Odmítání půjčky na pomoc Ukrajině podle Beka posiluje kritiku vůči Maďarsku

Odmítání společné půjčky Evropské unie na podporu Ukrajiny v příštím roce posiluje kritické hlasy v EU vůči Maďarsku. Novinářům to dnes řekl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Součástí pátečního jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Bruselu, které Bek povede, bude také další slyšení s Maďarskem podle článku sedm Smlouvy o EU, týkající se právního státu.

Mikuláš Bek

Maďarská vláda v pondělí potvrdila, že je proti tomu, aby si EU společně půjčovala na finanční pomoc Ukrajině v příštím roce, jak navrhuje Evropská komise. Plán počítá s tím, že by si komise podobně jako dosud půjčovala na finančních trzích jménem celého bloku a poskytla Kyjevu celkem 18 miliard eur (téměř 440 miliard korun). Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó uvedl, že Budapešť odmítá společné zadlužování, ale je připravena Kyjev podporovat přímo.

"Každopádně to polarizuje situaci v radě a posiluje to kritické hlasy vůči Maďarsku. Každé maďarské veto, se kterým přichází, a ono jich je poměrně dost v různých oblastech, bude posilovat kritické postoje," uvedl Bek.

Maďarský postoj k plánu podpory Kyjeva vyvolává v unijních kruzích podezření, že jde o snahu vynutit si ústupky ve sporech o stav právního státu, kvůli nimž Maďarsku hrozí odstřižení od miliard z unijního rozpočtu. Maďarsko je mimo jiné poslední zemí EU, která nemá schválený tzv. plán obnovy, tedy strategii pro čerpání peněz ze speciálního pandemického fondu.

Maďarsko podle Beka peníze velmi naléhavě potřebuje, protože je v zemi poměrně dramatická ekonomická situace, jež se nadále zhoršuje. Ministr míní, že v případě podmíněnosti čerpání evropských peněz lze ještě během českého předsednictví v Radě EU, které trvá do konce roku, očekávat rozuzlení. Dojít by k němu mělo na prosincovém zasedání ministrů financí EU.

EU s Maďarskem už více než rok vede na bezprecedentní návrh Evropského parlamentu řízení kvůli nerespektování společných hodnot podle sedmého článku unijní smlouvy. Orbánova vláda odmítá, že by nějak pochybila, a její zástupci to svým kolegům z dalších unijních zemí opakují při každém slyšení, které postup podle článku sedm předpokládá.

Vláda Viktora Orbána podle Beka připravila celou řadu legislativních změn. Ministr předpokládá, že v pátek debata na GAC bude zohledňovat i tuto novou situaci. "Maďarsko očividně prokázalo v posledních měsících určitou ochotu vyhovět kritickým připomínkám ze strany Evropské komise," uvedl. Neočekává ale, že by ihned nastal velký posun.

Teď se do jisté míry situace vyhrocuje, řekl Bek. Existují podle něj dvě možnosti. Buď se v prosinci částečně zklidní, nebo naopak bude spor eskalovat, což by mohlo vést i k radikálnějšímu postupu EU. "Zatím probíhala slyšení, debaty, ale nebyly z nich vyvozeny nějaké závěry," dodal.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější