Odbory žádají pro letošek mimořádné zvýšení platů a minimální mzdy kvůli rychlému zdražování. O přidání chtějí s vládou začít jednat co nejdříve. Na tiskové konferenci po jednání tripartity to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) kabinet možná opatření ke zmírnění dopadů inflace zváží, k plošným krokům ale přistupovat nechce.
Minimální mzda se zvýšila od ledna o 1000 korun na 16.200 korun. S ní rostly i zaručené mzdy, které se podle odbornosti, složitosti a odpovědnosti práce pohybují do dvojnásobku nejnižšího výdělku, tedy do 32.400 korun. Platy ve veřejném sektoru se od ledna zvedly policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb o 700 korun do tarifu. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům, pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se plat pro letošek zmrazil. Podle informačního systému o průměrném výdělku měla veřejná sféra na konci loňska 723.100 zaměstnanců. Inflace v březnu meziročně vzrostla o 12,7 procenta.
"Požádali jsme, abychom co nejdříve zahájili jednání o platech a o mimořádném zvýšení platů pro rok 2022 a o mimořádném zvýšení minimální mzdy, a to nejpozději od pololetí... Je pro nás neakceptovatelné, aby jediní, kdo inflaci zaplatí, byli zaměstnanci," uvedl Středula. Argumentoval tím, že kvůli zdražování se mimořádně od června zvedají důchody a není vyloučeno, že se budou upravovat znovu ještě v říjnu. Odboráři žádají také navýšení sociálních dávek.
Podle premiéra vláda podobu opatření ke zmírnění růstu cen zváží, plošným krokům se chce vyhnout. "Nemůžeme si dovolit roztáčet inflační spirálu dál a dál. I při dalších krocích musíme mít na paměti, abychom ji i dobře míněným opatřením znovu neroztočili. Jen bychom tím všem ostatním znehodnocovali jejich peníze, mzdy, úspory," řekl předseda vlády.
Kabinet se podle něj chce soustředit na odstranění českých příčin inflace či přípravu plánu postupu ke snížení české závislosti na energiích z Ruska. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) míní, že podstatné také je, aby v Česku zůstala nízká nezaměstnanost a lidé měli práci.
Fialova vláda původní rozpočet předchozího Babišova kabinetu upravovala, chtěla zpomalit rychlé zadlužování. Plánovaný schodek 376,7 miliardy korun dostala na 280 miliard. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před nedávnem uvedl, že předloží rozpočtovou novelu. Kvůli řešení uprchlické krize či navýšení životního minima a penzí výrazně rostou výdaje, kvůli vysoké inflaci budou i vyšší příjmy.
Jiřina Bohdalová se opět dostala do hledáčku médií, protože nechyběla na křtu pravnuka, jenž přišel na svět v závěru loňského roku. Nyní zazněla první slova o jedinečném obřadu v kulisách Pražského hradu. Podělila se slavná herečka o své dojmy?
Ewa Farna zase jednou oslnila Česko, její koncerty v Edenu hodnotí lidé samými superlativy. Kolegyni ocenila i Monika Absolonová, která přidala i jedno krásné přání. Čeho si má Farna podle zpěvačky cenit ze všeho nejvíc?
Americký prezident Donald Trump oznámil uzavření mírové dohody s Íránem, otevření Hormuzského průlivu a ukončení americké námořní blokády. Vojenské operace se mají zastavit také v Libanonu. K oficiálnímu podpisu dokumentu dojde v pátek ve Švýcarsku.
První píseň Charlotte Gottové už její fanoušci nepochybně znají nazpaměť, takže je nejvyšší čas vypustit do světa další. Nadaná dcera nejslavnějšího českého zpěváka to udělala. Lidé už si mohou poslechnout její druhou skladbu.
Agátě Hanychové se daří především v podcastovém byznysu, kde si přichází na slušné peníze, které loni investovala do zajímavého realitního projektu. Nyní se ale rozhodla, že by ho ráda ukončila. Jaký to má důvod?
V Česku začíná třetí červnový a i letní týden, jenž přinese zásadní změnu počasí. Očekávají se setrvale rostoucí teploty, které vyvrcholí nástupem horké vlny v závěru pracovního týdne. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Pražští kriminalisté se během víkendu začali zabývat dalším násilným trestným činem. V noci na neděli došlo ke konfliktu dvou cizinců v Trojické ulici, kdy jeden vytáhl nůž a druhého muže bodl. Napadený zranění podlehl. Případ je tak prověřován pro podezření z vraždy.
Ewa Farna má za sebou první z trojice největších koncertů kariéry. V neděli večer vystoupila v pražském Edenu, kde se tisíce jejích fanoušků dozvěděly velkou novinku. Slavice připravila nové album, které už si první příznivci mohli poslechnout.
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Mistrovství světa ve fotbale je v plném proudu. Po 20 letech se ho účastní i český národní tým, kterému nepochybně drží palce i slavné osobnosti. Zvlášť jedno jméno rezonuje po úvodní prohře v utkání s Jižní Koreou.
Nikola Hezucká má za sebou nejtěžší chvíle svého života, ale především kvůli synovi se snaží žít dál. Některým lidem to ale vadí, takže to schytala, když se na jedné akci usmála. Vdova si to nicméně nenechala líbit a odzbrojila fanoušky upřímnou reakcí.
ANO premiéra Andreje Babiše je nadále jasným hegemonem české politiky. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz by ho volila téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest samostatně kandidujících subjektů.