžko, protože sám znám průběh hranice mezi Českem a Slovenskem, která vede přes lesy," vysvětlil. Uvedl, že ani zesílené nasazení české policie na pomezí se Slovenskem by zřejmě migrační proud do Německa nezastavilo.

Řešení proto vidí ve spolupráci Berlína s Prahou, které by znamenalo nejen kontroly na německo-české, ale i na česko-slovenské hranici. Spolupráci spolkové a české policie nicméně označil za dlouhodobě zcela vynikající. "Mohu hovořit z vlastní zkušenosti, pět let jsem na počátku devadesátých let sloužil na německo-české hranici," upozornil.

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 21:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější