Odbory chtějí navýšení tarifů pro zdravotníky od ledna o 15 procent

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli dnes zástupci odborů na tiskové konferenci.

Ilustrační fotografie.

Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdravotníci jsou podle odborů po více než dvou a půl letech epidemie přetížení, frustrovaní a vyhořelí. "Připomínáme, že jako opozice jste k odměňování zdravotníků přistupovali naprosto jinak než nyní, přestože se situace zásadním způsobem nezměnila," píšou v dopise vládě.

Zdravotní pojišťovny mají podle odborů na účtech na konci měsíce 60 miliard korun. Systém podle Žitníkové nakonec každý rok vybere více peněz, než se pro ten rok odhaduje. Svaz zdravotních pojišťoven (SZP) na konci srpna uvedl, že růst úhrad za péči by neměl být meziročně vyšší než pět procent, aby byl systém veřejného zdravotního pojištění stabilní.

"Zdravotní pojišťovny letošní rok zvládnou i se sníženými platbami za státní pojištěnce díky rezervám na fondech. Pro rok 2023 bude ale potřeba disciplína a odolání tlakům na zvyšování úhrad nad dohodnuté limity v rozmezí čtyři až pět procent. Na ty už prostředky nejsou. Nemocnice proto budou muset v příštím roce také využít své zisky z minulých let," uvedl svaz, jehož šest pojišťoven pokrývá zhruba 40 procent obyvatel.

Vláda v pondělí informovala, že základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Odboráři s tím nesouhlasí. Žádají aspoň část prostředků do tarifů.

Zdravotnictví a sociální péče je třetím nejpočetnějším odvětvím platové sféry, zaměstnává více než pětinu všech zaměstnanců. Podle informačního systému o průměrném výdělku (IPVS) ve druhém pololetí letošního roku průměrné mzdy ve zdravotnictví a sociální péči poklesla o 17,7 procenta. "Snížení prémií a odměn v tomto odvětví způsobilo i pokles mediánu a průměru celkového hrubého měsíčního platu," uvedl IPSV v komentáři. Podíl prémií a odměn byl letos ve druhém čtvrtletí 5,5 procenta, meziročně se snížil o 21,4 procentního bodu

"Oproti tomu hodinový výdělek v platové sféře meziročně vzrostl, což je způsobeno rozložením prémií a odměn nepravidelně zúčtovaných do delšího časového období," doplnil IPVS. Průměrná mzda byla v prvním pololetí letošního roku 41.990 korun, medián 34.562 korun.

Medián mezd lékařů specialistů byl v prvním pololetí asi 72.500 korun, praktičtí lékaři pobírali 39.200 korun a všeobecné zdravotní sestry 51.300 korun. Medián platů ve státních zařízeních, kterými jsou zejména fakultní nemocnice, mají lékaři specialisté 105.000, praktičtí lékaři 80.000 a všeobecné zdravotní sestry 61.600 korun.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější