Počet nově odhalených případů koronaviru v uplynulém týdnu ve srovnání s týdnem předcházejícím celosvětově klesl. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Testy odhalily 3,1 milionu nově infikovaných, tedy je o devět procent méně v porovnání s předešlým týdnem. Podle organizace tak pokračuje klesající trend, jenž začal v srpnu.
Úřady zároveň registrovaly 54.000 úmrtí v souvislosti s covidem-19, což je přibližně stejný počet jako o týden dříve, píše agentura AP.
Počty nově nakažených klesaly na všech kontinentech s výjimkou Evropy, kde množství infekcí zůstalo na přibližně stejné úrovni jako v předchozím týdnu.
V Africe počet nově infikovaných ve srovnání s posledním sledovaným týdenním obdobím klesl o 43 procent, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii úřady zaregistrovaly o 20 procent méně nakažených, oba americké kontinenty a západní Pacifik hlásí pokles o 12 procent.
Co do počtu zemřelých zaznamenala největší pokles ve srovnání dvou předcházejících týdnů Afrika, kde minulý týden zemřelo o zhruba čtvrtinu lidí méně než v předchozím týdnu.
WHO dále konstatovala, že alespoň deset procent populace se podařilo do konce září proti covidu-19 naočkovat zhruba třetině afrických zemí. Za jeden z hlavních důvodů pomalého postupu očkování na tomto kontinentu je považován fakt, že mezinárodní program COVAX, který zastřešuje WHO a jehož cílem je zajistit přístup k očkování i v chudých částech světa, nedokázal nashromáždit dostatečné množství vakcín.
WHO tvrdí, že za neúspěchem programu stojí snaha bohatších států nechávat si dávky pro vlastní občany. Šéf organizace proto opakovaně vyzývá bohaté země, aby počkaly alespoň do konce roku s podáváním posilovacích dávek.
Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu.
Premiéra jako hrom. Devatenáctiletý rychlobruslař Metoděj Jílek se poprvé představil v olympijském závodě, konkrétně v závodě na 5000 metrů, a ihned se mu podařilo získat pro Českou republiku olympijskou medaili. V Miláně si dojel pro stříbro poté, co v předposlední rozjížďce z celkových deseti zajel čas 6:06,48, který mu nakonec stačil na druhé místo.
Dara Rolins musí být na svou dceru hrdá, protože Laura vystoupila sama za sebe a obhájila si rozhodnutí o změně příjmení. Kvůli odchodu do zahraničí a jednodušší výslovnosti z ní totiž bude taky Rolins.
Z Milána a Cortiny d'Ampezzo přišla v neděli první skvělá zpráva. Česká olympijská výprava získala první cenný kov na právě probíhajících zimních olympijských hrách v paralelním obřím slalomu na snowboardu. To se ostatně očekávalo před olympiádou, jenže od tradiční královny tohoto sportu Ester Ledecké, která však neprošla překvapivě přes čtvrtfinále. Češi v hledišti včetně prezidentského páru v tu chvíli rozhodně nemuseli smutnit. Ve hře zůstala druhá česká reprezentantka Zuzana Maděrová, která potvrdila dokonale svoji vzestupnou formu z této sezóny a korunovala ji ziskem zlaté olympijské medaile.
Vážnými zraněními jednoho z aktérů skončila potyčka před hernou v Chebu, kterou od noci na sobotu vyšetřují policisté z Karlovarského kraje.
Karlos Vémola se v lednu dočkal propuštění z vazby na svobodu, kterou si opět užívá plnými doušky. Někteří lidé možná čekali, že se raději stáhne do ústraní. Opak je ale pravdou. Kde se zápasník ukázal s hvězdami českého šoubyznysu?
Počasí v Česku si po několika dnech opět žádá výstrahu. Meteorologové jejím prostřednictvím varují před náledím, které místy hrozí dnes večer a přes noc na zítra. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že se blíží trvalé řešení, které by vedlo k ukončení války na Ukrajině. Na konci měsíce uplynou čtyři roky od jejího zahájení. Babiš ocenil i projevenou vůli evropských státníků jednat s Moskvou.
Tradičně na podzim se StarDance v letošním roce vrátí na televizní obrazovky. Jaká je ale její budoucnost ve vysílání veřejnoprávní televize, která čelí stále většímu tlaku?
Zima sice v Česku pokračuje, ale počasí se v posledních dnech oteplilo. Příští únorový víkend by však měl přinést ochlazení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ivana Gottová či Laďka Něrgešová. Česko už letos oslavilo několik kulatin významných osobností a další na seznam výhledově přibudou. Bude mezi nimi i slavná zpěvačka Lucie Bílá, která v dubnu oslaví 60. narozeniny.
Policie v týdnu obvinila několik osob z podvodu, při kterém vznikla škoda ve výši přes čtyři miliardy korun. Obviněným hrozí až desetileté vězení. Kauza se týká stovek tisíc kusů elektroniky, zejména od americké společnosti Apple.