Odbory kritizují vládu kvůli důchodům, zvažují protesty

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ostře kritizuje vládu za to, že s nimi nejedná o reformě penzí. Označuje to za narušení sociálního dialogu. Největší odborová centrála kvůli tomu píše premiérovi Petrovi Fialovi (ODS). Žádá o projednání návrhů na změnu penzijního systému na březnové tripartitě. Novinářům to dnes řekl předák ČMKOS Josef Středula.

Josef Středula

Podle něj odboráři z nejsilnějšího svazu KOVO debatují o podobě protestních akcí. Odbory kritizují mimo jiné záměr zvyšovat důchodový věk. ČMKOS se staví i proti navrhovanému omezení mimořádné valorizace důchodů v červnu. Předáci mluví o narušení ústavnosti, a to kvůli případné retroaktivitě, principu očekávání či rovnému zacházení.

"Mezi květnem a dneškem neproběhla žádná debata o podobě důchodové reformy. To je narušení sociálního dialogu po všech stránkách," uvedl Středula. Odbory si stěžují na to, že jim vláda neposkytuje ani podklady, nebo je neposílá včas. "Včera před polednem (ve čtvrtek) jsme obdrželi návrh změny zákona o valorizaci, připomínky máme dát do dneška, vláda to projedná v pondělí. To není sociální dialog, není to ani hra na dialog, je to ignorování sociálního dialogu," řekl Středula.

Tripartita se má sejít 6. března. Odborová centrála žádá, aby o chystané reformě zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů na zasedání diskutovali. Předák ČMKOS kvůli tomu píše premiérovi. Odboráři chtěli mít své zastoupení i v důchodovém týmu ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL), jednání se ale neúčastní. Podle Středuly Jurečka sliboval, že se nad návrhy s komisí odboráři a zaměstnavatelé sejdou dvakrát či třikrát ročně.

Ministr dnes ČTK řekl, že od odborů postrádá návrhy k udržitelnosti důchodového systému. Uvedl, že s odboráři komunikuje a sejde se s nimi nejpozději na tripartitě. Podotkl, že podporu musí dostat v době vysoké inflace i jiné skupiny než důchodci.

Podle odborářů vláda s inflací dostatečně nebojuje, přijímá protichůdná opatření a za špatný stav rozpočtu "chce trestat současné i budoucí důchodce". Vedení ČMKOS uvedlo, že je nutné provést důchodovou reformu jako součást reformy daňové. Poukazuje na to, že Česko má ve srovnání s vyspělými státy vysoký podíl financování penzí z odvodů, zatímco jiné země je víc platí i z daní.

Odbory se staví proti záměru navyšovat důchodový věk. Volají po dřívějším důchodu pro lidi v náročných povoláních. Kritizují také případné snižování odvodů. Navrhují přehodnocení majetkových daní. Souhlasí s přiblížením odvodů živnostníků odvodům zaměstnanců. Za základ považují průběžný systém, tedy takzvaný první důchodový pilíř. Chtějí také změny ve spoření na stáří.

Odmítají i omezení mimořádné valorizace v červnu. Podle místopředsedy ČMKOS Víta Samka návrh narušuje ústavnost, a to kvůli retroaktivitě, principu očekávání i rovnému zacházení. "K tomuto dni je známo, jaká má být valorizace důchodů. Je zde zákonná úprava s podmínkami. Česká vláda má vydat pouze technické nařízení. Legitimní očekávání každého důchodce opřené o znalost nynější právní úpravy je tady nabíledni," uvedl Samek. Podotkl, že návrh k důchodcům přistupuje nerovně, když někteří mají dostat plnou kompenzaci a jiní sníženou.

Podle Středuly odborový svaz KOVO začal jednat o podobě protestních akcí. Odborářům vadí hlavně zamýšlené navyšování důchodového věku. "ČMKOS jednoznačně podpoří kroky svazu KOVO a vyzve případně další svazy k následování," uvedl Středula.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Sdružuje 31 odborových svazů se zhruba 270.000 členy.

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější